Aplikace upozorní na přijíždějící tramvaj. Po Praze ji začal testovat i brněnský DPMB

Dopravní podnik města Brna (DPMB) začal s testováním mobilní aplikace Pozor tramvaj!. Aplikace slouží ke zvýšení bezpečnosti v městském provozu a má za úkol upozornit jeho účastníky (chodce, cyklisty, řidiče) na blížící se projíždějící tramvaj. Jde o stejné řešení, které od února zkouší v pilotním provozu také pražský dopravní podnik. Aplikaci je možné stáhnout bezplatně na platformy Android a iOS.

Klepněte pro větší obrázek

V Brně se bude aplikace testovat zatím na jediné tramvajové lince číslo 4, která projíždí i samotným centrem města a celá její trasa vede v uliční síti. Riziko ke vzniku kolize s chodci nebo cyklisty, případně i osobními auty je tedy potenciálně vyšší než na jiných linkách využívajících alespoň v části trasy samostatné tramvajové těleso. Testovací provoz aplikace potrvá do 5. července, následně DPMB zhodnotí přínosy.

Výstraha na 100 metrů

Všechna vozidla vyjíždějící na linku číslo 4 (EVO2 „Drak“, Anitra a Vario LF2 – celkem 22 vozů) budou osazena vysílací jednotkou Safe, která komunikuje se smartphony se staženou aplikací přes Bluetooth. Pokud se tramvaj přiblíží k uživateli v okamžiku, kdy pracuje s telefonem, aplikace vydá výstražný signál. Pokud telefon není aktivní (např. je schovaný v kapse nebo tašce), aplikace varování nevydává.

Upozornění přichází jak ve formě zvukové (varovné zazvonění a vibrace), tak i obrazové (blikání výstrahy na displeji). Aktivuje se v okamžiku, kdy je blížící se tramvaj zhruba 100 až 120 metrů od uživatele v závislosti na typu mobilního telefonu. V případě poslechu hudby se automaticky sníží její hlasitost.

Praktická ukázka aplikace Pozor tramvaj! z pražského provozu:

Diskuze (16) Další článek: Špička letošní „áčkové“ řady. Samsungu unikly specifikace Galaxy A82 5G

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, iOS, Bezpečnost, Praha, Pro řidiče, Pro turisty a cyklisty, DPMB, Safe, Aplikace, Brno, Provoz, EVO, Tramvaj, Telefony s iOS na Heureka.cz