Android 1.0
Premiérová komerčně dostupná verze Androidu nesla číslo 1.0 a běžela na historicky prvním telefonu s tímto operačním systémem T-Mobile G1, známém také jako HTC Dream. Společné představení proběhlo 23. září 2008. V prvopočátcích se jednalo spíše o systém pro technologické nadšence, čemuž odpovídalo i jeho z dnešního pohledu archaické a strohé uživatelské rozhraní.

Android 1.0
Od Linuxu Android převzal koncept aplikačního repozitáře v podobě aplikace Android Market, která sloužila nejen ke stahování a instalaci programů, ale i jejich automatickou aktualizaci. V následujících letech byl Android Market přejmenován na Obchod Google Play, a kromě aplikací začal nabízet i hudbu, knihy a filmy.





Android 1.0 v telefonu T-Mobile G1
Další silnou stránkou tehdy začínajícího systému byla synchronizace. Synchronizovaly se kontakty, kalendář a pošta – vše pochopitelně vůči službám poskytovaným Googlem. Při výměně telefonu tak odpadlo do té doby problematické přenášení či ruční přepisování adresáře.
Součástí základní softwarové výbavy byl dále webový prohlížeč, hodiny s budíkem, Mapy Google s GPS navigací, Kalkulačka, Galerie a řada dalších programů. Pochopitelně nechyběla konektivita v podobě mobilního připojení, Wi-Fi a Bluetooth.
Android 1.1
- Rok uvedení: 2009
- Přezdívka: Petit Four
V únoru 2009 vyšla aktualizace, původně určená výhradně pro HTC Dream. V první řadě opravovala chyby, které se objevily v prvním vydání. Přidala i několik nových funkcí, jako bylo zobrazování podrobností a recenzí o firmách v Mapách Google či možnost přidávání příloh ke zprávám.
Android 1.5
- Rok uvedení: 2009
- Přezdívka: Cupcake
S Androidem 1.5 přišla tradice, které se Google loni vzdal – totiž pojmenovávání jednotlivých verzí po cukrovinkách. Název každé další verze se pak posouval v abecedě o jedno písmenko, takže po Cupcaku následovaly Donut a Eclair.
Android 1.5 byl vydán v dubnu 2009 a k největším novinkám patřila podpora softwarových klávesnic třetích stran. Uživatelé tak získali možnost většího výběru z řady klaviatur s rozličným vzhledem, rozložením, funkcemi a slovníky.

Android 1.5 Cupcake
Další zásadní novinkou byly widgety – malé aplikace, které lze umístit na domovskou obrazovku, kde plní roli zástupce, zobrazují informace a případně umožňují nějakou formu interakce – například zapínání a vypínání funkcí.
Přibyla podpora nahrávání a přehrávání videí ve formátech MPEG-4 a 3GP, automatické otáčení obrazovky v závislosti na orientaci telefonu či možnost nahrávání videí na YouTube. S rostoucí orientací na běžné uživatele přibylo několik animací a podpora obrázků v kontaktech.
Android 1.6
- Rok uvedení: 2009
- Přezdívka: Donut
V září 2009 přišel Android 1.6 Donut, který přinesl spíše menší novinky. Patřilo k nim například vyhledávání v oblíbených položkách, historii, kontaktech a na webu. Ve výsledcích hledání se mohly objevit i informace z aplikací třetích stran – tedy pokud jejich vývojáři implementovali podporu této funkce.

Android 1.6 Donut
Poměrně podstatnou novinkou byla podpora hlasové syntézy, díky které byl telefon schopen předčítat texty na obrazovce. Aplikace Fotoaparát a Galerie se dočkaly užší integrace a přibyla podpora zařízení s rozlišením WVGA.
Android 2.0
- Rok uvedení: 2009
- Přezdívka: Eclair
Jen pouhý měsíc po představení minoritní aktualizace na verzi 1.6 přišel další zásadní update – tentokrát rovnou na verzi 2.0. K jeho největším novinkám patřila rozšířená synchronizace, která otevřela podporu více účtů na jednom zařízení.
Protože se Android pomalu ale jistě začal prosazovat ve firmách, nemohla chybět podpora MS Exchange. V jedné aplikaci bylo možné pracovat s poštou z několika účtů – kromě Gmailu podporoval Android také schránky dostupné přes SMTP, IMAP a POP3.

Android 2.0 Eclair
Pro uživatele začaly být důležité fotoaparáty, byť byly ve srovnání s dnešními nevalné kvality. V Androidu 2.0 tak například přibyla podpora blesku, digitálního zoomu, různé scénické režimy, vyvážení bílé či makro.
Z dalších důležitých novinek můžeme zmínit podporu Bluetooth ve verzi 2.1, aktualizovaný webový prohlížeč s podporou HTML 5, rozšířené zobrazení kalendáře, zobrazující stav účasti každého pozvaného a možnost pozvat další hosty. Ruku v ruce s rostoucím počtem zařízení přibyla podpora dalších typů a rozlišení obrazovek. Spíše kosmetickou novinkou pak byly živé tapety.
Po Androidu 2.0 Eclair následovaly ještě minoritní aktualizace na verzi 2.0.1 a 2.1.
Android 2.2
- Rok uvedení: 2010
- Přezdívka: Froyo
Zatímco dosavadní verze Androidu se zaměřovaly především na přidávání nových funkcí a vylepšování těch stávajících, jednou z hlavních dominant Androidu 2.2 z května 2010 byla optimalizace rychlosti, výkonu a využívání paměti.
I tentokrát se pracovalo na vylepšeních pro firemní zákazníky, kteří se dočkali řady novinek v rámci podpory MS Exchange. Přibyla podpora zásad zabezpečení, vyhledávání v globálním adresáři kontaktů či synchronizace kalendáře.

Android 2.2 Froyo
Poměrně zásadní byla také podpora sdílení internetového připojení z telefonu dalším zařízením, kterou bylo možné realizovat přes USB připojení, nebo formou Wi-Fi hotspotu. Nejen čeští zákazníci, často svazovaní FUPem, jistě ocenili možnost zakázat přístup k datům přes mobilní síť.
Z dalších novinek zmiňme například podporu rychlého přepínání klávesnice mezi několika jazyky, nahrávání souborů ve webovém prohlížeči či možnost instalace aplikací na paměťovou kartu, která řešila tehdy poměrně omezené kapacity interních úložišť. Přibyla také podpora animovaných GIFů a Flashe,
Android 2.3
- Rok uvedení: 2010
- Přezdívka: Gingerbread
Říjen 2010 přinesl další důležitou aktualizaci v podobě Androidu 2.3 Gingerbread. Vývojáři se opět zaměřili na vylepšování uživatelského zážitku a přinesli aktualizovaný design rozhraní, vyznačující se mnoha zjednodušeními a vyšší rychlostí.
Přibyla podpora velkých obrazovek s rozlišením WXGA nebo nativní internetová telefonie SIP VoIP. Uživatelé mohli ocenit rychlejší a intuitivnější vkládání textu se zlepšenou přesností a vylepšenou funkci kopírování a vkládání.

Android 2.3 Gingerbread
Jednou ze zásadních novinek bylo přidání podpory NFC – v té době však sloužila primárně k automatizaci úkolů pomocí štítků a nálepek. Možnost platit mobilem přišla až o několik let později. Další novinkou, kterou dnes považujeme za samozřejmost, byla podpora více fotoaparátů – tu můžeme označit za začátek éry selfies.
Z dalších nových funkcí a schopností jmenujme podporu přehrávání videí ve formátu WebM, vylepšenou správu napájení s aktivnější rolí při správě aplikací či přechod na souborový formát ext4. Android 2.3 byl také první verzí, která obsahovala „velikonoční vajíčko“, tzv. easter egg.
Android 3.0
- Rok uvedení: 2011
- Přezdívka: Honeycomb
V únoru 2011 Google přišel s Androidem 3.0, který byl určen výhradně pro tablety. Původní myšlenka byla rozdělit operační systém na verzi pro telefony a pro zařízení s větší obrazovkou. Lišit se měly především uživatelským rozhraním.
Ačkoli později Google od idey diferenciace systému upustil, přinesl Honeycomb několik novinek, které se později prosadily i v hlavní vývojové větvi. Jmenovat můžeme například grafické rozhraní Holo UI, které se stalo designovým jazykem pro několik dalších let.

Android 3.0 Honeycomb
Jednou z novinek byl systémový panel, seskupující oznámení aplikací, a panel akcí, který usnadnil přístup k některým funkcím. Výrazně se zjednodušilo přepínání mezi aplikacemi pomocí živých náhledů, které v prakticky stejné podobě můžeme vidět na zařízeních s Androidem dodnes.
Velké změny se odehrály ve webovém prohlížeči, jež nabídl automatické vyplňování formulářů. Novinky přinesla také aplikace Fotoaparát, kde přibyly další možnosti zaostřování, pořizování časosběrných snímků či zoomování. Poměrně zásadní bylo přidání podpory vícejádrových procesorů. Honeycomb se v následujícím roce dočkal několika menších aktualizací až na verzi 3.2.6.
Android 4.0
- Rok uvedení: 2011
- Přezdívka: Ice Cream Sandwich
V říjnu 2011 přišel Android 4.0, který na telefony přinesl grafické prostředí Holo UI s tmavým pozadím a světlým písmem Roboto. Jednou z hlavních novinek se stala možnost používání softwarových tlačítek na obrazovce, která v následujících letech vytlačila mechanická a kapacitní tlačítka pod displejem.
Kromě nového uživatelského prostředí byly další změny spíše kosmetické. Přibyla například možnost spouštění vybraných aplikací z odemykací obrazovky nebo funkce odemykání tváří, kterou však bylo možné poměrně snadno obelstít.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Integrovaný webový prohlížeč Chrome přinesl podporu synchronizace záložek a v nastavení se objevila možnost omezit objem přenesených mobilních dat. Příjemná byla možnost ukončit aplikaci jejím přetažením ze seznamu posledních spuštěných programů.
NFC dostalo novou schopnost – díky funkci Android Beam bylo možné rychle přenášet na krátkou vzdálenost (dotekem zařízení) odkazy na webové stránky, kontaktní informace, trasy, YouTube videa a další data. Přibyla také podpora obrázkového formátu WebP.
Android 4.1
- Rok uvedení: 2012
- Přezdívka: Jelly Bean
Uvádění zásadních nových verzí začalo zpomalovat, takže představení Androidu 4.1 proběhlo až v červnu 2012. Hlavním cílem bylo zlepšit funkčnost a výkon uživatelského rozhraní. Vylepšení výkonu zahrnovalo „Project Butter“, jehož úkolem byla snaha o co možná největší plynulost.

Android 4.1 Jelly Bean
Další novinky byly u této verze spíše do počtu – například se zlepšily funkce pro usnadnění přístupu hendikepovaných uživatelů. Velká pozornost byla věnována oznámením – ta bylo možné rozbalovat pro zobrazení více informací a přibyla možnost vypnout notifikace vybraných aplikací.
Android 4.2
Také další aktualizace byla spíše minoritní – proto Google zůstal u stejného kódového jména. Představena byla v říjnu 2012 a přinesla vylepšení odemykací obrazovky, na kterou bylo možné přidávat aktivní widgety (tato možnost byla o dva roky později opět odstraněna).
Uživatelé tabletů mohli využívat podporu více účtů, mezi kterými bylo možné přepínat. Jednou z novinek byla také inovovaná aplikace Hodiny s integrovanými světovými hodinami, stopkami a časovačem. S ohledem na narůstající počet podvodných prémiových SMS přibyla nutnost potvrdit odeslání zprávy na číslo s vyšším tarifem.
Android 4.3
Třetí Jelly Bean byl představen v červenci 2013. Opět se jednalo spíše o evoluční krůček vpřed. Součástí tedy byly především opravy a vylepšování stávajících funkcí. Přibyla podpora Bluetooth LE, OpenGL ES 3.0 či uživatelské profily s omezeným přístupem.
Jednou z negativně vnímaných novinek bylo spojení nastavení hlasitosti vyzvánění a oznámení do jedné položky. Do popředí se začala dostávat snaha o vyšší bezpečnost – uživatelé tak dostali možnost udělovat aplikacím konkrétní oprávnění (do té doby buď museli odsouhlasit vše, co si aplikace žádala, nebo ji nemohli nainstalovat).
Android 4.4
- Rok uvedení: 2013
- Přezdívka: KitKat
V září 2013 byl představen Android 4.4 KitKat, který patrně nejvíce překvapil svým názvem. Původně se totiž měl jmenovat Key Lime Pie, nicméně Google uzavřel dohodu s Nestlé, takže nový Android vůbec poprvé nesl jméno konkrétního komerčního produktu.
Poměrně velké změny se odehrály v uživatelském rozhraní, ze kterého pomalu ale jistě začala ustupovat modrá barva. Ty největší inovace v tomto směru však Android čekaly až o půl roku později.

Android 4.4 KitKat
Novinek bylo tentokrát poměrně dost. Kromě optimalizace výkonu na zařízeních s nižšími hardwarovými specifikacemi přibyla například schopnost emulace NFC karty, díky čemuž bylo možné nahradit čipové karty mobilním telefonem.
V rámci zvyšování bezpečnosti přišlo omezení přístupu aplikací k externímu úložišti s výjimkou vlastních složek. V systémovém nastavení bylo nově možné zvolit výchozí aplikaci pro správu krátkých textových zpráv a domovskou obrazovku (launcher).
Android 5.0
- Rok uvedení: 2014
- Přezdívka: Lollipop
Posouváme se do června roku 2014, kdy přišla výrazná změna v uživatelském rozhraní. Tmavé prostředí Holo UI nahradil Material Design, který můžeme – samozřejmě v průběžně aktualizované verzi – potkávat na zařízeních s Androidem dodnes.
Další změny se odehrály v oznámeních, jež se od této verze mohou zobrazovat i na odemykací obrazovce, ze které zmizela podpora widgetů. Poměrně důležité byly úpravy, jejichž cílem bylo zlepšení a optimalizace využití baterie, interně označované názvem Project Volta.

Android 5.0 Lollipop
Na neustále rostoucí počet položek v systémovém nastavení Google zareagoval přidáním vyhledávacího pole. Jistou zmatenost vývojářů pak ukázalo rozhodnutí opětovně povolit aplikacím třetích stran číst a upravovat data umístěná na externím úložišti – například na paměťové kartě.
Lollipop také usnadnil uživatelům přechod ze staršího zařízení na nové pomocí funkce Tap and Go. Přes NFC a Bluetooth tak bylo možné přenést podrobností o účtu Google, konfiguraci, uživatelská data a nainstalované aplikace.
Android 6.0
- Rok uvedení: 2015
- Přezdívka: Marshmallow
Google definitivně přešel na roční cyklus vydávání nových verzí, kterého se drží dodnes. Android 6.0 Marshmallow byl představen v rámci pravidelné vývojářské konference Google I/O v květnu 2015. Vývojáři se opět zaměřili na prodloužení výdrže baterie – tentokrát přišli s režimem Doze, který snižoval rychlost procesoru při vypnuté obrazovce.
Poměrně zásadní bylo přidání podpory USB-C, což je dnes v podstatě standard pro nabíjení chytrých telefonů s Androidem. Přibyla také nativní podpora čtečky otisků prstů, což kvitovali výrobci, kteří ji do té doby museli implementovat vlastní cestou.

Android 6.0 Marshmallow
Opět se pracovalo na snadnějším přechodu mezi zařízeními – tentokrát přibylo automatické úplné zálohování a obnovení dat aplikací. Nutno podotknout, že tuto podporu musejí implementovat autoři jednotlivých programů, takže ji mnohé aplikace dodnes neumí.
Další významnou novinkou byla možnost připojit paměťovou kartu jako součást interního úložiště. Majitelé telefonů s menší pamětí tak získali možnost jejího plnohodnotného rozšíření. Tato funkce však narážela na (ne)spolehlivost a výrazně nižší rychlost paměťových karet.
Android 7.0
- Rok uvedení: 2016
- Přezdívka: Nougat
Posouváme se do března roka 2016, kdy byl představen Android 7.0 Nougat. Tentokrát byla jednou z hlavních domén snaha o vyšší bezpečnost, takže zásadní novinkou je podpora šifrování interního úložiště. V té době narážela na nízký výkon zařízení – na dnešních telefonech už ani nepoznáte, že na pozadí šifrují data.

Android 7.0 Nougat
Funkce Doze, jejímž cílem byla snaha o prodloužení výdrže baterie, se dočkala dalších vylepšení – tentokrát lépe reflektovala způsob, jakým uživatel používá telefon nebo tablet. Přibyl také nový režim spořiče dat, který dokázal donutit aplikace ke snížení přenosových rychlostí.
Zmínit musíme také přidání platformy pro virtuální realitu Daydream či první pokusy o práci s více aplikacemi na jedné obrazovce v podobě plovoucích oken. V zájmu bezpečnosti pak byla omezena možnost aplikací přistupovat k souborovému systému.
Android 8.0
- Rok uvedení: 2017
- Přezdívka: Oreo
V březnu 2018 přišel další Android pojmenovaný po komerčním produktu – tentokrát si vypůjčil název od oplatek Oreo. Přinesl největší změnu dosavadních základů Androidu: modulární architekturu, která měla výrobcům hardwaru usnadnit rychlejší poskytování aktualizací – Project Treble.

Android 8.0 Oreo
V panelu rychlého nastavení se odehrály vizuální změny, zatímco systémové nastavení bylo kompletně „překopáno“ tak, že v něm v podstatě nezůstal kámen na kameni. Další novinkou byla možnost odložit oznámení na později.
Nově přibyla podpora kodeků AAC a LDAC společnosti Sony a kodeků aptX a aptX HD od Qualcommu. Z hlediska bezpečnosti bylo zásadní změnou to, že místo globálního povolení instalace aplikací z neznámých zdrojů je tato možnost nastavována pro konkrétní aplikace.
Android 9.0
- Rok uvedení: 2018
- Přezdívka: Pie
V březnu 2018 jsme se dočkali poslední pojmenované verze Androidu – od verze 10 už Google jednotlivá vydání nerozlišuje pomocí kódových jmen. Největší vizuální změny se odehrály v nabídce rychlého nastavení. Kromě toho došlo k přesunu hodin z pravé strany notifikační lišty doleva.

Android 9.0 Pie
Uživatelskému rozhraní začaly vévodit zaoblené rohy a při přepínání mezi aplikacemi a aktivitami přibyly nové přechody. Další vylepšení se týkala notifikací, ve kterých bylo možné nejen zobrazit jejich obsah, ale také na ně odpovídat (podmínkou byla podpora této funkce ze strany aplikace).
Nové volitelné systémové rozhraní založené na gestech, umožňuje uživatelům ovládat systém místo tradičního způsobu pomocí gest. Do popředí se také začal dostávat takzvaný well-being – uživatelé tak mohou sledovat, kolik času tráví na svém zařízení a v jednotlivých aplikacích, případně si mohou nastavit časové limity.
Android 10
- Rok uvedení: 2019
- Přezdívka: Quince Tart (interní)
Androidu 10 byl uvolněn v září roku 2019. Vývojáři se opět zaměřili na zvýšení bezpečnosti – tentokrát přinesli nová oprávnění pro přístup k poloze, fotografiím, videím a zvukovým souborům. Aplikace na pozadí se nově nemohou samovolně přepnout do popředí.

Android 10
Android také v rámci ochrany soukromí nově detekuje a upozorňuje na situaci, kdy nějaký program na pozadí přistupuje k fotoaparátu, mikrofonu, poloze a dalším senzorům. Významného vylepšení se dočkala podpora biometrické autentizace v aplikacích.
Jednou z nejzásadnějších novinek je možnost zapnutí tmavého grafického režimu napříč celým systémem a všemi jeho aplikacemi. Zmínit můžeme také podporu zabezpečení Wi-Fi WPA3 či kodeků aptX Adaptive, LHDC, LLAC, CELT a AAC LATM.
Android 11
- Rok uvedení: 2020
- Přezdívka: Red Velvet Cake (interní)
Android 11 byl představen v únoru roku 2020, a opět cílil na vyšší bezpečnost – uživatelé dostali nový systém správy oprávnění, který jim poskytl lepší kontrolu nad tím, co mohou aplikace v telefonu provádět.

Android 11
Další změny se odehrály v notifikacích, které byly rozdělené do několika částí. Po vzoru Facebook Messengeru přibyla podpora oznámení ve formě plovoucích bublin. Změnou prošla také nabídka, která se zobrazuje po stisku hardwarového tlačítka pro vypnutí/zapnutí zařízení.
Mezi zástupci v horní liště se objevuje přepracovaný přehrávač médií, u něhož rychle přepnete zvukový výstup mezi telefonem, sluchátky nebo reproduktorem. Aplikacím je možné udělit oprávnění jednorázově, což dříve nešlo. A pokud aplikaci déle nepoužíváte, Android 11 ji sám všechna oprávnění odejme, aby třeba nespotřebovávala data na pozadí. Odstartovaly také bezpečnostní updaty služeb Google Play na pozadí, aniž byste museli stahovat velký systémový update nebo aktualizaci zabezpečení.
Android 12
- Rok uvedení: 2021
- Přezdívka: Snow Cone (interní)
Android 12 vyšel v říjnu roku 2021, a hlavní myšlenkou bylo designové zpracování Material You. Tedy jedna z největších změn, která Androidy za poslední roky potkala. Do telefonů se tak dostaly oblé tvary a pastelové odstíny. Podbarvení systémových nabídek si telefon vezme z použité tapety.

Android 12
Google unifikoval vzhled widgetů, které dokonce mění barvu podle toho, a které místo na ploše je umístíte, nebo se přizpůsobí tmavému režimu. Velkým přínosem je pak obrazovka „Privacy dashboard“, ve které vidíte aplikace, které si v poslední době vyžádaly některá systémová a kritická oprávnění. Vše vidíte přehledně na časové ose. Zelená tečka ve stavové liště pak upozorní na přístup aplikací k fotoaparátu či k mikrofonu.
Systém se také dočkal spousty drobnějších změn a detailů, např. pro osoby se zdravotním postižením. Velkou změnou však prošla i notifikační lišta, rychlé přepínače se zvětšily, což ve své době rozhodně nevyhovovalo úplně každému. Částečně to však eliminovaly grafické nadstavby jednotlivých výrobců
Android 12L
- Rok uvedení: 2022
- Přezdívka: Snow Cone v2 (interní)
V březnu roku 2022 došlo k nečekané premiéře systému Android 12L. Systém byl primárně navržen pro tablety a skládačky s velkými displeji, a zahrnoval změny, s nimiž se počítalo až u Androidu 13. Aby však uživatelé stávajících modelů nijak nestrádali, dostali možnost aktualizace na specifickou verzi Android 12L.

Android 12L
Nová verze systému přinesla do spodní lišty Taskbar (alias Hlavní panel), který výrazně zrychlil multitasking. Systém také daleko lépe využíval přidělený prostor na velkých displejích. Místo jedné rolovací obrazovky dokázal systém obsah rozdělit do dvou sloupců.
A zatímco ostatní aktualizace Androidu byly vždy víceméně „povinné“, Android 12L byl jen volitelným updatem. Dorazil na vybrané telefony značek Samsung, Lenovo a Microsoft, a i když se tak stalo, systém se i nadále tvářil jako „základní“ Android 12. Pokud jste chtěli zjistit, zda máte ve svém zařízení „elko“, existoval na to tento trik.
Android 13
- Rok uvedení: 2022
- Přezdívka: Tiramisu (interní)
Ve smartphonech je do dnešních dní stále nejaktuálnější Android 13 ze srpna loňského roku. Meziročně došlo k evoluci designového jazyka Material You, schématy upravíte třeba i vzhled ikon aplikací třetích stran. Aplikacím v Androidu je možno pevně nastavit jazyk, který se může odlišovat od toho, jak „hovoří“ prostředí telefonu.

Android 13
Detaily se i tentokrát točí okolo zabezpečení. Při sdílení jednoho souboru už aplikace nemají přístup ke všem ostatním souborům. Telefon schránku jednou za čas pročistí, pokud jste kopírovali soukromá data jako je e-mail, telefon nebo heslo. Clipboard lze také sdílet mezi telefonem a tabletem, nebo lze „streamovat“ textové zprávy z telefonu do Chromebooku. Aplikace se navíc musí při prvním spuštění zeptat, zda vám vůbec může posílat notifikace.
U tabletů a skládaček už si své pevní místo našel Hlavní panel alias taskbar, který debutoval u Androidu 12L. Pro tablety je určen i vylepšený filtr nežádoucích dotyků dlaní při používání dotykového pera. Systém dále přináší podporu pro standard Bluetooth LE Audio, fotoaplikace třetích stran nově mohou využívat HDR.
Android 14
- Rok uvedení: 2023
- Přezdívka: Upside Down Cake (interní)
I letos si pro nás Google připravuje novou verzi systému, která je však zatím jen ve fázi vývojářských preview. Systém projde četnými optimalizacemi a drobnými vylepšeními, z nichž budou mít radost zejména vývojáři aplikací. Systém přinese třeba bezpečnější načítání dynamických kódů, nebo detekci pořízení screenshotu. Velikost fontu se bude zvětšovat nelineárně. Obří písmo už tedy nebude znamenat to, že by aplikace měla být úplně „nepoužitelná“.

Android 14 začne varovat před instalací starých aplikací. U ještě starších pak jejich instalaci automaticky zakáže
Z pohledu běžného uživatele se sluší zmínit varování před instalacemi aplikací a her, které byly naprogramovány pro zastaralé verze systému. U velmi starých verzí systém tyto aplikace, kvůli nedostatečné úrovně zabezpečení, už nespustí vůbec.
Přímo v systému můžeme očekávat správce hesel, který bude podporovat i nový standard Passkey. Android 14 dále omezí různé „čističe“ Androidů, které už nebudou moci ukončovat ostatní běžící aplikace na pozadí. K volitelným jazykům se nově přidají i regionální preference, kde zvolíte typ a první den v kalendáři, číslicový systém a teplotní jednotky. Pro otevírání multimédií bude použito jednotné API, které dokáže efektivně omezit typ prohledávaných souborů. K ostatním souborům tak aplikace nebudou mít přístup.
Spoustu novinek však Google přidá až v průběhu veřejných betaverzí. Finální Android 14 by měl být k dispozici v červenci nebo v srpnu letošního roku.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium