Android 15 je tady. Přidává soukromý prostor, optimalizaci baterie a prediktivní gesto zpět

  • Android 15 je tady, aktuálně už jako verze Beta 2
  • Novinky jsou spíše drobné a přibývají pomalu
  • Finální varianta Androidu 15 vyjde na podzim

Oživeno 16. května 2024 | Google dal na úvodní keynote I/O přednost umělé inteligenci, a na novinky v Androidu 15 tak došlo až s velkým zpožděním. Přesto se jedná o spoustu zajímavých inovací, které sice dorazí do telefonů až na podzim, na druhou stranu je už teď mohou testovat zájemci ve druhé betaverzi systému. A my vám tak můžeme s předstihem odhalit další novinky budoucí verze Androidu. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Soukromý prostor Private space v uzamčené a odemčené podobě

Tou hlavní je funkce Private space, která umožní v rámci systému vytvořit vlastní část chráněnou heslem, ve které mohou být umístěny citlivé aplikace. Private space využívat samostatný uživatelský profil, a pokud je tento prostor uzamčen, všechny aplikace se ukončí. V notifikační liště pak neuvidíte žádné notifikace aplikací umístěných v Private space.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Androidy dokáží samy detekovat, že zřejmě došlo k jejich krádeži, a hned se uzamknou. Stejně tak bude možné je rychle uzamknout na dálku

Na soukromý prostor navazuje ochrana proti obnovení telefonu do továrního nastavení jeho nálezcem nebo zlodějem. Bez hesle k původnímu Google účtu se nikdo dál nedostane. Android 15 pozná, že byl telefon zřejmě odcizen, a automaticky odemknutý telefon zamkne. To stejné udělá i tehdy, pokud je dlouho offline. Pomocí telefonního čísla a jednoduché bezpečnostní otázky můžete odcizený telefon s Androidem 15 na dálku uzamknout. Poslední tří zmiňované funkce se však letos dostanou i na starší Androidy (verze 10 a novější).

Android 15 je od druhé betaverze rychlejší a telefony s ním budou mít lepší výdrž na jedno nabití, a to díky četným optimalizacím. Ty se týkají i aplikací a aktivit na pozadí a popředí. Škodlivé aplikace už tak snadno nemohou na popředí automaticky otevřít libovolnou aplikaci. 

Klepněte pro větší obrázek
Uložení páru aplikací na tabletech s Androidem 15

Google v systému dále zjemnil animace, a upravil uživatelské rozhraní pro velké displeje. Na plochu i do spodního taskbaru si budete moci uložit páry aplikací pro rychlý přístup v režimu rozdělené obrazovky. Prediktivní gesto pro návrat zpět už není součástí nabídky pro vývojáře, ale dostalo se přímo do systému. K dispozici bude při aktivním ovládání gesty. K návratu zpět bude stačit jen potažení z levého kraje displeje směrem ke středu.

Android 15 umožní do Google Peněženky přidat i elektronickou podobu běžných dokumentů, které nemají QR kódy ani barkódy. Může se jednat např. o kartičky pojištění. Stačí je jen vyfotit telefonem. V Google mapách se ve vybraných městech (Singapur, Paříž) objeví obsah pro rozšířenou realitu. V současné multikulturní době vlastně ani nezarazí, že si v Androidu nastavíte, jak vás má systém oslovovat. Navolíte si mužské, ženské, neutrální nebo nijak nepersonalizované pohlaví. 

Klepněte pro větší obrázek
Druhá betaverze Androidu 15 je k dispozici vybraným modelům těchto značek

A pak tu máme spoustu drobností. V systému je nová obrazovka pro nastavení hlasitosti, u Bluetooth můžete po vypnutí nastavit, aby se funkce automaticky zapnula další den. Nastavení barevného kontrastu se dostává přímo do systémového nastavení.

Zdroj: Googleblog, 9to5google

Diskuze (33) Další článek: Retro rádio z Lega skutečně přehrává hudbu. Stačí do něj vložit smartphone a zapnout Spotify

Témata článku: Google, , , , , , , , , , , , , , , Finální verze, Platba, Ukázka, Vývojář, API, Verze, Soukromý prostor, PDF, Displej, Aplikace,