Aplikace pro pirátské sledování filmů překonala v App Storu Netflix a Disney+. Pak ji Apple smazal

Pirátská aplikace Kimi, která umožňovala uživatelům sledovat na iPhonech filmy a televizní pořady, na krátkou dobu překonala v žebříčku App Store těžké váhy v oblasti streamovaného obsahu, jako jsou Netflix či Disney+. Apple ji následně odstranil kvůli porušování pravidel. Podrobnosti přináší magazín Gizmodo.

Podle údajů analytické platformy Appfigures se aplikaci Kimi v pondělí 12. února podařilo obsadit 4. místo v seznamu bezplatných zábavních aplikací a celkově se v App Storu umístila na 12. místě v žebříčku nejlepších aplikací. V obou kategoriích se tak dostala před nejvýznamnější hráče v tomto segmentu, jako jsou HBO Max, Hulu, Netflix, Peacock a Disney+.

Sláva aplikace Kimi však trvala jen krátce. V úterý se před ní v žebříčku zábavných aplikací dostalo HBO Max a Apple ještě téhož dne Kimi z App Storu odstranil. K tomuto kroku přispělo více důvodů. Tím prvním bylo pochopitelně streamování pirátského obsahu.

Otestujte si zrak na pirátských filmech

Dalším problémem byla skutečnost, že vývojáři v rámci snahy projít přísnými kontrolními filtry Applu maskovali aplikaci jako platformu pro testování zraku. Popisovali ji jako „zajímavou aplikaci která otestuje váš zrak“ a vydávali ji za hru s tím, že uživatelům předloží dva obrázky a požádá je, aby rozpoznali rozdíly.

Ve skutečnosti však aplikace Kimi nabízela něco úplně jiného. Když ji uživatelé otevřeli, objevilo se elegantní rozhraní podobné Netflixu, ve kterém je přivítala spousta populárních filmů a televizních pořadů. Ty následně mohli sledovat - i když ne vždy v té nejlepší kvalitě. Například na Oscara nominovaný film Chudáčci (Poor Things) byl prý zrnitý a rozpixelovaný.

Ve své kvazirecenzi vydané v úterý 13. února magazín The Verge uvedl, že Kimi není ve skutečnosti špatná aplikace, a poznamenal, že její vyhledávací funkce jsou vybaveny snadno použitelnými filtry. Dokonce v ní byly k dispozici i žebříčky nejsledovanějšího obsahu.

Apple aplikaci Kimi smazal

Ačkoli byla aplikace Kimi vydána v App Storu jíž loni v září, zůstávala až do začátku února stranou pozornosti. Analytická platforma Appfigures uvádí, že k prudkému nárůstu stahování došlo až během uplynulého víkendu, přičemž v neděli a v pondělí zaznamenala 65 000 stažení.

Apple v úterý aplikaci Kimi z obchodu App Store nekompromisně odstranil. Zdůvodnil to tím, že zkreslení informací ze strany vývojářů bylo jasným porušením pokynů pro hodnocení aplikací v App Store a že ji stáhl hned, jak to zjistil. Tisková mluvčí Applu Archelle Thelemaque odmítla odpovědět na otázku, jak je možné, že se taková aplikace dostala přes kontrolní procesy.

Skutečnost, že se aplikace Kimi dostala do App Storu a zůstala tam tak dlouho, je špatným znamením pro Apple, který se dlouhodobě chlubí bezpečností svého obchodu s aplikacemi a týmem čítajícím 500 odborníků, kteří týdně prověřují více než 100 000 aplikací. Pokud se tam mohla dostat aplikace jako Kimi, která se ani příliš nesnažila skrýt své skutečné záměry, je to další připomínka, že je třeba brát podobná prohlášení s rezervou.

Diskuze (26) Další článek: Smutný dozvuk DMA. iPhony v Evropě přestanou podporovat webové miniaplikace na domovské obrazovce

Témata článku: , , , , , Peacock, Aplikace, Gizmodo, App Store, HBO Max, Chudáček, App Storů, The Verge, Hula, Televizní pořad, Disney, Kimi, Oscar