Apple iPhone 13 a 13 Pro dospěly a přináší vylepšení, která mají smysl

Do redakce nám dorazil nejnovější iPhone 13 a 13 Pro od Applu. Telefony vycházejí z loňského designu, což znamená ploché boky a sklo na čelní straně i na zádech. Opět se ale liší jeho vzhled. U modelu Pro je matné, kdežto u klasické třináctky je lesklé a hodně na něm ulpívají otisky prstů. Na bocích je to ale přesně naopak. Model Pro s rámem z nerezové oceli je lesklý a základní hliníkový model matný.

Přestože jsou telefony stran rozměrů naprosto identické, právě odlišné materiály hrají hlavní roli ve významném rozdílu na váze o 30 gramů. V rukou nám tak byl příjemnější právě lehčí iPhone 13 se 173 gramy. Nutno však dodat, že oba modely meziročně přibraly na váze.

První designovou změnou je výřez v displeji, který se u obou modelů o 20 % zmenšil na šířku, přesto však prostor navíc u displeje Apple nijak nevyužil. Na zobrazení procent baterie tedy opět zapomeňte. Displeje jsi letos opět 6,1“ OLED panely s totožným rozlišením. Liší se však maximálním jasem, který je o 25% vyšší u modelu Pro. 

Displej a fotoaparát rozhoduje

Hlavním Benefitem iPhonu 13 Pro je však 120Hz obnovovací frekvence displeje, která se dynamicky přizpůsobuje podle obsahu a pohybu prstů na displeji v rozmezí od 10 do 120 Hz. V přímém srovnání je tak model 13 Pro o poznání plynulejší.

Dalším viditelným rozdílem je fotoaparát. Apple iPhone 13 má dva objektivy, které jsou nově umístěné diagonálně, model Pro má rovnou tři a k tomu navíc Lidar. Fotoaparáty „pročka” však výrazně povyrostly, mají větší objektivy, více vystupují, ale tomu odpovídají i lepší papírové parametry zejména u ultraširokého objektivu. Novinkou je zde vylepšený teleobjektiv, poprvé s 3× optickým zoomem. Oba modely se však dočkaly senzorové stabilizace. Srovnání fotoaparátů obou modelů již připravujeme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí iOS 15

Co potěší je, že oba modely tentokrát startují se 128 GB vnitřní paměti, čímž se stírá znevýhodnění loňských modelů. U iPhonu 13 Pro však letos můžete mít až 1 TB paměti. Rozhodující pro mnohé však stále bude cena. Ta u iPhonu 13 činí 22 990 Kč. Model Pro je s jeho přednostmi o 6 000 Kč dražší. 

Za zapůjčení Apple iPhonu 13 děkujeme obchodu iWant.

Diskuze (161) Další článek: Jak se u Samsungu testují aplikace? Vše funguje na dálku a vyzkoušet to můžete i vy

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , , Apple iPhone 13, Apple iPhone 14 Pro, Pro +, Vylepšení, Model, Nerezová ocel, Sklo, Vzhled, Displej,