Androidy a iPhony umí při řízení auta ztišit notifikace. Ukážeme, jak tuto funkci zapnout

  • Spoustu dopravních nehod zaviní používání telefonu za jízdy...
  • ...které se týká zejména příchozích notifikací
  • Ukážeme si, jak lze při řízení automaticky zapnout režim Nerušit

V USA je zítřek s datem 20. října brán jako „Národní den pro režim Nerušit při řízení vozidel“. Vznikl na popud uskupení NDDC (National Distracted Driving Coalition), které od roku 2021 bojuje proti používání telefonů za volantem. Klíčové jsou zejména notifikace, které dorazí na telefon, když zrovna řídíte, a spousta uživatelů je potřebuje přečíst okamžitě, a to i přesto, že je používání telefonu za jízdy přísně zakázáno.

Jen v USA v roce 2020 kvůli čtení notifikací za volantem zemřelo 3 100 osob, a je všeobecně známo, že je tento údaj výrazně podhodnocen. U spousty dalších nehod existovalo podezření na používání telefonu za volantem, jenže kvůli chybějícím svědkům se do statistik nezapočítalo. Podle českého Ministerstva dopravy stojí používání telefonů spojené s nevěnováním se řízení za pětinou všech dopravních nehod.

Mobilní technologie jsou sice přímou příčinou tragických osudů některých řidičů, jsou však současně i řešením. Na Androidu i iOS totiž existují režimy, které dokáží při řízení auta utlumit notifikace, které vás tak nijak „nelákají“. I jeden pohled na telefon totiž dokáže obrátit (nejen) váš život naruby...

Tyto režimy je však třeba nejprve nastavit, a spousta uživatelů ani neví, že je má i ve svém telefonu. Statistiky ukazují, že automatickou blokaci notifikací má zapnutou jen jeden uživatel iPhonu z pěti, uživatelé Androidů na tom budou zřejmě ještě hůře. Místo toho, aby byla tato funkce aktivní automaticky, je třeba ji u všech telefonů nejprve ručně zapnout. Víte, jak můžete při řízení automaticky ztlumit notifikace vašeho telefonu? Pokud ne, jste na správné adrese.

Nejjednodušší je to u iPhonu

V iOS 15 a výše je automatický režim Nerušit součástí nabídky Soustředění v Nastavení. U starších verzí systému se položka nazývá Nerušit. Následně vyberete položku Řízení, kterou aktivujete. V nabídce níže se můžete dočíst o automatické aktivaci funkce při řízení, kterou je třeba nastavit na „Automaticky“. Alternativně může být tento blokovací režim aktivován při spárování iPhonu s autem přes Bluetooth, popř. při aktivaci CarPlay.

Klepněte pro větší obrázek
U iPhonů je třeba hledat v nabídce Soustředění, popř. v menu Nerušit. Při řízení auta se může blokovací režim zapnout automaticky

Ve všech případech se vám na zamykací obrazovce objevují informace a omezení notifikací při řízení vozu. Na notifikace můžete reagovat tlačítkem, které potvrdí, že auto aktuálně neřídíte. Blokovací režim si však můžete zapínat i ručně, a to přes systémové Ovládací centrum, do něhož lze přidat ikonu rychlého přístupu.

Kampaň proti používání telefonu při řízení (EnDD.org):

U Androidů je celá situace o dost složitější, protože se postupy liší podle značky výrobce. Režim pro blokování notifikací nastavíte jinak na telefonu s čistým Androidem, jinak v nadstavbách jednotlivých výrobců. A univerzální postupy nemusí vždy fungovat

Nejjednodušší je to v čistém Androidu. Přes Nastavení - Připojená zařízení se - Předvolby - Režim jízdy autem. V této nabídce si nastavíte chování „Nerušit“ (místo spuštění Android Auto) a automatickou aktivaci, když telefon rozpozná, že řídíte. Alternativně se můžete k režimu Nerušit dostat přes Nastavení - Zvuky a vibrace a přes Plány aktivovat tento režim při jízdě autem. V nastavení je pak možné aktivovat i automatickou detekci.

Klepněte pro větší obrázek
Univerzální nastavení blokování notifikací při řízení u telefonů s Androidem

Pokud máte jinou značku telefonu, existuje ještě univerzální nastavení. Dostanete s k němu přes Nastavení - Google - Nouzové informace. V této nabídce najdete položku Ztlumte oznámení při řízení, kterou je třeba aktivovat. Telefon pro detekci jedoucího vozidla využívá pohybové čidlo a Bluetooth spojení s palubním systémem. Tuto volbu mají k dispozici zejména uživatelé telefonů řady Galaxy, u ostatních značek se proklikáte rovnou k nastavení Režimu jízdy autem, je-li v softwaru k dispozici.

Čistě u Samsungů je možné k utlumení notifikací při řízení využit i Rutiny Bixby.  Konkrétně rutinu označenou jako Řídím, která se aktivuje, jakmile telefon přes Bluetooth spárujete s autem. Můžete si navíc zvolit aplikaci, která se po párování otevře, a omezit používání aplikací. Navíc se utlumí notifikace, hovory a upozornění, až na vybrané kontakty a aplikace, které v nastavení explicitně uvedete. A pokud vám bude režim pro blokaci v telefonu chybět, lze doinstalovat aplikace třetích stran, např. Driving Detective.

Diskuze (17) Další článek: Na světě je první mobil s Androidem, který ochotně přiznává: „Podporuju i MagSafe.“ Co na to Apple?

Témata článku: , , , , , , , , , Řízení auta, Dopravní nehody, Režim, Nastavení, Plán, Používání, F +, Používání telefonu, Ministerstvo dopravy, Systémové, Telefon,