Google na Androidu odstartoval boj proti zneužívání API pro Usnadnění, a stejnou měrou, jakou bojuje proti vývojářům na Google Play, se bude zabývat i aplikacemi, které si do telefonu nainstalujete z jiných zdrojů. Ochranné mechanismy budou součástí připravovaného Androidu 13.
Google po vývojářích požaduje, aby do 11. května ve vývojářské konzoli uvedli, proč používají služby pro Usnadnění. Pokud budou použity v rámci aplikace k něčemu jinému, než k pomoci zrakově, sluchově či pohybově postiženým osobám, z Obchodu Play tyto aplikace zmizí. To je ostatně případ i nahrávání hovorů na Androidu, které dá brzy sbohem...
Google však má pravdu v tom, že API pro Usnadnění lze velmi jednoduše zneužít. Uživatelé sice musí aplikaci ručně povolit přístup k funkcím Usnadnění, ovšem právě to využívají různé malwary, jimž tímto dáváte takřka neomezený přístup k telefonu. Jistě, vývojáři mohou uvést, proč a jak zrovna daná aplikace toto API využívá, samozřejmě ale nemusí napsat pravdu. Google tak od Androidu 13 ještě více posílí bezpečnostní mechanismy, a u aplikací, které si stáhnete mimo aplikační obchody, automaticky zablokuje funkce pro Usnadnění. Pokud vás aplikace vyzve k zapnutí Usnadnění, dozvíte se, že: „Kvůli vaší bezpečnosti je toto nastavení nedostupné“.
Google však nebude omezovat alternativní aplikační obchody. Pokud si aplikace stáhnete např. z Galaxy Storu nebo z F-Droidu, bude možné zapnutí funkcí pro Usnadnění stále dostupné. Pokud bude instalace probíhat z interní paměti, či prostřednictvím webového prohlížeče, Zpráv nebo e-mailového klienta, přístup k Usnadnění se zablokuje. Celkově tedy bude Android zase o něco bezpečnější. Na druhou stranu, změny udělají vývojářům vrásky na čele. Spousta unikátních aplikací navíc kvůli nově stanoveným pravidlům zmizí z Google Play, protože mají své funkce exkluzivně navázané na API pro Usnadnění.
Od prvního vývojářského preview se Android 13 už hodně posunul:
A jejich případný návrat je v nedohlednu.
Zdroj Esper, Google