Analýza: komu a kdy se vyplatí nové datové tarify T-Mobilu?

T-Mobile dnes představil očekávané datové tarify pro mobilní připojení k internetu. Může s padesáti volnými megabajty bojovat proti neomezené nabídce Eurotelu? Bude zájem o nejvýhodnější wapový tarif? Čtěte rozsáhlou analýzu o nových GPRS tarifech T-Mobilu.
Analýza: komu a kdy se vyplatí nové datové tarify T-Mobilu?

Ačkoli nové tarify nejsou tak překvapující jako paušální program, který před měsícem představil Eurotel, jsou bezesporu mnohem výhodnější než starší nabídka T-Mobilu. Nové programy platí od 5. května, staré se na ně přemění a nebude je možné již aktivovat (kdo by to také dělal).

Nové tarify Basic a Pro lze aktivovat ke všem paušálním programům, tarify WAP a Business jsou určeny pouze pro tyto současné programy: 20 Start, 20 Start Hit, 80, 80 Hit, 200, 200 Hit, 400, 400 Hit, Partner I, Partner II, Partner III and Data & SMS. 

V článku porovnávám pouze standardní tarify, neberu v úvahu akční časově omezené nabídky. Dotkne se to Eurotelu, který až do konce června nabízí data mimo špičku za velmi atraktivní sazby, a také T-Mobilu, jehož akční struktura cen nejvyššího tarifu Business platná do srpna má částečně zastřít výhody datového paušálu Eurotel DATA Nonstop. Bohužel ale pouze do začátku srpna.

Nový program GPRS Standard má rozdílné sazby pro přístup k internetu ve špičce a mimo špičku. Při výpočtech jsme uvažovali se 75% využíváním dat ve špičce a s 25% využíváním mimo špičku. Všechny ceny uvedené v článku jsou včetně daně z přidané hodnoty.

GPRS Basic

měsíční paušál: 0 Kč
volné megabajty (pro internet): 0 MB
volné kilobajty (pro WAP): 0 kB

sazba internet (špička): 0,063 Kč/kB
sazba internet (mimo špičku): 0,063 Kč/kB
sazba WAP: 0,525 Kč/kB

účtování (internet): po 5 kB
účtování (WAP): po 5 kB

Ačkoli se jedná o základní datový tarifní program, ve srovnání se stejným typem tarifu, který T-Mobile pod stejným názvem nabízel dříve, je nesrovnatelně výhodnější. Cena pro wapování sice zůstala stejná, důležité změny ale nastaly v sazbách pro přístup k mobilnímu internetu. Z původních padesáti haléřů za kilobajt je dnes osmkrát méně: 0,063 Kč/kB. Změnil se ale také způsob účtování: již se nepočítá každý kilobajt, přírůstky jsou pětikilobajtové.

Zde je vhodné zmínit způsob účtování T-Mobilu s těmito tzv. datovými bloky. Cena za datový přenos je vytvořena tak, že skutečně přenesené množství dat (součet přijatých a odeslaných kilobajtů) je zaokrouhleno směrem nahoru na nejbližší násobek účtovacího bloku. Toto množství je vynásobeno sazbou za 1 kB dle tarifu a způsobu připojení (APN). K zaokrouhlení a zaúčtování dojde buď po ukončení spojení, nebo při přechodu spojení ze špičky do pásma mimo špičku a naopak (i v případě, když se sazby ve špičce a mimo ni neliší).

Srovnání s ostatními tarify a konkurencí

I přes nejméně výhodné sazby se tarif Basic vyplatí až do 3,3 MB přenesených dat měsíčně, poté ho předstihne tarif Standard. GPRS Basic lze proto doporučit uživatelům, kteří to s mobilním internetem nemyslí příliš vážně, kteří mobilní datové přenosy používají například jen pro práci s e-maily pomocí prohlížečů vestavěných v mobilních telefonech. Vyplatí se ale také pro použití s kapesním počítačem; buď občasné, nebo pravidelné, kdy spotřeba příliš nepřesáhne 100 kB za den. Výhodou je nulový měsíční paušál.

Ještě výhodnější než tarif GPRS Basic jsou do hranice 3,3 MB měsíčně předplacené karty všech tří operátorů. Ano, i Twistu, jehož sazby pro mobilní připojení k internetu se od 5. května také razantně změní. O tom ale až dále.

Tarifní program GPRS Basic je první a jediný datový tarif s nulovým měsíčním poplatkem určený pro paušální zákazníky, u něhož jsou použitelné sazby pro připojení k internetu. U Eurotelu a Oskara stojí v takovém případě každý kilobajt čtyřicet až padesát haléřů, zde je to mnohokrát méně.

GPRS WAP

měsíční paušál: 51 Kč
volné megabajty (pro internet): 0 MB
volné kilobajty (pro WAP): 200 kB

sazba internet (špička): 0,063 Kč/kB
sazba internet (mimo špičku): 0,063 Kč/kB
sazba WAP: 0,315 Kč/kB

účtování (internet): po 5 kB
účtování (WAP): po 5 kB
cena volného kilobajtu: 0,26 Kč

GPRS WAP vychází ze základního tarifu Basic a oproti němu zvýhodňuje připojení k WAPu. Není to ovšem zadarmo, musíte si každý měsíc připlatit jednapadesát korun. Dostanete však k prowapování 200 volných kilobajtů, které se vyplatí, protože volný kilobajt vyjde levněji než běžná sazba pro WAP. Nejde navíc o jediné zvýhodnění tarifu: za každý prowapovaný kilobajt nad volné minuty zaplatíte o dvacet haléřů méně než u tarifu GPRS Basic.

Srovnání s ostatními tarify a konkurencí

Pokud newapujete, tarifní program WAP se vám nevyplatí. Pro přístup k WAPu však pro většinu uživatelů půjde o nejvýhodnější tarif na trhu. Vyšší datové programy T-Mobilu sice nabízejí stejnou sazbu 31,5 haléře za kilobajt, mají však podstatně vyšší měsíční paušál.

Konkurenční tarify se vyplatí jen při nepatrném využívání WAPu (Oskarův tarif Basic do 120 kB měsíčně), anebo v opačném extrému, který je ale pro běžného uživatele asi už příliš vysoko (Eurotel DATA Nonstop nad 3,4 MB měsíčně). Otázkou ovšem je, jak moc bude tarifní program WAP využíván.


V další kapitole článku najdete informace o tarifu Business, kterým bude T-Mobile konkurovat internetovému paušálu Eurotelu Data Nonstop.

Témata článku: Tarify a mobilní služby, Operátoři, T-Mobile, Analýza, Dosavadní tarif, Nov, MOBI, Mobil, Tarif, Neomezené využívání, Nejvýhodnější nabídka, Bezplatné připojení, Mobilní internetování, T - MobilŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Recenze mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Když „NE“ znamená „ANO“

Recenze mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Když „NE“ znamená „ANO“

** Skvělý design s velmi tenkým tělem ** Dostatečně výkonný čipset s nízkou spotřebou ** Dobrý dojem kazí fotoaparáty a video

Jan Pánek
Střední třídaRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

** Motorola představila pětici novinek střední třídy modelové řady G ** Nejvýkonnější G200 běží na Snapdragonu 888+, ostatní modely mají pomalejší čipsety ** Telefony nabízí zajímavý mix displejů, fotoaparátů a pořizovací ceny

Martin Chroust
Střední třídaOLED
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Očkování po prodělaném covidu výrazně zvýší hladinu protilátek. Důležité je to hlavně u mladších

Očkování po prodělaném covidu výrazně zvýší hladinu protilátek. Důležité je to hlavně u mladších

** Lidé, kteří prodělali nákazu, mají po následném očkování tvorbu protilátek silnější než po prodělané nákaze ** Senioři reagují na virus SARS-CoV-2 silnější tvorbou protilátek než mladší lidé ** Protilátky vytvořené po očkování chránily seniory před variantou delta lépe mladší lidi

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2KoronavirusOčkováníMedicínaStárnutí
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress