Apple AirTag se dá hacknout. Místo oficiální stránky může odkazovat na škodlivý web

Apple často a rád deklaruje důraz na co možná nejvyšší bezpečnost a soukromí svých uživatelů. Není proto divu, že se v tomto směru ocitá pod drobnohledem nejrůznějších bezpečnostních expertů a hackerů. Ti se nyní zaměřili na nedávno představené sledovací zařízení AirTag.

Apple AirTag je chytré sledovací zařízení, které bylo uvedeno v dubnu a jehož smyslem je umožnit lidem najít ztracené věci. Podle posledních informací má údajně bezpečnostní nedostatek, který by mohl hackerům umožnit úpravu jeho firmwaru.

Jak hacknout Apple AirTag

Jako každé elektronické zařízení, zejména „chytré“, obsahuje i Apple AirTag mikroprocesor, který řídí jeho činnost. Ten má na starost celou řadu funkcí počínaje správou baterie, přes komunikaci pomocí Bluetooth, až po určování toho, jaké údaje budou odesílány přes NFC.

Podobně, jako v jakémkoli jiném chytrém zařízení, může být právě mikroprocesor zranitelným místem. A právě tímto směrem se vydal německý expert na bezpečnost Thomas Roth, vystupující na sociálních sítích pod značkou Stack Smashing.

Stručně řečeno: Roth pomocí metod reverzního inženýrství hacknul mikroprocesor AirTagu a upravil jeho firmware tak, aby dělal něco jiného, než k čemu je určen. Konkrétně dokázal změnit výchozí URL adresu, na kterou sledovací zařízení odkazuje, když se k němu přiblíží telefon s podporou NFC.

Za normálních okolností směruje odkaz ztraceného zařízení uživatele na stránku found.apple.com (součást Find My), kde se zobrazí informace o jeho majiteli. Po úpravě může odkaz směrovat prakticky kamkoli – třeba na stránku s videem na portále YouTube.

Cesta k úspěšnému hacknutí

Roth, který sám sebe označuje za výzkumníka v oblasti IT bezpečnosti, se zabývá reverzním inženýrstvím a hackováním hardwaru. Pokusy o hacknutí AirTagu strávil několik hodin a podařilo se mu dvě zařízení úplně bricknout.

Nejprve získal dump originálního firmwaru a dalších důležitých oblastí. Následně provedl úpravu a nahrál modifikovanou verzi zpět do AirTagu. Podrobnější informace si však pravděpodobně první člověk, který hacknul AirTag, nechává (alespoň zatím) pro sebe.

V každém případě je vhodné konstatovat, že jde sice o pěkný experiment, avšak s nepříliš závažnými dopady. Ukázal, že lze změnit adresu, takže sledovací zařízení může odkazovat například na webové stránky se škodlivým obsahem.

Apple při oficiálním oznámení prohlásil, že základními vlastnostmi zařízení AirTag jsou ochrana soukromí a zabezpečení. Tweety zveřejněné Rothem naznačují, že výrobce patrně bude muset přinést aktualizaci, která zablokuje možnost modifikace na této úrovni.

Diskuze (10) Další článek: Výrobce Nokií upravil plán aktualizací na Android 11. Některé modely si počkají

Témata článku: , , , , , , , , Mikroprocesor, Brick, Zařízení, Hacker, Firmware, Oficiální stránka, AirTags, Sledovací zařízení