Angry Birds: za rok legendou

Naštvaní ptáci se těší obrovské popularitě, vydělali obrovské peníze a mohou se chlubit obrovskými počty stažení. Právě dnes slaví první narozeniny.
Angry Birds: za rok legendou

Angry Birds. V dnešní době snad neexistuje mobilmaniak, který by tuto hru by neznal. Za rok totiž dokázala téměř neskutečné. Těší se obrovské popularitě, vydělala obrovské peníze a může se chlubit obrovskými počty stažení. A právě dnes slaví „naštvaní ptáci“ první narozeniny.

Na úvod rychlý popis pro ty, co by přece jen o této hře neslyšeli. Vše vám bude jasné po zhlédnutí následujícího videa. Rodinka ptáků, červení, žlutí, modří, černí a bílí, bojují proti zlým zeleným prasatům, která jim ukradla vejce, na kterých tak poctivě seděli, a uvařili si je k obědu. Čas pomsty nadešel.

Hra Angry Birds je vyvíjena finskou společností Rovio, jen pár set metrů od sídla Nokie. Asi vás tak nepřekvapí, že má Rovio právě s Nokií leccos společného. Tři studenti z helsinské univerzity zvítězili v soutěži pořádané Nokií a HP a tak založili v roce 2003 společnost Relude (později přejmenovanou na Rovio). Ta měla na svědomí spoustu her, a také hojně spolupracovala s Nokií, zejména na hrách Bounce. Zásadní zlom přišel v minulém roce, kdy uvedla právě hru Angry Birds.

Byl to nápad Senior Game Designera Jaakka Iisalo. Celková cena vývoje hry je odhadována na 100 000 Eur, což vůbec není tolik, jako se na první pohled zdá. A proč zrovna prasata? V té době byla právě panika kolem „prasečí chřipky“, takže zelená prasata se zdála jako skvělý nápad.

Poprvé byla hra Angry Birds uvedena pro Apple iPhone, právě (skoro) přesně před rokem, 10. prosince. V té době o ní ale ještě téměř nikdo nevěděl a Rovio se rozhodlo ji o pár dní později uvést do Ovi Obchodu v poměrně nové Nokii N900 s operačním systémem Maemo, jediným zařízením, které tento systém má.

Kupodivu uživatelé Nokií N900 během týdne stáhli téměř stejný počet her, jako bylo staženo v AppStore během šesti týdnů. To ale bylo nejspíš zejména tím, že na Nokii N900 v té době žádná jiná hra neexistovala. A co si budeme povídat, v podstatě neexistuje doteď. Je tu ale ještě jeden malý rozdíl: zatímco pro N900 byli (a jsou) Angry Birds zdarma, do iPhonu vás v AppStore vyjdou na 99 centů.

Čas šel ale dál a tak byla v říjnu uvedena i verze pro operační systém Android, která zaznamenala během prvních tří dnů neuvěřitelné dva miliony stažení, sedm milionů trvalo měsíc. V těchto dnech už mluvíme o více než deseti milionech. O pár dní později byla uvedena i verze pro telefony s novým Symbianem^3, a ještě před tím koncem srpna i pro palmovský WebOS. Zároveň vyšly i nové balíčky dalších úrovní, které už byly zpoplatněné i pro Nokii N900. Hra byla upravena i pro větší rozlišení displeje iPadu.

U Androidu ale společnost Rovio zvolila jiný obchodní model. Hra na Android je sice zdarma, ale doplněna reklamami. A věřte nebo ne, vypadá to, že bude skoro stejně tak zisková, jako hra pro iPhone, která je zpoplatněna jedním dolarem. Očekává se, že do konce roku měsíčně vydělá víc než jeden milion dolarů. Tedy jen o nějakých 200 tisíc dolarů méně, než placená verze pro iOS. Chtěli byste hru bez reklam? Řešení zní Bad Piggy Bank, platit se bude pomocí operátorů. Otázkou je, jestli to bude fungovat i u nás, každopádně ve Finsku je s největším operátorem Elisa vše dohodnuto.

To ale není jediná novinka, co se financí týče. Přichází Migty Eagle, který vám umožní přeskočit úrovně, které nemůžete za žádnou cenu dokončit. Za 99 centů si můžete přikoupit nového ptáka, Migty Eagle, který zvládne zničit opravdu vše. Ale pozor, můžete ho využít jen jednou, pokud byste ho chtěli použít znovu, musíte zvládnout tu úroveň, ve které vám pomohl, jen s jeho menšími kolegy.

Teď ještě pár bodů hodných zdůraznění, kterými se nám Rovio pochlubilo na včerejší tiskové konferenci:

  • Celkem 50 milionů stažení napříč platformami
  • Každý týden byl počet stažení vyšší, než ten předchozí
  • Denně lidé dohromady stráví 200 milionů minut hraním Angry Birds

Včera Rovio také představilo Angry Birds jako hru pro klasické stolní počítače. Čekat ji můžeme „opravdu brzy“ a dokonce to vypadá, že by mohla být zdarma ke stažení. Angry Birds se dočkáme i na Macu a dokonce i konzolích.

A protože tu máme Vánoce, jsou nově k dispozici Angry Birds Seasons, tedy nic jiného, než dalších 25 úrovní s Vánoční a zimní tématikou – na každý prosincový den jedna. Pro Android opět zdarma, pro iPhone za 99 centů. Podobné to bylo už na Halloween, to byla ale zvláštní verze k dispozici jen pro iOS – dobrá zpráva pro všechny její majitele, tu Vánoční dostanou zdarma. A ti, co si koupí Angry Birds Seasons, dostanou Halloween taktéž.

Angry Birds už ale dávno nejsou jen hrou, jsou naprostým fenoménem letošního roku. Objevili se v žebříčku Google Zeitgeist, několik týdnů už jsou v prodeji opravdu pěkní plyšáci. Fanoušci vyřezávají dýně, pečou dorty, kreslí pohledy Darwina a točí vtipná videa. A dnes se po celém světě koná oficiální Angry Birds Day, a tedy přes 700 meetupů.

Lidem z Rovia se povedlo něco neuvěřitelného. Během roku vytvořili naprostý fenomén, geniální hru, která je nejstahovanější snad na všech platformách. Přitom nejde o žádnou revoluci, obyčejná dvourozměrná grafika a střílení z praku už tu mnohokrát bylo. Ale když tomu dá někdo nápad, skvělou image a umí to prodat, vypadá to tak, jak to vypadá. Klobouk dolů. A hodně štěstí do dalšího roku!

Diskuze (67) Další článek: Vodafone zruší Kamarády ze všech sítí. Prodělávají

Témata článku: Mobilní hry, Angry Birds, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Elisa, Střílení, Rok, Bird, Skvělý nápad, Panika, Jediná novinka, Seasons, A/BNa uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

** Za jednotný dobíjecí konektor byl v Evropě zvolen USB-C ** Výrobci jej budou muset použít ve veškeré osobní elektronice ** Návrh postupuje dalšímu schvalování, platit má za dva roky

Jan Láska
Jednotná nabíječkaUSB-CEvropská komise
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět