Apple chce vybudovat další kampus. Bude stát miliardu a pojme ještě více lidí než Apple Park

Kampus Apple Park je nejen hlavním sídlem firmy, ale také demonstrací síly, technologickou vizitkou. Ze sta procent využívá obnovitelnou energii, je v něm vysázeno na 9 tisíc stromů, pracuje v něm 12 tisíc lidí a stál půl miliardy dolarů. Applu to ale nestačí a plánuje další velký projekt.

Nový kampus vyroste v severní části texaského Austinu, jen něco přes kilometr od místa, kde Apple sídlí dnes. Náklady se mají pohybovat kolem miliardy dolarů, pro srovnání náklady na vybudování Apple Parku se odhadují na pět miliard. Komplex má mít rozlohu téměř 540 tisíc metrů čtverečních, o 17 hektarů méně než Apple Park.

 

Cupertinský Apple Park stál pět miliard, austinský kampus přijde na miliardu, ale pojme více zaměstnanců.

 

Po dokončení bude zaměstnávat 5 tisíc zaměstnanců, jejichž počet by měl postupně narůst na 15 tisíc. Díky tomu by se měl Apple stát největším soukromým zaměstnavatelem v regionu. Už teď zde pro něho pracuje na 6 200 zaměstnanců, což je největší počet mimo domovské Cupertino. V novém kampusu bude probíhat nejen výzkum a vývoj, ale sídlit zde bude i ekonomická část, nebudou chybět datová centra a zákaznická podpora.

Apple rozvíjí aktivity v USA. Zavděčí se Trumpovi?

Během roku 2018 vytvořil Apple v USA na 6 tisíc nových pracovních míst. Aktuálně tak v celých Spojených státech zaměstnává přes 90 tisíc lidí a do konce roku 2023 jich má být o dalších 20 tisíc více. Rozšiřovat se bude v Seattlu, San Diegu, Culver City, Pittsburghu, New Yorku, Portlandu nebo Oregonu.

Jak řekl generální ředitel společnosti Tim Cook, talent, kreativita a myšlenky zítřka nejsou omezeny regionem nebo poštovním směrovacím číslem. I díky této expanzi chce společnost zdokonalit závazek kultivovat odvětví high-tech inženýrství. Jen v příštích pěti letech by měla společnost investovat dalších 10 miliard dolarů do rozvoje amerických datových center.

Apple díky různým spolupracím dává jen ve Spojených státech práci více jak dvěma milionům obyvatel a to i díky jeho devíti tisícům subdodavatelů. Boom aplikací, které společnost distribuuje skrze App Store pak přináší další milion a půl pracovních míst. Celé toto PR má jistě souvislost s obchodní válkou USA proti Číně, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump. I když tedy Apple své produkty v Americe nevyrábí, většina vývoje zde stále probíhá a probíhat bude. Jestli to Trumpovi však bude stačit, je otázkou.

Zdroj: Apple.com

Diskuze (35) Další článek: Tohle se vám nebude líbit. Expert na světlo vysvětluje, co se stane, když se před spánkem podíváte na displej mobilu

Témata článku: USA, Čína, Tim Cook, Apple Campus 2, Apple Park, Seat, Portland, Datové centrum, Komplex, New York, Pittsburg, Nový kampus, Seattle, Cupertino, Generální ředitel, Severní část, App Store, Obchodní válka, Donald Trump, Miliarda, Kreativita, Americký prezident, Hlavní sídlo, Celé toto, Kampus