Apple bude platit firmě Huawei za 5G patenty. Také tam cítíte tu ironii osudu? [komentář]

Už jsme vás informovali, že Huawei hodlá vybírat licenční poplatky od výrobců, jejichž smartphony používají 5G technologie vyvinuté právě v laboratořích Huawei. Z článku agentury Bloomberg však vyplynula zajímavá skutečnost, že se to týká i Applu. Také tam vidíte tu ironii?

Trumpova Amerika restrikcemi cíleně poškodila byznys společnosti Huawei. Zakázala americkým firmám dodávat hardware i software do Huawei, takže Huawei prakticky není schopná vyrábět smartphony. Zakázala americkým firmám odebírat technologie pro právě budované 5G sítě a stejný zákaz prolobbovala u řady mezinárodních partnerů.

Jenže je tu ještě jedna linka složitě propleteného technologického světa, kterou Trumpovi lidé nepřestřihli. Ani nemohli – Huawei v oblasti 5G drží nejvíce patentů a Apple by bez nich nebyl schopný vyrobit iPhone.

Huawei si tedy po právu řekne o poplatky za využití těchto patentů. Komentátoři to prezentují tak, že si Huawei tímto způsobem vykompenzuje ušlé příjmy za smartphony, které vinou amerického banu neprodají. Rozhodně to však nelze brát jako nějaké výpalné – Huawei má poplatky nižší, než požadují 5G konkurenti Qualcomm, Ericsson a Nokia.

Diskuze (67) Další článek: PPF možná prodá část společnosti Cetin. Získat by mohla až 175 miliard korun

Témata článku: Apple, Huawei, Technologie, Kauza Huawei, 5G, Qualcomm, Patent, Politika, Komentář, Trump, Bloomberg, Poplatek, Ironie, F +, Donald Trump, Amerika