Apple čelí žalobě. Siri údajně odposlouchávala uživatele

Federální soud v USA prohlásil, že Apple bude muset čelit hromadné žalobě lidí, kteří tvrdí, že je hlasová asistentka Siri odposlouchává a narušuje tak jejich soukromí. Jak upozornila agentura Reuters, žalobci budou chtít u soudu prokázat, že Siri nahrávala jejich soukromé konverzace v rámci „náhodné aktivace”.

Za normálních okolností přechází hlasový asistent do aktivního režimu až po vyslovení fráze „Hey, Siri”. Zde mělo ale dojít k zachytávání útržků hovorů i mimo režim hlasového ovládání telefonu. Apple se brání s tím, že vše závisí také na nastavení telefonu a soukromí v systému.

Poslouchá nebo neposlouchá?

Anonymizované informace z nahrávky pak měl Apple podle žaloby údajně předat třetím stranám respektive inzerentům, kteří pak na základě toho doporučovali uživatelům konkrétní produkty.

V jedné žalobě si uživatel stěžoval, že po soukromé konzultaci s lékařem ohledně speciální léčby za pomoci značkových produktů mu v iPhonu začaly vyskakovat reklamy právě na tyto produkty. A podobných případů je v žalobě několik. Odvolávat se přitom mohou na federální zákon o odposlouchávání a ochraně osobních údajů.

Cupertinský gigant není první, kdo podobným žalobám čelí. Začátkem léta stejný problém musel řešit Google v rámci Google Asistenta, podobné zkušenosti má i Amazon a jeho Alexa. 

Co dělá Google s hlasovými nahrávkami?

Zdroj: Reuters

Diskuze (12) Další článek: Příští Áčka od Samsungu mají mít optickou stabilizaci. Všechny modely bez rozdílu

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , Federální soud, Uživatelé, Alexa, Inzerent, Google Asistent, Hey, Reuters, Voice Assistant,