Apple iPad Mini dostal nový design a spoustu výkonu. Vylepšil se i základní iPad

Kromě nových iPhonů Apple na své keynote představil také nové iPady. Tou největší změnou prošel iPad mini. Prošel totiž konečně stejnou designovou proměnou jako loni na podzim iPad Air. Mini už také nabídne hranatější vzhled s plochými boky a hlavně tenčími rámečky. Díky tomu je nepatrně menší než předchůdce, ovšem s větším displejem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPad mini dostal moderní design po vzoru modelů Pro a Air

Ten má úhlopříčku 8,3“ s Liquid Retina rozlišením 2266 × 1488 pixelů a jasem až 500 nitů. Jedná se přitom o IPS panel. Kromě dotyků prstem podporuje samozřejmě i tužku Apple Pencil 2. generace, která se magneticky připne na bok zařízení, kde se i nabíjí. Co se pod displejem změnilo je i odstraněné domovské tlačítko. Čtečka otisků prstů se z něj přesunula na bok do zapínacího tlačítka. Na horní stranu se netradičně přesunuly i tlačítka pro regulaci hlasitosti.

Výkon tabletu je navzdory velikosti obrovský. Pohání jej totiž čip Apple A15 Bionic z iPhonů 13, který mu navíc zajišťuje volitelnou 5G konektivitu. Příjemnou novinkou tabletu je odstraněný Lightning konektor, který nahradilo USB-C nabízející širší možnosti připojení příslušenství, a to i externí 4K displej.

Tablet nabízí také 12Mpx fotoaparát s clonou f/1.8 a stejné rozlišení má i selfie kamerka (f/2.4). Ta se však navíc dočkala oblíbené funkce center stage, který vás během videohovoru vždy i při pohybu sleduje a vycentruje na střed obrazovky. Hodit se budou také stereo reproduktory.

Apple iPad mini (6. generace) startuje v základní  64GB verzi za 14 490 Kč, přičemž 256GB verze vyjde na 18 490 Kč. Za 5G verze si pak vždy připočítejte příplatek 4 000 Kč. Na výběr bude v šedé, růžové, fialové a hvězdně bílé. Do prodeje přijdou 24. října.

Základní iPad s větším úložištěm i výkonem

Apple trochu nečekaně představil i základní iPad (9. generace) na kterém se na první pohled nezměnilo vůbec nic, jen to, že jeho stále zachované široké rámečky kolem displeje můžete mít už pouze v černém provedení, a to i u stříbrné verze tabletu, kde od nepaměti byly jen bílé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple iPad se vzhledově nezměnil, ale dostal větší porci výkonu, paměti a lepší kamerku.

Jinak je design stále stejný s 10,2“ Retina displejem s přidanou podporou True Tone a staré tužky Apple Pencil 1. generace, která se nabíjí skrze Lightning, který byl u tabletu zachován. Zvýšil se však výkon díky čipu A13 Bionic z iPhonu 11 a konečně zdvojnásobená úložiště o velikosti 64 a 256 GB. Tablet nabízí také Smart konektor pro připojení klávesnice a za příplatek jej lze pořídit v LTE verzi. 

Tablet se také konečně zbavil prehistorické 1,2MPx FaceTime kamerky, kterou nahradila moderní 12MPx rovněž s funkcí CenterStage pro centrování záběru. Paradoxně tak má vyšší rozlišení, než zadní 8Mpx fotoaparát (f/2.4), který Apple již roky nezměnil. Apple iPad ve vesmírně šedé či stříbrné verzi startuje na ceně 9 990 Kč s příplatkem 3 500 Kč za LTE verzi.

Váš názor Další článek: Čtyři foťáky, 90Hz Super AMOLED a slušná cena. Samsung začne v Česku brzy nabízet Galaxy M22

Témata článku: Apple, , , , , , , , Lightning konektor, True Tonout, Mini +, Verze, Retina displej, Tlačítko, Dostál, Air, Displej, Dostal, Liquid retina,