Android a iOS jsou si blíž než kdy dřív. V čem má navrch Google, v čem dominuje Apple?

  • Apple a Google jsou nesmiřitelní rivalové
  • Někdy se shodnou, jindy se diametrálně rozcházejí
  • Kdo z nich se k funkcím staví lépe? Tentokrát rozhodujete vy!

Mobilní platformy Android a iOS se za poslední roky vzájemně podobají více, než kdy dříve. Výběrem ani jedné neuděláte chybu, a preference záleží na individuálních potřebách uživatele. Někteří by nikdy nepřešli na iPhone, jiní jsou naopak rádi za to, že používají právě iPhone. Jedním systémem by se mobilní výrobci nezavděčili všem, existence dvou je dobrá i v tom, že přímá konkurence nutí Google i Apple k tomu, aby neusnuli na vavřínech, a i nadále pokračovali s vývojem svého systému.

Jenže, i přes „sbližování“, mají obě firmy diametrálně rozdílný pohled na věc i v základních otázkách a možnostech svých systémů, resp. platforem. V tomto článku se zaměříme právě na základní rozdíly, ale zhodnocení necháme na vás. Neexistuje totiž správná odpověď - záleží jen na tom, který přístup je vám bližší. Co tedy dělají Androidy a iPhony jinak?

Čtyři základní modely nebo větší výběr?

Když přejdete z iOS na Android, zjistíte, že se vám podstatně rozšířilo spektrum zařízení. Nemáte k dispozici jen omezený počet podobných modelů, ale takřka neomezené možnosti při výběru zařízení, a to hned rozličných konstrukcí.

Klepněte pro větší obrázek
U Applu vypadají iPhony prakticky stále stejně. A to má své kladné i stinné stránky

U Applu je nabídka prakticky rok od roku stejná. Přibude nová řada, která je „ve všem nejlepší“, zatímco Apple z obchodu odstraní nejstarší generace, a jede se dál. iPhony posledních řad najdete v základní verzi, Mini nebo Plus variantě, a také ve verzi Pro, která má ještě zvětšenou podobu Pro Max. K nim ještě můžete připočíst poslední generaci iPhone SE, což je ale vlastně jen cenově dostupnější ořezaný model. Jinak je ale cenová politika jasná. Mimo „eséčka“ máte k dispozici drahé, dražší a nejdražší modely, a to ještě nemluvíme o tom, že by měl letošní iPhone 15 výrazně zdražit.

Klepněte pro větší obrázek
U Androidů je širší výběr telefonů v různých cenových relacích i konstrukcích

Android má podstatně širší nabídku, ale musíme do toho zahrnout i OEM výrobce. Dvojice Pixelů od Googlu se oficiálně nabízí jen ve vybraných státech, a jsou to právě další značky, díky nimž má Android opravdu široký záběr. Systém u těch nejlevnější telefonů „za pár kaček“ má i ořezanou podobu Go, není ale problém narazit na Androidy s cenou přes 30 tisíc. Mimo klasické konstrukce máte k dispozici i skládací hybridy a skládací véčka, na druhé straně barikády se nic takového (zatím) neobjevuje.

Je pro vás důležitější jednoduchost bez jakéhokoliv laborování, nebo si potřebujete v systému vše nastavit i do těch nejmenších detailů?

Diskuze (13) Další článek: T-Mobile partnerem festivalu Colours of Ostrava. V areálu zajistí 5G, zákazníci mohou vyhrát vstupenky

Témata článku: Apple, Google, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,