Ode dnešního dne na Androidu funguje služba, která hlídá, zda vás „nesleduje“ nějaké Bluetooth trackery, zejména AirTagy. Ty jsou běžně využívány k odhalení zlodějů či k nalezení odcizených vozidel, na druhou stranu však mohou být využity ke špehování a sledování osob a vozidel, čemuž chce nová služba od Googlu zabránit.
V telefonech s Androidem hledejte funkci Upozornění na neznámé sledování, která je součástí nabídky Bezpečnost a nouzové situace. Nejdůležitější informace je ta, že je funkce on startu defaulně zapnutá. Telefon automaticky hlídá, zda vás některý z Bluetooth trackerů, který zrovna není připojený ke „svému“ telefonu, nedoprovází. Pokud nedůvěřujete automatickým kontrolám, můžete z nastavení vyhledat možné sledovací lokátory i manuálně. Hledání zařízení v okolí trvá 10 vteřin.
Funkce pro detekci sledování Bluetooth lokátory už dorazila i do Česka. Takto vypadá její nastavení, hned ze startu je funkce defaultně zapnutá, ručně ji však můžete deaktivovat
Simulovali jsme sledování SmartTagem od Samsungu, na to však telefon nereagoval. Funkce je totiž zatím nastavená jen na hlídání špehování ze strany AirTagů. V budoucnu by se však ochrana proti sledování mohla rozšířit i na další Bluetooth lokátory. Detekce samozřejmě není stoprocentní, může vám ukázat „špehování“ AirTagem u osoby, se kterou společně cestujete třeba na služební cestu.
Google na stránkách podpory dodává, že geolokační data zůstávají na vašem smartphonu, a že nejsou sdílena s Googlem ani s dalšími uživateli služby. Pokud Android odhalí, že vás AirTag sleduje, přímo v telefonu se dozvíte, co dělat dál. První důležitou věcí je pořízení screnshotu mapy s AirTagem, který vás špehuje, protože upozornění na sledování jsou po 48 hodinách smazána. Mezi další tipy patří přiblížení trackeru k telefonu, díky čemuž se dozvíte, zda náhodou nebyl označen jako ztracený, či jeho demontáž. Stačí z něj vyjmout baterii, a vaše sledování v tu ráno skončí. Jen jej musíte najít...
Představení funkce pro detekci sledování AirTagy:
Zdroj: Google Podpora