Apokalypsa se nekonala, ale chyba v systému GPS přece jen uzemnila několik letadel

V sobotu 6. dubna došlo k přetečení čítače týdnů v systému GPS. Odborníci dopředu varovali, že může dojít k problémům, nikdo však nedokázal odhadnout, jak velké budou a kde všude se objeví. Dnes, s odstupem času lze říct, že katastrofické scénáře nenastaly, i když k několika incidentům došlo, o mnoha problémech (typu přestala fungovat letitá autonavigace) se ani nedozvíme a další případy se ještě mohou objevit s tím, jak lidé budou zapínat neupdatované přístroje.

ArseTechnica píše o několika letounech typu Boeing 777 a 787, které musely zůstat na zemi, protože neměly aktualizované navigační přístroje od firmy Honeywell. Přitom firma s dostatečným předstihem varovala před potenciálním problémem a vydala příslušné updaty.

 

V čem je problém?

GPS přijímač používá několik údajů k rekonstrukci aktuálního času a data, přičemž jedním z nich je i číslo týdne od „počátku věků“ (6. ledna 1980). Toto číslo má pouze deset bitů, což v desítkové soustavě odpovídá rozsahu 0-1 023. Bystří už tuší, že od té doby uběhlo více než 1 024 týdnů, čili onen desetibitový čítač se už musel v minulosti naplnit a začít počítat zase od nuly. V praxi to znamená, že některé přístroje ukazují čas o 20 let zpět.

 

V Evropě jde podle článku o jediný let KLM z Amsterdamu do Bogoty, který byl kvůli chybě zpožděn o sedm hodin. V Číně prý šlo o 15 zpožděných, nebo zrušených letů. Jeden z nich popisuje následující tweet:

Diskuze (1) Další článek: Bezpečnost nikdy nebyla jednodušší. Pro dvoufázové ověření stačí podržet tlačítko na telefonu

Témata článku: , , , , , Flight, Amsterdam, Honeywell, Pře, Apokalypsa, Arstechnica, Letadlo, Přístroj, Waiting, Přetečení, Autonavigace, Evropa, Let