Apple iOS 17 a iPadOS 17. Samolepky z fotografií a nové využití pro iPhone ve stojánku

 • Nečekejte přelomové novinky, ale příjemnou evoluci
 • Systémy se zaměřují na zábavnější komunikaci a drobnosti
 • S iPadem získáte snazší možnosti editace dokumentů

Velkými softwarovými novinkami konference WWDC byly operační systémy iOS 17 a iPadOS 17. Nejvýraznější změny mají společné, a proto se na ty nejdůležitější podíváme v tomto souhrnném článku.

iOS 17: pro pohodlnější komunikaci

Jednou z největších novinek loňského iOS 16 byly nové zamykací obrazovky s přepracovanou grafikou a podporou práce s vrstvami. Nyní si tuto grafiku vypůjčují kontakty a hovory. Už žádné tradiční fotky u kontaktů, ale celá podoba v novém designu, který si může upravit. Zároveň si tuto grafiku můžete vytvořit i u sebe sama, aby vás tak při příchozím hovoru viděli vaši známí. 

Klepněte pro větší obrázek
Novinky v iOS 17 se točí především kolem komunikace, sdílení a nových způsobů přizpůsobení.

Svou grafiku kontaktu můžete navíc sdílet s přáteli přes novou funkci zvanou NameDrop. Už žádné diktování čísel. Stačí k sobě přiblížit dva iPhony a ty si zároveň nasdílí kontaktní informace i zmíněnou grafiku kontaktu. Vylepšen byl i samotný Airdrop, na jehož základě novinka funguje. V rámci sdílen je v případě ztráty kontaktu s protistranou možné odeslání dokončit i přes internet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V iOS 17 si můžete přizpůsobit vzhled kontaktů podobně jako zamykací obrazovky. NameDrop pak zjednodušuje výměnu kontaktů mezi dvěma zařízeními.

Kolem volání se však točí i další velká novinka zvaná Live Voicemail - česky „živá hlasová schránka”. Ta dovoluje, aby vám protistrana nadiktovala vzkaz, který se ještě před přijmutím hovoru živě převede na text, zobrazený na vašem displeji u grafiky příchozího hovoru. Předem tak budete znát kontext hovoru a budete vědět, zda jej přijmout nebo ne. Bohužel už bylo oznámeno, že tato funkce bude fungovat prozatím jen v angličtině, a to v USA a Kanadě.

V případě FaceTime hovorů půjde takto přednahrát dokonce i video zprávy, abyste předem věděli, zda se k hovoru připojit. FaceTime nově dokáže rozeznat i určitá živá gesta, které převede do formy animovaných reakcí. Pokud například před kamerou prsty ukážete srdíčko, protistraně se na displeji objeví létající srdíčka.

Vytvořte si vlastní samolepku

Velkých změn se dočkalo také iMessage. Apple přepracoval celý systém reakcí a aplikací, které mají nyní samostatné menu. Zobrazí se po stisku tlačítka plus. Najdete zde přehledně veškeré aplikace, ale i Animoji či samolepky. Ostatně samolepky si nyní můžete vytvářet sami z fotek v galerii či nahraných videí. Systém navíc dokáže chytře vyříznout hlavní prvek, odebrat mu pozadí a poté jej jako samolepku můžete přiložit v podobě reakce i na konkrétní bublinu se zprávou v konverzaci. Příjemným bonusem je, že vytvořené samolepky půjde uložit a využít je i v aplikacích třetích stran.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V iMessage si můžete vytvářet vlastní samolepky z fotek či videí, které pak můžete používat jako reakce na zprávy, a to nejen v iMessage, ale i aplikacích třetích stran

Pro ty kteří hodně cestují a chtějí, aby o nich rodina či blízcí věděli, do iMessage přibyla i funkce Check-in, kdy můžete jedním klikem dát ostatním vědět, že jste dorazili tam, kam jste měli namířeno. V případě zpoždění, které se vymyká časovému plánu, si protistrana může zobrazit například vaši polohu, stav vaší baterie, ale i sílu mobilního signálu, aby věděli, pokud se vám náhodou jen nevybil telefon.

Praktickou novinkou jsou zde i filtry pro vylepšené vyhledávání v konverzacích nebo drobná šipka, která vás jedním klikem přenese v konverzaci na první nepřečtenou zprávu. V rámci iMessages je u vybraných jazyků možné nechat převést do textu příchozí audiozprávy. Vylepšeno bylo také zadávání textu, u něhož Apple slibuje vylepšenou autokorekci a predikci psaných slov pro zrychlení komunikace.

