Od té doby, co Apple zavedl indikaci zdraví baterie v iOS, si mohou uživatelé iPhonů „hlídat“ stárnutí baterií. A zatímco některým i po roce poklesla maximální kapacita baterie o 2 procenta, či jsou po půl roce stále na 100 procentech, jiní takové štěstí nemají. Na Twitteru si v poslední době uživatelé stále častěji stěžují na to, že baterie jejich iPhonu 14 zastarává rychleji, než očekávali.
Zdraví baterie záleží na celé řadě faktorů, přesto jsou tak velké rozdíly mezi uživateli hodně překvapivé. A ti, u nichž maximální kapacita baterie ani ne po roce používání klesla např. o 10 procent, rozhodně nejsou nadšení. Spousta uživatelů aktuálních iPhonů uvádí, že jsou dlouholetí uživatelů telefonů od Applu, ale nikdy nepamatují tak rychlou degradaci baterie. iPhony 14 pořízené v září, říjnu či listopadu loňského roku běžne uživatelům ukazují kapacity 87 - 92 procent. A to přesto, že na všech screenshotech vidíme aktivní funkcí Optimalizovaného dobíjení baterie.

Systém iOS vám prozradí aktuální kondici baterie. Dlouholetí uživatelé iPhonů uvádějí, že v řadě iPhone 14 degraduje baterie rychleji, než u všech dřívějších generací telefonů
Výsledky jednotlivých uživatelů se však dosti výrazně rozcházejí. Někteří mají iPhone 14 pořízený hned první den, a jsou na 89% kapacitě baterie, jiní uživatelé mají za stejné časové období stále 99 nebo 100% kapacitu baterie. Podle některých expertů se jedná o chybu, která však neovlivnila všechny iPhone, ale jen některé kusy. A baterie v nich stárnou daleko rychleji, než u jiných modelů.
Co na to Apple?
Apple k bateriím uvádí, že po 500 ukončených nabíjecích cyklech by měly mít minimálně 80 procent své původní kapacity. Pokud tedy někdo nabíjel iPhone 14 již od prvního dne od jeho uvedení na trh, bude aktuálně na více než 300 cyklech, takže je 90% kapacita baterie uvěřitelná. Na druhou stranu jsou tu však i tací, kteří jsou stále téměř na sto procentech, a frekvenci nabíjení mají stejnou.

Tento iPhone 14 kupovaný první den má aktuálně jen 87% kapacitu baterie
Baterie samozřejmě sama o sobě chemicky stárne, a nemá ráda vysoké teploty, které jsou v letních měsících aktuálnější, než kdy dříve. Vliv na maximální kapacitu baterie může být i četnost rychlého či bezdrátové dobíjení, popř. používání funkcí, při kterých se iPhone výrazně zahřívá, např. natáčení 4K videa. Jsou to ale jen naše domněnky, exaktní výzkum v této oblatsi zatím chybí.
Bude zajímavé sledovat, co se zdravím baterie udělají nová pravidla EU, která výrobcům nařizují použití snadno vyměnitelných baterií. V systému iOS zjistíte kondici baterie přes Nastavení - Baterie - Kondice baterie a nabíjení. U Androidu se zdraví baterie oficiální cestou nedozvíte, Google zatím chystá jen podobnou funkci pro Pixely, telefony ostatních značek však zatím mají smůlu.
A jak je to u vás? Jak dlouho používáte daný iPhone, a v jaké kondici je jeho baterie? Podělte se o vaše statistiky v diskusi pod článkem.
Zdroj: Creativeblog, Apple podpora