Anonymní mobily: ano či ne?

Někde je anonymita mobilního telefonování povolena, jinde ne. Zdůvodňování snížením počtu odposlechů nebo nebezpečím terorismu je ale „falešný a prázdný“ argument. Na druhou stranu ale nelze příliš věřit ani argumentům operátorů.
Anonymní mobily: ano či ne?
Překvapivě bez velké pozornosti veřejnosti proběhla tiskem zhruba před měsícem zpráva, že poslanci připravují zákaz anonymních mobilů, tj. prodej neregistrovaných předplacených karet do mobilních telefonů. Zákon má být předložen do konce června a má dle předkladatelů zcela zakázat anonymitu předplacených služeb jako je Go, Oskarta a Twist. Zákon je iniciován sociálně demokratickými poslanci, nicméně je zajímavé, že současný ministr vnitra Bublan zákaz anonymních mobilů nepodporuje.

Neposlušné odstřihneme

Zakázat službu, kterou dnes užívá výrazná většina uživatelů mobilů, se zdá být nemožné. Je těžké až nesmyslné zakázat cokoli, co k naprosté spokojenosti a bez jakéhokoli stínu domněnky o možné nelegálnosti, ba i společenské nebezpečnosti užívají tři čtvrtiny občanů. Přesto ale nalezneme i určitý racionální podklad pro tuto změnu, který spočívá v příkladech ze zahraničí. Anonymní mobily jsou zakázány v řadě vyspělých zemí, například ve Velké Británii, Německu, Itálii a nově k tomuto zákazu došlo ve Švýcarsku.

I v této zemi bylo tedy zrealizováno to, k čemu se zřejmě schyluje u nás: trh, navyklý na jeden způsob využívání mobilů, byl „násilně“ přeučen. Ve Švýcarsku toto věděli dostatečně dopředu a přesto na přelomu let 2004 a 2005 bylo odstřiženo asi 130 000 karet SIM, které si jejich uživatelé nezaregistrovali a o kterých tak operátor nevěděl, komu patří. Dodejme také, že tuto de-anonymizaci podporuje EU, dle vlastních slov „kvůli boji s terorismem“.

Na černém trhu se sežene vše

Argumenty, podle kterých de-anonymizace mobilů sníží hrozbu terorismu či podstatně omezí počet policejních odposlechů, jak se prohlašuje u nás, kde teroristy nemáme, zní velice falešně a velice prázdně. Co se týká přílišného počtu odposlechů u nás, není problémem v počtu odposlouchávaných čísel, ale lidí. A ještě podezřelejší je způsob, jakým jsou tyto odposlechy prováděny, tj. bez dostatečné kontroly, povolení atd. Pokud má policie vážné podezření na velkého zločince, nechť odposlouchává jedno číslo, pokud bude mít dotyčný jediný přístroj, nebo pět set, pokud bude mít v krabičce 500 simek.

Jestliže by anonymní karty byly zakázány, jednoduše rozkvete černý trh s mobily. Policie bude jistě překvapena, jak mnoho bezdomovců je nyní vybaveno skvostnými modely a platí desetitisícové měsíční účty – problém se pouze přesune jinam, vyřešen nebude. Samozřejmě že dojde k určitému znesnadnění získání mobilu pro zločince, zvýší se možnost jeho vystopování (přes člověka, který mu jej prodal), ale abychom si mysleli, že to bude fungovat, museli bychom žít v jiné zemi a ne v Česku. Trh s podstatně „žhavějšími“ kradenými předměty u nás přece funguje pod bedlivým dohledem policie jako na drátku. Pár tisíc mobilů, legálně koupených, legálně zaregistrovaných, avšak následně kolujících podsvětím, to bude už úplná hračka. Ten nejorganizovanější zločin dnes stejně volá přes internet a používá při tom technické metody, které odposlech samotný téměř znemožňují.

Půjde o peníze

Určitý význam de-anonymizace mobilů vidím spíše v drobném zločinu než v tom, že by Oskarty kupovala po tisících Al-Kájda. Ta si jednoduše opatří jinou formu komunikace. Pro drobné zloděje a překupníčky bude de-anonymizace znamenat především podstatné zvýšení nákladů na jejich podnikání – „vypraný“ telefon nebude za stovky, ale za několik až mnoho tisíc korun. To je už může jednak odradit od spousty akcí, od jejich smlouvání mobilem, nebo to naopak risknou a budou pak náchylnější k usvědčení.

Právě tak falešně znějící hlas zaznívá od operátorů. Ti říkají, že de-anonymizací mobilů by se „mohl český telekomunikační trh de facto uzavřít“ (tvrdí Oskar). S počtem uživatelů mobilů – tedy jedinečných fyzických osob, nikoli rozdaných SIM karet – by to nezahýbalo. Kdo má dnes mobil s předplacenkou, jednoduše by se zaregistroval nebo by si pořídil některý z velmi levných paušálů.

Snížila by se také možná fluktuace uživatelů mezi operátory, protože předplacená karta uživatele k nikomu neváže. Paušál je doprovázen dlouhodobějším vztahem. Na to by doplatil nejmladší operátor, který právě proto proti de-anonymizaci mobilů křičí. (A proto asi Eurotel nijak hlasitě neprotestuje.) Operátorům by se tak zřejmě nesnížil počet „fyzických uživatelů“, mohli by ale mírně utrpět finančně. Předplacenky mají velmi vysoké marže a lidé mají navíc vůči paušálním platbám odpor.

Diskuze (40) Další článek: CeBIT: Samsung - záplava nových mobilů (přehled)

Témata článku: O2, T-Mobile, Vodafone, Operátoři, MOBI, ANO, Černý trh, Mobil, Levný paušál


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6