Android trumfne do roku 2012 všechny platformy krom Symbianu

Alespoň tak to vidí analytici z Gartneru. Během tří let se z Google Android má stát dvojka na trhu mobilních operačních systémů s podílem 14 %.

Operační systém Google Android běží v současnosti na necelých dvou procentech chytrých mobilů, analytici však této platformě předpovídají skvělou budoucnost. Tedy abych byl konkrétní, myslí si to analytici společnosti Gartner, kteří přisuzují Androidu do konce roku 2012 nárůst nad hranici 14 %.

Tím by se dle jejich výhledů stal druhou nejoblíbenější platformou na trhu a předstihl by nejen BlackBerry a Apple, ale také Windows Mobile, kterému naopak mnozí předvídají postupný úpadek.

Klepněte pro větší obrázek
Google Android by měl dle predikcí analytiků posilovat a během tří let obsadit druhé místo za Symbianem

Celosvětové prvenství zůstane Symbianu, ten se jakožto domácí operační systém finské Nokie těší značné oblibě především v Evropě, ale také v dalších zemích mimo USA. Symbian si v současnosti drží zhruba poloviční podíl na trhu chytrých telefonů, ale v posledních letech postupně ztrácí. A přesně takový trend by měl dle Gartneru pokračovat i nadále, přičemž v roce 2012 by měl Symbian klesnout na 39 %.

A proč Gartner Androidu tolik věří? Jednoduše proto, že za ním stojí Google, který jakožto vládce internetových portálů dovede svou mobilní platformu propojit s širokou paletou svých internetových služeb a zároveň ve velmi blízké budoucnosti přijde s řadou inovativních komunikačních funkcí. Zároveň by se v následujících letech mělo pro Android objevit mnoho atraktivních aplikací, což opět zvýší popularitu celého systému.

Ale existují i další důvody, pro Android dále svědčí fakt, že na tuto platformu přechází mnozí výrobci v čele s HTC. Operační systém Googlu ale ve svých telefonech bude chtít i Motorola a Sony Ericsson. První Motorola s Androidem jménem Dext už byla oficiálně odhalena, o Sony Ericssonech už se po internetových diskuzích šeptá nějaký ten pátek.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Motorola Dext: Američané se vytáhli. S Androidem

Novinka pojmenovaná Dext je prošpikovaná sociálními sítěmi a je velmi slušně vybavená. Zlomový model navíc rozjíždí službu Motoblur.


Analytici odhadují, že během příštího roku dorazí na trh okolo čtyřiceti Androidů, což je slušné číslo. Důležitý je rovněž vývoj platformy, programátoři v současné době pilně pracují na update systému s kódovým označením Donut, ten by měl být hotový během prvního čtvrtletí příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek
Na Androidu se pracuje, současná verze nese označení Cupcake, což svědčí o faktu, že vývojáři rádi sladké

Android navíc dovede zkombinovat výhody svých konkurentů, alespoň tak to vidí Ken Dulaney z Gartneru: „Apple je silně zaměřen na aplikace a zábavu, zatím co Windows Mobile a Symbian se orientují především na pracovní funkce a komunikaci. Android spojí přednosti obou přístupů.“ Analytici svou předpověď blízké budoucnosti na trhu mobilních operačních systémů doplnili i procentuální podíly.

Na konci roku 2012 budou dle odhadů síly rozloženy následovně:

  • Symbian 39 %, 203 milionů prodaných přístrojů
  • Google Android 14,5 %, 76 milionů prodaných přístrojů
  • Apple iPhone 13,7 %, 71,5 milionu ptodaných přístrojů
  • Windows Mobile 12,8 %, 66,8 milionu prodaných přístrojů
  • BlackBerry 12,5 %, 65,25 milionu prodaných přístrojů
Klepněte pro větší obrázek
Podíly na druhém až pátém místě nejsou příliš rozdílné, za tři roky uvidíme zda se analytici trefili

Těsně páté tedy možná budou kanadské ostružiny, linuxové operační systémy mají zabrat 5,4 %. Jako poslední končí v predikci Gartneru Palm s podílem 2,1 procent. Čili jak můžete vidět sami, během tří let by měl (tedy pokud se předpověď vyplní) poskočit Android z posledního místa na druhé, což by byl úctyhodný výkon.

Diskuze (37) Další článek: iBike Rider: iPhone už na motorce nezmokne

Témata článku: Android, Smartphony, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Motorola Dext, Rok, Trumf, Slušné číslo, #Android, PLA, Plát, Úctyhodný výkon, Telefony s Androidem na Heureka.cz