Apple AirTag vylepšuje ochranu proti špehování. Letos má přijít i aplikace pro Android

Apple oznámil několik změn, které by měly zlepšit ochranu soukromí jeho lokátorů AirTag. Mimo jiné upravuje dobu, po které AirTag vydá zvukové upozornění poté, co se vzdálí od svého majitele. A navíc ještě letos se uživatelé zařízení s Androidem mohou těšit na aplikaci na detekci AirTagů.

Zatímco dosud na sebe AirTag upozorňoval až tři dny po oddělení od spárovaného telefonu, nyní tak bude činit v náhodném čase v rámci okna, které trvá od 8 do 24 hodin. Změna se aplikuje formou aktualizace, kterou Apple rozeslal ve čtvrtek, přičemž update probíhá automaticky při spojení s iPhonem.

Lepší ochrana soukromí

„Nedávné představení AirTagu zahrnovalo první proaktivní funkce, které bránily nežádoucímu sledování,“ uvedl Apple ve svém prohlášení. Cílem této snahy je upozornit lidi, že se v jejich blízkosti nachází neočekávané zařízení AirTag. Výrobce tak chce předejít zneužívání produktu ke sledování dalších osob.

Krátce po uvedení na trh vyjádřili ochránci soukromí obavy, že by tato zařízení mohla sloužit ke špehování lidí. Na rozdíl od konkurenčních produktů, jako jsou Tile či Samsung SmartTag, využívají AirTagy výhody sítě Find My, v jejímž rámci více než miliarda aktivních iPhonů a dalších zařízení Apple tiše komunikuje a sdílí polohu všech AirTagů v okolí.

Americký deník The Washington Post v květnu uvedl, že ačkoli jsou funkce ochrany soukromí AirTagů silnější než u konkurence, na základě vlastního testování zjistil, že nemusí stačit k ochraně nevědomých obětí. Apple nyní věří, že úpravou doby, po které AirTag upozorní na svou přítomnost uživatele, jež není jeho majitelem, vytváří dostatečnou prevenci proti tomuto způsobu zneužití.

Chystá se aplikace pro Android

Na přítomnost zařízení ve sledovacím režimu umí telefony Apple iPhone upozornit automaticky pomocí integrovaného výstražného systému. V případě mobilů s Androidem aktuálně nic podobného k dispozici není, nicméně Apple uvedl, že již vyvíjí aplikaci pro zařízení s tímto operačním systémem. Dočkat bychom se jí měli ještě letos.

Apple představil produkt AirTag 20. dubna tohoto roku jako jednoduché řešení pro hledání klíčů, peněženky a dalších důležitých předmětů. Pořídit ho lze za 29 dolarů, případně v cenově zvýhodněném balení po čtyřech kusech za 99 dolarů. Na českém trhu se cena pohybuje kolem necelých 900 korun za jeden kus, respektive tří tisíc korun za čtyři kusy.

Zařízení AirTag využívají kombinaci vestavěných senzorů a bezdrátové konektivity. Pomáhají majitelům identifikovat, kde se nachází hledaný předmět, přičemž polohu určují vydáváním zvuku ze sledovacího zařízení a zobrazováním směrových šipek podobných kompasu v aplikaci v telefonu.

Diskuze (4) Další článek: Další Mi Store se otevírá v Karviné. Na nakupující čekají slevy na mobily i příslušenství

Témata článku: , , , , , , Aplikace, Způsob zneužití, Ochrana soukromí, Zařízení, Finda My, The Washington Post, Pro +, Tile, Špehování, Zneužívání,