Android 2.3 Gingerbread: přehled novinek a displejů

Osahali jsme si nový perníčkový Android 2.3 Gingerbread. Máme pro vás výčet zásadních novinek včetně odpovídajících screenshotů.

Vylepšení uživatelského rozhraní

Zásadních změn se v nové verzi operačního systému Android 2.3 dočkalo uživatelské prostředí, které je nyní připravené na zařízení s větším rozlišením, je jednodušší, kompaktnější a rychlejší. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výchozí obrazovka při zamčeném telefonu a domovská obrazovka Androidu 2.3
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vylepšené menu domovské obrazovky a náhled na pracovní plochy Android 2.3
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Faceliftovaný ovládací panel napájení a graficky vylepšené prostředí aplikace telefonu

Autor článku publikuje na blogu www.lukaspribyl.eu

Lepší klávesnice

Kompletní změnou prošla ve verzi 2.3 softwarová klávesnice, která byla optimalizovaná pro rychlejší a jednodušší vkládání textu či jeho úpravu. Našeptávání je v nejnovější verzi barevně výraznější a větší.

Nově také přichází možnost opravit již vložené slovo s pomocí našeptávače. Stačí se ke slovu vrátit jeho krátkým stiskem se zobrazí další možnosti našeptávače. Vkládání číslic je ulehčeno na stisk Shift + čísla z horní řádky klávesnice, podobně jako v české klávesnici Shift + diakritické písmena.

Klepněte pro větší obrázek
Velké změny se dočkala klávesnice
Klepněte pro větší obrázek
Nápověda při vkládání textu

Výběr textu jedním klikem a kopírovat/vložit

Značně jednodušší je v nové verzi Android 2.3 i výběr textu a jeho následné použití ke kopii/vložení. Stačí nad slovem podržet chvilku prst a objeví se možnost specifikovat výběr textu prostým tažením a vybíráním požadované textové části. 

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z hlavních novinek, výběr textu jedním klikem
Klepněte pro větší obrázek 
Vytvoření nové zprávy s ukázkou výběru textu

Vylepšený management napájení

Androidu obecně lidé dlouho vyčítají jeho management napájení, který, pravda, není zrovna přehledný a je poměrně složité dopátrat se nastavení, které je k Vaší baterii dostatečně šetrné a zároveň Vás nikterak zásadně neomezuje. Nově tedy Google do verze 2.3 dodal kompletní statistiky aplikací, které jsou spuštěny, kolik části z baterie použily, jak dlouho přesně Váš telefon jede na baterku atd.

Klepněte pro větší obrázek 
V nastavení aplikací přibyla možnost řazení aplikací v závislosti na obsazení paměti i využití baterie

Práce s nainstalovanými aplikacemi

Další vylepšení doznala práce s nainstalovanými aplikacemi. V nové verzi Androidu je krom jiného možnost jednoduše ukázat seznam aplikací, které podporují přesun na paměťovou kartu a rovnou je označit a přesunout.

Klepněte pro větší obrázek
Ke značnému zjednodušení došlo u přesunu aplikace na externí kartu. Systém sám ukáže které aplikace to umožňují
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U každého tabu nainstalovaných aplikací je nyní grafické znázornění obsazení paměti přístroje
Klepněte pro větší obrázek
Rychlý start aplikací změnou naopak neprošel
Klepněte pro větší obrázek
I seznam běžících aplikací nabízí více informací

SIP alias VoIP

Jako jedna z dalších velkých funkcí, která na uživatele Androidu 2.3 čeká je nativní podpora protokolu SIP, který slouží pro standardizované volání přes internet, nebo i v rámci lokální sítě, a to zdarma.

NFC (Near field communications)

NFC je nová technologie, která na základě krátkého bezdrátového přenosu umožňuje zařízení přečíst nebo jinak pracovat s určitou informací. Hezkým příkladem může být restaurant, nebo i turisticky zajímavé místo. Toto místo bude vybavené NFC vysílačem a pokud se zařízení dostane do jeho blízkosti, upozorní uživatele na přijetí informace z NFC, kterou může být ku příkladu webová prezentace restaurace, nebo turisticky zajímavého místa.

Správce stahování

Správce stahování je v nové verzi Androidu přístupný již přímo ze seznamu nainstalovaných aplikací. Není tedy již nutné absolvovat poměrně složitou cestu zapnutí prohlížeče, následně otevření menu, pak dalšího menu a kliknutí na správce stahování. Z několika kroků může být nyní jen jeden, kliknutí na ikonku správce stahování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace (nově s Downloads section)
Klepněte pro větší obrázek 
Sekce stahování je přístupná přímo ze seznamu aplikací

Rozšíření podpory fotoaparátů

Někteří zajásají, jiní se budou stále tázat „proč?“ Inu, protože to někdo opravdu používá a konkurence to také oficiálně představila, tak nyní i Google přichází s podporou více fotoaparátů v zařízení. Je tedy možné začít používat zařízení, které mají například přední kameru pro videohovory.

Nativní podpora kodeku VP8 a AAC nahrávání

Nová verze Androidu také přináší nativní podporu video kodeku VP8, který Google letos koupil a následně uveřejnil jako OpenSource. Pro výrazně kvalitnější zvukové nahrávky pak přibyl také kodek AAC.

Rozšířená podpora herní platformy

Poslední z výčtu změn ve verzi 2.3 stojí za zmínku rozšířená podpora her, respektive herní platformy. V kódu se totiž objevily možné příkazy na ovládání pomocí tlačítek „A“,“B“,“C“, „L1“,“R1“ atd.. tedy příprava pro ovládání něčím podobným gamepadu. Na tuto skutečnost se již těší výroba SonyEricsson, která plánuje vydat telefon, založený právě na Androidu 2.3 a Playstation platformě Sony. Pro podporu herní platformy nebudou sloužit jen zmíněné herní tlačítka, ale i nové API pro gyroskopy, akcelerometry a dokonce i barometry.

Podpora audio ekvalizéru

Ano, v novém Androidu 2.3 přijde nově i podpora audio ekvalizeru pro aplikace, které s hudbou pracují. Bude tak možné nastavit buď vlastní EQ, nebo využít některý z přednastavených. Součástí tohoto rozšíření je i podpora sluchátkové virtualizace pro simulovaný 5.1 zvuk.

Jazyková podpora

Pro nás již ne tak zajímavé, ale ve verzi 2.3 Google více než zdvojnásobil počet podporovaných jazyků z původních 26, ve verzi 2.2 na aktuálních 57. Nově přibyla například Arabština.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení klávesnice a jazyku

Technické požadavky

Na některých internetových stránkách se objevily spekulace, že Google Android 2.3 má již minimální technické požadavky v podobě 1GHz procesoru, není to ale pravda. Google tuto skutečnost během online debaty vyvrátil.

Google Nexus + S

V souvislosti s vydáním nové verze Google Android přichází po více než roce nová verze tzv. Google phone, tedy Google Nexus, tentokráte s označením „S“, který pro Google vyrábí společnost Samsung a již na první pohled je jasné, že telefon přímo vychází ze současného top modelu Samsungu, Galaxy S. Nový Google Nexus S bude mít již Android 2.3 od výroby. Z nové verze operačního systému se již mohou postupně radovat majitelé předchozí verze Nexus One, který právě dostává tzv. upgrade OTA, tedy over-the-air, bez nutnosti připojení k PC.

image
Podrobnější informace o druhém „über-Androidovi“ najdete zde
Diskuze (76) Další článek: HTC Gratia s Androidem 2.2 přichází na předvánoční trh

Témata článku: , , Google Nexus One, Google Nexus S, Nové api, Rozšířená podpora, Hezký příklad, Vylepšené prostředí, Grafické znázornění, #Android, Displej, Přehled, ? Displej, Pře, Zajímavé místo, Gingerbread, Nov, Krátký stisk, Webová prezentace, Jazyková podpora,