Smazání účtu nikdy nebylo jednodušší. Apple bude vyžadovat tuto možnost ve všech aplikacích

Oživeno 2. června: Od původního ohlášení této novinky už uběhlo několik měsíců, které měli vývojáři na to, aby své aplikace pro nová pravidla přizpůsobili. Změna začne oficiálně platit 30. června, kdy by všechny aplikace v App Storu musí nabízet jednoduchou a transparentní cestu k tomu, jak může uživatel vymazat svůj účet. Netýká se přitom jen deaktivace účtu, jako to dělají některé služby dnes, ale o skutečné smazání účtu včetně osobních dat.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatel musí mít v aplikaci možnost smazání účtu i osobních dat

O smazání přitom má být požádáno buď přímo v aplikaci, nebo v ní musí být přítomen alespoň odkaz na web, kde tak člověk může učinit. Provozovatel navíc bude mít povinnost uživatele informovat, pokud by proces vymazání dat měl trvat delší dobu. Pokud taková aplikace obsahuje i in-app nákupy, musí být zákazníkovi vysvětleno, jak bude probíhat následující fakturace nebo rušení účtu. Pro firmy šlo o poměrně náročnou výzvu, cílem je ochrana soukromí uživatele.


Původní článek ze 7. října 2021:

Apple chystá novinku, která pomůže s odstraněním účtu u aplikací třetích stran

Apple ohlásil novinku, která má opět pomoci k lepší ochraně soukromí dat uživatelů. Do pravidel obchodu App Store totiž přidal nové pravidlo, které bude vývojářům ukládat nové povinnosti týkající se práci s uživatelskými daty. Všechny aplikace od 31. ledna budou muset dávat uživatelům možnost smazání účtu pro danou aplikaci.

Zabránit se má tomu, aby uživateli po odstranění a nevyužívání aplikace stále neležely data u provozovatele na serveru a nechodily mu nabídky ohledně služby, pokud si to nepřeje. Každá aplikace v AppStoru tedy bude muset mít jasnou volbu, skrze kterou uživatel zahájí zrušení svého účtu a provozovatel jeho data odstraní. 

Důležité však je, že volba nebude znamenat hned odstranění dat, ale jde pouze o volbu k zahájení procesu smazání dat. Lze tedy očekávat, že vývojáři do něj vloží i odkaz na web, kde se vás budou snažit přesvědčit, abyste od nich neodcházeli a účet nemazali. Přesto může nové pravidlo uživatelům pomoci, protože najít způsob jak u některých služeb požádat o smazání účtu není vždy jednoduché.

Nedávno představený Apple iPhone 13 Pro:

Zdroj: The Verge

Diskuze (2) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Poznej ptáka a přenos hudby mezi Apple Music a Spotify

Témata článku: Apple, iPhone, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, iPadOS, Apple App Store, Volby, App Store, Odstranění, Osobní data, SMA, Aplikace, Smazání, Uživatelé, Novinka, Účet, Data, The Verge, AppStore, Apple iPhone na Heureka.cz