Apple Car Keys nahradí klasický klíč od auta. Funguje to i s vybitým iPhonem

Apple Car Keys je projekt, který má za cíl nahradit a vylepšit více než sto let starý koncept klíčku od automobilu. Odemykat budeme iPhonem nebo Apple Watch, první spolupracující automobilka je BMW, kompatibilní jsou modelové řady 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M a Z4 vyrobené po 1. červenci 2020.

Postup je takový, že iPhone přiblížíte k NFC anténě a vůz se odemkne. Pak telefon položíte na nabíjecí podložku, stisknete tlačítko Start a motor naskočí. Na příští rok je oznámená nová generace založená na bezdrátové technologii Ultra Wideband, s ní bude moct iPhone zůstat v kapse/kabelce.

Stěžejní je bezpečnost, ale v tomto směru je Apple skvěle připravený. Klíček se ukládá do Apple Wallet a bez ověření přes Face ID se k němu nedostane nikdo nepovolaný. Kompatibilní jsou iPhony počínaje modelem XR a Apple Watch Series 5, pro příští generaci Car Keys založenou na Ultra Wideband je potřeba čip Apple U1, který mají až iPhony 11.

Skvělé je, jak charakter nové technologie posune možnosti klasického klíčku od auta. Kvůli kopírování už nemusíte do servisu, stačí udělit práva dalšímu uživateli. Klíč jde poslat přes iMessages, může jít o plný přístup, nebo si můžete pohrát s nastavením, takže se nabízí spolupráce s kurýrní službou, která se dostane pouze do kufru, aby tam uložila zásilku, ale s autem neodjede. Teenagerovi s ještě mokrým řidičákem můžete omezit maximální rychlost apod. Stejně tak lze klíč kdykoliv zablokovat, v případě ztráty telefonu to lze udělat vzdáleně přes iCloud.

Myslelo se i na případy, kdy se iPhone/hodinky vybijí. V takovém případě jde auto odemknout ještě pět hodin po vypnutí. Apple to blíže nevysvětluje, patrně však jde o to, že se přístroje nevypínají při naprosto vybitém akumulátoru, takže je zbylá energie použita k napájení obvodů potřebných pro odemčení auta.

Diskuze (14) Další článek: Flexibilní véčko Motorola Razr přichází do Česka ve zlaté barvě. Cena zůstává

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, Apple Watch, Pro řidiče, Bezdrátové nabíjení, CarPlay, Chytré auto, Apple Watch Series, Apple Wallet, Ultra Wideband, Car +, Klíček, Auto, BMW, Klíč, Stres


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 20

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze