Apple iPhone 15. Dědí to dobré po loňských Pro modelech, přidává mléčné sklo a USB-C. A vypadá moc hezky

Apple představil novou rodinu „základních“ iPhonů. Modely jsou opět dva – Apple iPhone 15 a Apple iPhone 15 Plus – a jak už jsme si zvykli, přebírají některé vlastnosti od rok starých Pro modelů. Letos se to týká zejména ostrůvku Dynamic Island v displeji a procesoru A16 Bionic. Jiné prvky jsou ale zbrusu nové, například USB-C konektor.

Základní designové rysy a velikosti zůstávají meziročně stejné – iPhone 15 má Super Retina XDR OLED displej s úhlopříčkou 6,1 palce, větší Plus potom 6,7 palce. Výřez mizí ve prospěch Dynamic Islandu a narůstá maximální jas displeje na 1600 nitů, krátkodobě dokonce až na 2000 nitů. Displej je krytý odolným sklem Ceramic Shield.

Klepněte pro větší obrázek
iPhone 15 a 15 Plus je na výběr v těchto pěti barvách

Šasi telefonu je opět hliníkové (ze 75 % recyklovaný hliník), dříve tolik typické ostré hrany byly zahlazeny, ale jen natolik, aby telefon neztratil svoji typickou designovou tvář, ale zároveň, aby se pohodlněji držel i těm, kteří na telefon nepoužívají žádné pouzdro nebo kryt.

Další drobnou změnou je jinak vyvíjený materiál pro zadní skleněnou stranu. Záda jsou nově vyrobena z jediného kusu speciálně upraveného a zpevněného skla, které obsahuje drobné částečky a díky tomu mají atraktivní matný mléčný vzhled. Pro iPhony 15 bylo vybráno celkem pět příjemných barev: růžová, žlutá, zelená, modrá a černá. Telefon je voděodolný, testován byl dle normy IP68 (půl hodiny v hloubce do 6 metrů).

Dvojnásobný zoom i bez teleobjektivu

Změněná byla sestava fotoaparátů. Na pohled vypadá vše stejně – dva objektivy umístěné v modulu diagonálně. Primární foťák má ale tentokrát rozlišení 48 Mpx, čočka světelnost f1.6 a je opticky stabilizovaná (OIS). iPhone 15 může fotit na plné rozlišení, nebo skládat čtyři pixely do jednoho k získání více světla a pomocí softwarového algoritmu zdvojnásobit rozlišení na výsledných 24 Mpx. Ořezem obrazu na 12 Mpx pak dokáže se stejným primárním foťákem dosáhnout na dvojnásobný bezztrátový zoom. Druhý objektiv je širokoúhlý.

Klepněte pro větší obrázek
iPhone 15 má na zádech speciálně upravené sklo, zabarvení je dosaženo infuzí barevných částeček. Dostal i Dynamic Island, ale proti letošním modelům iPhone 15 Pro si zachoval mechanický posuvník tichého režimu

Vylepšena byl noční režim, HDR i funkce pro fotografování portrétů, telefon sám rozpozná lidský obličej, psy i kočky a aktivuje automaticky portrétní režim. Nad pořízením snímku navíc není třeba dlouze laborovat, místo zaostření a míru rozmazání při bokeh efektu lze změnit i dodatečně z galerie.

Potvrdila se očekávaná změna – všechny letošní iPhony místo konektoru Lightning používají k synchronizaci, připojení drátových sluchátek i k nabíjení konektor USB-C. Jaký je maximální dobíjecí výkon, nebylo upřesněno. Kromě toho lze iPhone 15 možné dobíjet i bezdrátově pomocí podložek MagSafe nebo kompatibilního Qi2 příslušenství. Kapacita baterie nebyla specifikovaná, u modelu Plus bude tradičně vyšší.

Klepněte pro větší obrázek

Nové iPhony 15 obsahují vylepšenou 2. generaci technologie UWB, díky které dokážou přesněji navigovat a detekovat předmět (funkce Find My) až třikrát vzdálenější než u první generace UWB. Zajímavou novinkou je funkce Voice Isolation pro lepší kvalitu hlasového hovoru pro druhou stranu v hlučném prostředí. Ve Spojených státech budou moci nově využít funkci pro satelitní asistenci podél silnic a dálnic se špatným pokrytím.

Nový iPhone 15 a iPhone 15 Plus přijde s předinstalovaným operačním systémem iOS 17. V prodeji bude v pěti barvách s kapacitami úložiště 128 GB, 256 GB a 512 GB. Jejich cena začíná na 23 990 Kč, resp. na 26 990 Kč. Předobjednávky začínají 15. září, fyzický prodej 22. září 2023.

Apple iPhone 15 a iPhone 15 Plus na živých fotografiích z Apple Parku:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Diskuze (18) Další článek: Apple Watch Series 9. Hodinky dostaly výkonnější čip, díky kterému už Siri k práci nepotřebuje internet

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Dynamic island, USA, UWB, Vyšší třída, MagSafe, Konektor, Lightning, Plus, Super Retina XDR, Mléčné sklo, Sklo, Finda My, Telefon, Displej, Ceramic Shield, Model, Apple iPhone na Heureka.cz