Android 4.2 Jelly Bean: co je nového?

Pod kapotou Androidu 4.2 proběhlo hned několik změn, ale pořád se mu říká Jelly Bean. Hlavní je možnost přepínat uživatelské účty.
Android 4.2 Jelly Bean: co je nového?

Spolu s novým smartphonem Nexus 4, inovovaným tabletem Nexus 7 a novým tabletem Nexus 10 společnost Google představila i novou verzi operačního systému Android. Spekulovalo se o ní jako o Key Lime Pie, jenomže novinek buď nebylo tolik, nebo nebyly natolik zásadní, aby se verze 4.2 jmenovala jinak. Takže tu máme vylepšený Jelly Bean, pojďme se na něj podívat.

Uživatelské účty

Když Google představil nové tablety, logicky se zaměřil na rozvoj jejich funkcí. Hlavním lákadlem na nový Nexus 10 je schopnost přepínat uživatelské účty. Přístup k nim je ze zamykací obrazovky a každý uživatel má k dispozici svoje vlastní profily, pozadí, widgety, ale i aplikace, hry a v nich dosažené skóre. Tato fuknce je dostupná pouze pro tablety.

Klepněte pro větší obrázek

Nové funkce systému

Přímo do základu systému byla implementována funkce psaní tahy po displeji. Google jí říká Gesture Typing, jedná se o klasické psaní swypováním, tedy tažením prstu po klávesnici. Zjednodušit má především psaní při chůzi, protože nemusíte zadávat mezery. Jednoduše přerušíte tahy a mezera se udělá automaticky. Zároveň byly vylepšeny prediktivní slovníky, zlepšení se dostalo i slovníkům pro zadávání textu hlasem, které nově pracují i offline.

Klepněte pro větší obrázek 

Android 4.2 podporuje v základu bezdrátové sdílení obrazu na HD televizi. Stačí připojit adaptér do HDMI portu televize, a obraz se začne přenášet. Funkce Daydream se aktivuje, když je zařízení zapojeno do dokovací kolébky, a sama na displeji přehrává fotky, novinky z Google Currents a další. Změny se odehrály i v notifikační liště. Notifikace mají nově přidáno více výchozích interakcí přímo z lišty, aby nebylo potřeba zacházet hlouběji do systému.

Klepněte pro větší obrázek

Google Now

Vylepšena byla i funkce Google Now. Nově nyní bude ukazovat obrázky z blízkých lokací, zobrazovat informace o blízkých kulturních událostech v okolí, půjde s ní sledovat zásilky, lety, rezervace v hotelích, bude zobrazovat stav akcií na burze a zobrazovat místní varování (bouře atd.). Přehled všech novinek je podrobně rozepsán zde. Vyhledávání Google Search se dočkalo nové vizulalizace a nově nabízí rychlejší vyhodnocení dotazu a zobrazení výsledků včetně jejich hodnocení.

Photo Sphere

Tu nejzajímavějši funkci jsme si nechali na závěr. Android 4.2 přichází s vylepšením apliakce fotoaparátu nazvaným Photo Sphere. Slouží k pořízení panoramatických obrázků, ovšem ne pouze horizontálně, jak jsme byli doposud zvyklí. Nově můžete natáčet čočku fotoaparátu do všech směrů, pořídit tak kompletní obraz vašeho výhledu do všech stran, a ten pak třeba nahrát na Google Mapy a zpřístupnit jej veřejnosti. Na některé výsledky se již můžete podívat zde, zatím však jen na území USA.

Android 4.2 přináší spoustu dalších drobných změn a vylepšení, o kterých se zatím nemluví. Toto jsou ty nejvýraznější, na které upozornil sám Google. Zbylé inovace se dozvíme, až bude možnost novou verzi Androidu otestovat. To by mělo být ještě v průběhu posledního čtvrtletí, kdy by měl přijít upgrade systému pro stávající Nexusy (Galaxy Nexus a Nexus 7 8GB).

Diskuze (106) Další článek: Nové Nexusy a evropské ceny: vyšší než v USA

Témata článku: Android, Google Nexus 10, Google Nexus 10 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, LG Nexus 4, Samsung Galaxy Nexus, Bouře, #Android, Jelly Bean, Funkce systému, Jelly, Vyhledávání Google, Bean, Nov


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21