Apple iPad Air 5. generace dostal čip z MacBooků a novou kamerku s Center Stage

  • Apple iPad Air 5. generace se dočkal lepší výbavy
  • Má procesor z MacBooků a kamerku s Center Stage
  • Za příplatek je možná i 5G konektivita

Kromě iPhonu, nových počítačů a procesorů Apple na své březnové keynote představil i nový iPad Air. Designem vychází z předchůdce, takže se opět můžete těšit na tenké tělo, úzké rámečky kolem displeje a také čtečku otisků Touch ID v zapínacím tlačítku. Nové jsou však některé barvy, zejména modrá a fialová.

Zachován zůstal i stejný 10,9“ Liquid Retina displej s rozlišením 2 360 × 1 640 pixelů, to vše při maximálním jasu 500 nitů. Displej samozřejmě podporuje široký gamu DCI-P3 a True Tone pro přizpůsobení barev podle okolí. Kromě prstů lze iPad Air opět ovládat i tužkou Apple Pencil 2. generace, kterou lze magneticky uchytit i dobíjet na boční straně. Jen je nutné ji dokoupit zvlášť.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design iPadu Air je totožný jako minule, přibyly jen nové barvy.

Co se však výrazně vylepšilo je výkon. Nový iPad Air totiž získává čip M1, tedy ten který má i iPad Pro a najdeme jej dokonce i v počítačích MacBook Air či Mac Mini. Proti předchozímu iPadu Air tak slibuje o 60% vyšší výkon a dvojnásobně rychlou grafiku. Apple se překvapivě pochlubil i operační pamětí 8 GB RAM. Pro data pak poslouží 64 či 256GB úložiště.

Procesor z MacBooku a konečně i 5G

S čipem M1 však úzce souvisí i další benefit - podpora 5G. Samozřejmě jen v příplatkové verzi pro ty, kterým nestačí Wi-Fi. Výdrž tabletu zůstala stejná jako posledně, tedy až 10 hodin prohlížení webu. Apple zachoval i USB-C, které si už u minulého Airu odbylo v této řadě premiéru. K tabletu je tak možné připojit různé příslušenství, externí disky nebo dokonce i externí monitor až o 6K rozlišení.

Tablet má také stále 12 Mpx fotoaparát se clonou f/1.8 a podporou Smart HDR 3 pro lepší fotky nejen v protisvětle. Natáčet umí až ve 4K při 60 fps, novinkou je však podpora natáčení v HDR při 30 snímcích za vteřinu. Hlavní změny se však dočkala čelní kamerka. Jde o 12Mpx ultraširokoúhlý snímač s podporou Center Stage, která dokáže přibližovat a oddalovat obraz, aby osoba či více osob na něj byla v záběru.

Apple iPad Air (5. generace) přijde do prodeje ve vesmírně šedé, růžové, fialové, modré a hvězdně bílé variantě již v pátek 18. března. A to za cenu od 16 490 Kč ve Wi-Fi verzi či 20 990 Kč v 5G verzi. Kdo bude chtít vyšší konfiguraci s 256GB úložištěm v obou případech si připlatí 4 500 Kč. Nedočkavci si budou moci zboží předobjednat již tento pátek 11. března od 14 hodin. 

K novému iPadu budou za příplatek samozřejmě k dispozici i různá příslušenství. Kromě již zmíněné tužky Apple Pencil si uživatelé budou moci dokoupit i klávesnici Magic Keyboard či Smart Folio.

Nový Apple iPad Air:

Váš názor Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Protahovací cvičení, péče o duševní zdraví a sexuální výchova

Témata článku: Apple, Tablety, iPadOS, Keynote, Tim Cook, Apple Pencil, Wi-Fi, iPad, Mac Mini, Centrum Stage, Liquid Retina displej, True Tonout, MacBook, Příplatek, Air, Touch ID, Retina displej, Kamerka, Čip, Smart HDR, MacBook Air, Procesor, Dostal, Magic Keyboard, iPady na Heureka.cz