Standby režim pro pasivní využití na stole

Ty, kteří využívají k nabíjení iPhonu stojánek, potěší nový režim Standby. Ten je podobný tomu, co už roky uživatelé znají z Apple Watch. Stačí telefon na nabíjecím stojánku telefon přetočit na šířku a displej se přepne do zjednodušené grafiky s velkými prvky roztaženými přes celý displej. Můžete si zde umístit různé ciferníky a použít telefon jako stolní hodiny, ale lze zde mít i informace o počasí, kalendář, hudební přehrávač či živé aktivity, které zobrazují průběh některé z aktuálních událostí - například dovážky objednaného jídla. Samozřejmostí je i podpora Siri.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V režimu Standby si můžete z iPhonu udělat stolní hodiny, nebo na jeho displeji zobrazit některé základní funkce

Šikovnou drobností je i podpora interaktivních widgetů, přes které nyní můžete ovládat některé rychlé funkce aplikací, aniž byste je museli otevírat. Otázkou je, proč tuto základní funkci neuměly widgety už od svého představení. Do iOS a iPadOS přibude také úplně nová aplikace Journal, která lokálně a šifrovaně umožní zaznamenávat v grafické, fotografické či psané formě různé speciální momenty či zážitky.

Nový iOS také vylepšuje Siri, kterou lze nyní kromě fráze „Hey, Siri” aktivovat i pouhým vyslovením „Siri”. Asistentka také nyní dokáže déle udržet kontext. Po vyslovení jednoho úkonu ji můžete požádat o další, aniž byste ji museli znovu vyvolávat.

Kompatibilita iOS 17

 • Apple iPhone XR / XS a novější
 • Apple iPhone SE 2. generace a novější
 • Dostupnost: podzim 2023

Apple iPadOS: ještě lepší práce s dokumenty

Systém iPadOS 17 nabízí prakticky veškeré výše zmíněné novinky, jen přidává pár speciálních funkcí přizpůsobených pro velký displej tabletu. Systém dohání resty z loňska a přidává možnost úpravy stylu zamykací obrazovky, což už od loňského roku nabízí iPhony, a navíc umožňuje na zamykací obrazovku přidat i živou tapetu.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPadOS 17 nabízí prakticky totožné novinky jako iOS 17, jen dohání resty a přidává novinky zaměřené na větší displej.

Větší prostor zde dostávají live activities - tedy malá okna zobrazující aktuální průběh živé události jako jsou například stopky, časovač nebo i události jako je dovážka objednaného jídla či fotbalový zápas. Ty se nyní zobrazují ve spodní části displeje, abyste je měli stále na očích, ale zároveň vám nepřekážely.

Skvělou novinkou je podpora PDF dokumentů v aplikaci Poznámky, která dovolí v jednom okně otevírat dokumenty a rovnou je i editovat, a to například automatickým vyplněním osobních informací u elektronických formulářů. V poznámkách takto můžete dokumenty přímo editovat tužkou Apple Pencil. Díky sdílení přes iCloud, navíc lze, aby jeden dokument zároveň anotovalo více uživatelů naráz, což se bude hodit zejména ve školách při výuce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poznámky na iPadOS 17 dovolí snadnou anotaci PDF dokumentu. Navíc to zvládnou i synchronizovaně mezi více zařízeními.

Kromě toho iPadOS přináší i spoustu dalších drobných, ale šikovných vychytávek jako jsou nové štětce pro Apple Pencil, vylepšený layout oken pro Stage Manager a pokud připojujete iPad k externímu monitoru, hodit se bude i podpora jejich integrovaných webkamerek pro hovory.

Oba systémy Apple iOS 17 i Apple iPadOS 17 jsou ve vývojářské betě dostupné již dnes. Veřejná beta bude k dispozici v průběhu července. Finálních verzí se dočkáme tradičně na podzim s představením nových iPhonů.

Kompatibilita iPadOS 17

 • Apple iPad (6. generace a novější)
 • Apple iPad Air (3. generace a novější)
 • Apple iPad mini (5. generace a novější)
 • Apple iPad Pro (2. generace a novější)
 • Dostupnost: podzim 2023

Ukázka iOS 17 a dalších novinek:

Diskuze (24) Další článek: Jsou to sice jen drobnosti, ale snaha Googlu se cení. Androidy a hodinky dostanou v červnu nové funkce

Témata článku: Apple, iPhone, iOS, Apple Watch, Internet, FaceTime, Aktualizace softwaru, USA, Animoji, iPadOS, Siri, Operační systémy, iPad, WWDC, Apple Vision Pro, Grafika, Kanada, iMessage, AirDrop, IPad OS, Aplikace, Stage Manažer, Hovor, Poznámka, Hey, Apple Watch na Heureka.cz