Aplikace Záchranka dostala elektronickou knihu túr. Přivolání pomoci bude rychlejší

Aplikace Záchranka získala v rámci svého modulu Horská služba novou funkci užitečnou zejména pro horskou turistiku. Elektronická kniha túr umožní turistům zadat do svého profilu naplánovanou trasu. Pokud do cíle nedorazí v nastavenou dobu, aplikace pošle upozornění Horské službě.

Záchranka je s Horskou službou provázaná už od roku 2018. Základní funkcí je nouzové tlačítko, po jehož stisku člověk v tísni na horách může na základě GPS polohy přivolat záchranáře a kontaktovat dispečink horské služby. Z celkových 70 tisíc tísňových volání za dobu fungování aplikace byly zhruba 3 tisíce předány právě horské službě.

Knihy vycházek v elektronické formě

Právě díky intenzivní spolupráci s horskými záchranáři získá modul Horské služby v aplikaci vlastní ikonu na spodní liště. Po jejím rozkliknutí se uživatelům naskytne možnost přivolat Horskou službu samostatným tlačítkem, zjistit lavinové nebezpečí nebo výstrahy pro danou oblast a použít nově zprovozněnou Elektronickou knihu túr.

Funkce našla inspiraci v klasických papírových knihách vycházek a túr z horských chat. Umožní naplánovat trasu výletu, zadat konkrétní cíle a uvést předpokládanou časovou náročnost. V nastaveném čase aplikace vyzve uživatele, aby potvrdil, zda v pořádku dorazil do cíle. Pokud dá uživatel zpětnou vazbu o dosažení cíle, aplikace záznam odstraní. V opačném případě dojde k automatickému kontaktování horské služby v dané oblasti. Aplikace nebude kontinuálně sledovat polohu uživatele.

Jak zadat trasu do elektronické knihy túr v aplikaci Záchranka:

Po pětiletém fungování na území České republiky má aplikaci Záchranka nainstalováno již 1 600 000 uživatelů. Od roku 2016 zaznamenal dispečink Zdravotnické záchranné služby více než 70 000 volání prostřednictvím aplikace, což znamená asi 60 zavolání o pomoc denně. V loňském roce přibyla možnost videohovoru na linku 155 z celého území České republiky.

Váš názor Další článek: Chcete chytré hodinky zadarmo? Cvičte 3 týdny podle plánu a jsou vaše

Témata článku: Mobilní aplikace, GPS, Záchranka, Pro turisty a cyklisty, Česká republika, Přivolání, DOS, Dostal, Dostál, Elektronická kniha, E-kniha, Trasa, Horská služba, Kniha, Přivolání pomoci, Túra, Aplikace