15 let s Androidem. Jak se vyvíjel nejrozšířenější mobilní operační systém na světě

  • Operační systém Android je tu s námi bezmála patnáct let
  • Dnes je jasná jednička, konkuruje mu pouze iOS
  • Podívejte se, jak se vyvíjel od verze 1.0 až po Android 14

Android 1.0 

  • Rok uvedení: 2008

Premiérová komerčně dostupná verze Androidu nesla číslo 1.0 a běžela na historicky prvním telefonu s tímto operačním systémem T-Mobile G1, známém také jako HTC Dream. Společné představení proběhlo 23. září 2008. V prvopočátcích se jednalo spíše o systém pro technologické nadšence, čemuž odpovídalo i jeho z dnešního pohledu archaické a strohé uživatelské rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek
Android 1.0

Od Linuxu Android převzal koncept aplikačního repozitáře v podobě aplikace Android Market, která sloužila nejen ke stahování a instalaci programů, ale i jejich automatickou aktualizaci. V následujících letech byl Android Market přejmenován na Obchod Google Play, a kromě aplikací začal nabízet i hudbu, knihy a filmy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Android 1.0 v telefonu T-Mobile G1

Další silnou stránkou tehdy začínajícího systému byla synchronizace. Synchronizovaly se kontakty, kalendář a pošta – vše pochopitelně vůči službám poskytovaným Googlem. Při výměně telefonu tak odpadlo do té doby problematické přenášení či ruční přepisování adresáře.

Součástí základní softwarové výbavy byl dále webový prohlížeč, hodiny s budíkem, Mapy Google s GPS navigací, Kalkulačka, Galerie a řada dalších programů. Pochopitelně nechyběla konektivita v podobě mobilního připojení, Wi-Fi a Bluetooth.

Android 1.1 

  • Rok uvedení: 2009
  • Přezdívka: Petit Four

V únoru 2009 vyšla aktualizace, původně určená výhradně pro HTC Dream. V první řadě opravovala chyby, které se objevily v prvním vydání. Přidala i několik nových funkcí, jako bylo zobrazování podrobností a recenzí o firmách v Mapách Google či možnost přidávání příloh ke zprávám.

Diskuze (81) Další článek: Blackview Tab 16 je elegantní tablet za rozumnou cenu. Nejrychlejší kupující mohou získat klávesnici jako dárek

Témata článku: Android, Smartphony, Google Play, Marshmallow, Qualcomm, GPS, SMS, Gmail, Android 13, Bluetooth, Android 10, Linux, LDAC, Android 12, Kalkulačka, Android 11, Nougat, Material You, Historie, Android 12L, YouTube, Android 14, Aktualizace, Daydream, Pie, Telefony s Androidem na Heureka.cz