Android Q předvádí užitečné triky i kouzla umělé inteligence. Betu můžete zkusit i vy

Android Q už je mezi beta testery od března, veřejně jej Google představil až dnes na konferenci I/O. Systém nepřináší revoluci, ale spoustu užitečných vychytávek zaměřených hlavně na uživatelský zážitek a bezpečnost.

Atraktivní novinkou je nativní podpora ohebných displejů, kdy se obraz přizpůsobuje obrazovce a umožňuje jej rozdělovat na libovolné části. Výhodou je plynulý přechod z malého displeje na velký. Spíše očekávanou formalitou je, že Android Q plně podporuje 5G sítě.

Z viditelných funkcí je tou nejzásadnější tmavý režim, který se v posledních měsících dostával do některých aplikací a teď už jej bude podporovat i sám systém. Live Caption: pustíte video a tahle funkce v reálném čase převádí řeč na text, který zobrazuje formou titulků. Vše offline, aniž by se audio posílalo někam na servery ke zpracování. To se bude hodit v rušeném prostředí, ale také neslyšícím. Stejná technologie je součástí funkce Live Relay, která neslyšícím umožní telefonovat – hlas protistrany se převádí na text, neslyšící si vše přečte, odepíše a Google text přečte zpět do telefonu.

Notifikace v Androidu Q dostaly chytré odpovědi, které na základě kontextu dokáží nabídnout krátké reakce či emoji. Nemusí však jít jen o odpovědi, ale například v případě přijaté adresy vám nabídne otevření mapy apod. Google i zde kladl velký důraz na to, že veškeré doporučení probíhá pouze na základě dat z vašeho zařízení.

Ostatně soukromí a zabezpečení je velkým tématem. Uživatel si nyní kromě přizpůsobení práv aplikací může libovolně měnit přístup aplikací k polohovým službám, případně umožnit aplikaci přístupu k poloze jen při jejím aktivním používání. Při podezřelém využívání polohy vás systém upozorní notifikací.

K loni představeným funkcím tzv. Digitální rovnováhy pro sledování a omezení aktivity na smartphonech letos přibude nová funkce Focus. Ta dočasně zablokuje rušivé aplikace a pomůže vám držet pozornost u jediné aplikace. Na podzim se Focus zpětně dostat dokonce i na loňský Android 9.0 Pie.

Google na konferenci prozradil, že zde jsou desítky dalších novinek, které souvisí s bezpečností nebo chováním systému. Například vylepšený systém bezpečnostních aktualizací, které již nevyžadují restart zařízení a umí se nainstalovat tiše na pozadí podobně jako klasické aplikace. Změny se týkají i ovládání systému, kde tlačítka zpět, domů a spuštěných aplikací nově nahradí gesta, která znají uživatelé z nadstaveb jiných výrobců či iPhonů řady X.

Konec teorie, jdeme do praxe. Google vypustil 3. veřejnou beta verzi, takže si Android Q můžete vyzkoušet i vy. Je dostupná pro 21 telefonů od 12 různých výrobců včetně všech modelů Google Pixel.

Diskuze (14) Další článek: Ještě rychlejší Google Assistant. Za 38 sekund vykonal 11 komplexních příkazů!

Témata článku: Google, Android, Aplikace, Smartphony, Operační systémy, Tmavý režim, Umělá inteligence, Beta, Google I/O, Android Q, Dark mode, Neslyšící, Inteligence, Komplex, Kouzlo, Pře, Trik, Focus, Live Caption, Ovládání systému


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Chytré trenýrky či podprsenka. Na první pohled směšné, na druhý pohled zcela logické řešení
Karel Kilián
Chytré oblečeníWearablesNositelnosti
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze