Angry Birds: za rok legendou

Naštvaní ptáci se těší obrovské popularitě, vydělali obrovské peníze a mohou se chlubit obrovskými počty stažení. Právě dnes slaví první narozeniny.
Angry Birds: za rok legendou

Angry Birds. V dnešní době snad neexistuje mobilmaniak, který by tuto hru by neznal. Za rok totiž dokázala téměř neskutečné. Těší se obrovské popularitě, vydělala obrovské peníze a může se chlubit obrovskými počty stažení. A právě dnes slaví „naštvaní ptáci“ první narozeniny.

Na úvod rychlý popis pro ty, co by přece jen o této hře neslyšeli. Vše vám bude jasné po zhlédnutí následujícího videa. Rodinka ptáků, červení, žlutí, modří, černí a bílí, bojují proti zlým zeleným prasatům, která jim ukradla vejce, na kterých tak poctivě seděli, a uvařili si je k obědu. Čas pomsty nadešel.

Hra Angry Birds je vyvíjena finskou společností Rovio, jen pár set metrů od sídla Nokie. Asi vás tak nepřekvapí, že má Rovio právě s Nokií leccos společného. Tři studenti z helsinské univerzity zvítězili v soutěži pořádané Nokií a HP a tak založili v roce 2003 společnost Relude (později přejmenovanou na Rovio). Ta měla na svědomí spoustu her, a také hojně spolupracovala s Nokií, zejména na hrách Bounce. Zásadní zlom přišel v minulém roce, kdy uvedla právě hru Angry Birds.

Byl to nápad Senior Game Designera Jaakka Iisalo. Celková cena vývoje hry je odhadována na 100 000 Eur, což vůbec není tolik, jako se na první pohled zdá. A proč zrovna prasata? V té době byla právě panika kolem „prasečí chřipky“, takže zelená prasata se zdála jako skvělý nápad.

Poprvé byla hra Angry Birds uvedena pro Apple iPhone, právě (skoro) přesně před rokem, 10. prosince. V té době o ní ale ještě téměř nikdo nevěděl a Rovio se rozhodlo ji o pár dní později uvést do Ovi Obchodu v poměrně nové Nokii N900 s operačním systémem Maemo, jediným zařízením, které tento systém má.

Kupodivu uživatelé Nokií N900 během týdne stáhli téměř stejný počet her, jako bylo staženo v AppStore během šesti týdnů. To ale bylo nejspíš zejména tím, že na Nokii N900 v té době žádná jiná hra neexistovala. A co si budeme povídat, v podstatě neexistuje doteď. Je tu ale ještě jeden malý rozdíl: zatímco pro N900 byli (a jsou) Angry Birds zdarma, do iPhonu vás v AppStore vyjdou na 99 centů.

Čas šel ale dál a tak byla v říjnu uvedena i verze pro operační systém Android, která zaznamenala během prvních tří dnů neuvěřitelné dva miliony stažení, sedm milionů trvalo měsíc. V těchto dnech už mluvíme o více než deseti milionech. O pár dní později byla uvedena i verze pro telefony s novým Symbianem^3, a ještě před tím koncem srpna i pro palmovský WebOS. Zároveň vyšly i nové balíčky dalších úrovní, které už byly zpoplatněné i pro Nokii N900. Hra byla upravena i pro větší rozlišení displeje iPadu.

U Androidu ale společnost Rovio zvolila jiný obchodní model. Hra na Android je sice zdarma, ale doplněna reklamami. A věřte nebo ne, vypadá to, že bude skoro stejně tak zisková, jako hra pro iPhone, která je zpoplatněna jedním dolarem. Očekává se, že do konce roku měsíčně vydělá víc než jeden milion dolarů. Tedy jen o nějakých 200 tisíc dolarů méně, než placená verze pro iOS. Chtěli byste hru bez reklam? Řešení zní Bad Piggy Bank, platit se bude pomocí operátorů. Otázkou je, jestli to bude fungovat i u nás, každopádně ve Finsku je s největším operátorem Elisa vše dohodnuto.

To ale není jediná novinka, co se financí týče. Přichází Migty Eagle, který vám umožní přeskočit úrovně, které nemůžete za žádnou cenu dokončit. Za 99 centů si můžete přikoupit nového ptáka, Migty Eagle, který zvládne zničit opravdu vše. Ale pozor, můžete ho využít jen jednou, pokud byste ho chtěli použít znovu, musíte zvládnout tu úroveň, ve které vám pomohl, jen s jeho menšími kolegy.

Teď ještě pár bodů hodných zdůraznění, kterými se nám Rovio pochlubilo na včerejší tiskové konferenci:

  • Celkem 50 milionů stažení napříč platformami
  • Každý týden byl počet stažení vyšší, než ten předchozí
  • Denně lidé dohromady stráví 200 milionů minut hraním Angry Birds

Včera Rovio také představilo Angry Birds jako hru pro klasické stolní počítače. Čekat ji můžeme „opravdu brzy“ a dokonce to vypadá, že by mohla být zdarma ke stažení. Angry Birds se dočkáme i na Macu a dokonce i konzolích.

A protože tu máme Vánoce, jsou nově k dispozici Angry Birds Seasons, tedy nic jiného, než dalších 25 úrovní s Vánoční a zimní tématikou – na každý prosincový den jedna. Pro Android opět zdarma, pro iPhone za 99 centů. Podobné to bylo už na Halloween, to byla ale zvláštní verze k dispozici jen pro iOS – dobrá zpráva pro všechny její majitele, tu Vánoční dostanou zdarma. A ti, co si koupí Angry Birds Seasons, dostanou Halloween taktéž.

Angry Birds už ale dávno nejsou jen hrou, jsou naprostým fenoménem letošního roku. Objevili se v žebříčku Google Zeitgeist, několik týdnů už jsou v prodeji opravdu pěkní plyšáci. Fanoušci vyřezávají dýně, pečou dorty, kreslí pohledy Darwina a točí vtipná videa. A dnes se po celém světě koná oficiální Angry Birds Day, a tedy přes 700 meetupů.

Lidem z Rovia se povedlo něco neuvěřitelného. Během roku vytvořili naprostý fenomén, geniální hru, která je nejstahovanější snad na všech platformách. Přitom nejde o žádnou revoluci, obyčejná dvourozměrná grafika a střílení z praku už tu mnohokrát bylo. Ale když tomu dá někdo nápad, skvělou image a umí to prodat, vypadá to tak, jak to vypadá. Klobouk dolů. A hodně štěstí do dalšího roku!

Diskuze (67) Další článek: Vodafone zruší Kamarády ze všech sítí. Prodělávají

Témata článku: Mobilní hry, Angry Birds, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Střílení, Jediná novinka, Panika, Seasons, Bird, Rok, Elisa, A/B, Skvělý nápad


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile