Analytici: budoucnost patří už jen dotykům

Uživatelské rozhraní se především díky Applu během posledních let proměnilo k nepoznání a tlačítkům zdá se odzvonilo.
Analytici: budoucnost patří už jen dotykům

Budoucnost patří dotykovým displejům. Tak by se dal do jedné krátké věty shrnout nedávno realizovaný výzkum společnosti Canalys. Jde o agenturu zpracovávací analýzy a poradenství v oblasti marketingu pro přední světové výrobce a dodavatele technologií. Specializuje se na telekomunikace, navigace a spotřební elektroniku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ať už se vám to libí nebo ne, za dotykové ovládání v mobilech vděčíme především Apple iPhone

A nyní už trochu podrobněji. Průzkumu, kterého se účastnily přes tři tisícovky uživatelů z Francie, Německa a Velké Británie, přičemž 38 % uvedlo, že ve svém příštím mobilu určitě zvolí dotykové rozhraní ovládané prsty a dalších 16 % dotykové ovládání stylusem. Analytici z Canalys tak více méně potvrzují současný trend a výrobcům, kteří mají na trhu či v blízké době chystají přístroje s dotykovým ovládáním, predikují úspěch.

Sony Ericsson by se měl polepšit

Samozřejmě bude záležet i na ostatních faktorech, nicméně posun v preferencích uživatelů by měl podnítit i ty, kteří zaostávají k přehodnocení svých strategií. Dle Canalysu ale rovněž vyvstávají pochybnosti o tom, do jaké míry se výrobci vypořádali s designem a ergonomií současně dostupných modelů s dotykovým ovládáním prsty. Jde o to, že z těch jedinců, pro které byla vůbec první zkušenost s interakcí u mobilu dotyky prsty jen 47 % uvedlo, že by si stejné rozhranní vybralo i příště při koupi dalšího modelu.

Z toho vyplývá, že více než více než polovina by chtěla změnu. Ale není tomu tak u všech výrobců, majitelé přístrojů s logem Apple a HTC vykazovali mnohem vyšší podíly těch, kteří by neměnili. Naopak nespokojenci se rekrutovali především z řad majitelů Sony Ericssonů, ti by naopak neměnili jen z devětadvaceti procent.

„Výsledky ukazují, že povědomí spotřebitelů o dotykovém rozhranní je velmi vysoké, táhne ho především marketing Applu a Samsungu a není pochyb o tom, že díky změnám v designu přístrojů jsme za posledních pár let byli svědky několika výjimečných produktů,“ říká Pete Cunningham, přední analytik Canalysu. Je ale také zřejmé, že s tím jak rostou zkušenosti uživatelů narůstá také počet těch, kteří se se změnou nedokázali poprat.

To se ale prý dalo očekávat, protože je to velký skok kupředu a špatnou zkušenost mohli uživatelé udělat třeba jen s jedním dotykovým mobilem. Pro výrobce by to měl být jasný impulz k tomu aby do budoucna vypilovali nejen použitelnost a praktičnost, ale také vizuální přitažlivost a stále se snažili své rozhraní vylepšovat. Jinak, ne příliš překvapivě, si nezvykli především SMSkaři, neboli „textovkáři psaví“.

Je libo prsty či stylus?

Výzkum dále ukázal, že skupina, která nejméně touží po ovládání dotyky prstů jsou současní uživatelé dotykovým přístrojů ovládaných stylusem. „Toto je další příklad toho, jak silně ovlivňují současné zkušenosti budoucí rozhodnutí,“ dodává Cunningham. „Je pravděpodobné, že mnozí z těchto uživatelů vnímají přechod od stylusu k prstu jako ztrátu přesnosti, což by dle jejich mímění mělo závažný dopad na použitelnost.“

Jako každé pravidlo má ale i toto svou výjimku – majitelé mobilů od HTC a Samsungu, což jsou výrobci, kteří si uživatelské prostředí Windows Mobile navržené pro využití stylusu modifikují. Ti mají dle analytiků nejlépe nakročeno k „převýchově“ svých zákazníků na ovládání pomocí prstů.

Co se týče demografických ukazatelů, tak dotykovým displejům jsou spíše nakloněni muži než ženy – 40 % oproti 35 %. Dále lidé v produktivním věku, nejvíce od 22 do 45 let, ale nebrání se mu ani mladší a dokonce ani starší ročníky, rozdíly nebyly nikterak dramatické.

Diskuze (58) Další článek: Mobilní ekologie nefunguje, recykluje se jen mizivá část telefonů

Témata článku: Technologie, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Produktivní věk, Dotyk, A/B, Majitel mobilů, Budoucnost, DotŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko