Hlavní hvězdou Apple Eventu se stal iPhone 15 Pro, který má hned několik „poprvé“. Apple u telefonu vsadil na maximální odolnost. Tělo je navenek vyrobeno z broušeného titanu (Grade 5), který je odolný a současně lehký zároveň. Vnitřní část středového dílu je celá vyrobena z kompletně recyklovaného hliníku, který je napojený přímo na titanové okraje.
Apple tím efektně vyřešil odvod tepla z útrob telefonu, kryty navíc barví metodou PVD coating, která je taktéž odolnější proti případnému odření. iPhone 15 Pro se bude nabízet v černé, bílé, modré a v přírodním titanovém odstínu. U displeje zase Apple vyzdvihuje to, že je nejodolnější v celém světě smartphonů.

Toto je iPhone 15 Pro s titanovým displejem a displejem, který kryje Ceramic Shield. Špičkové iPhony budou k dostání ve dvou velikostech těla, Max má bonus v podobě teleobjektivu s větším optickým přiblížením
Kryje jej vrstva Ceramic Shield, má dosud nejtenčí rámečky na iPhonu kdy použité, takže se iPhony lehce zmenšily, ale zůstaly jim stejně velké Super Retina XDR displeje. 6,1 palců připadá základnímu iPhonu 15 Pro, v případě iPhonu 15 Pro Max se bavíme o úhlopříčce 6,7 palce. Displej je společně s kapacitou baterie a teleobjektivem jedinými oblastmi, ve kterých se obě novinky odlišují.
Apple iPhone 15 Pro jsme si mohli osahat rovnou v Apple Parku:






Na levém boku iPhonu zmizel tradiční přepínač mezi vyzváněním a tichým režimem. Nově jej nahradilo akční tlačítko, které stiskem dělá to stejné, co přepínač, navíc na něj můžete namapovat sadu rychlých akcí. Na spodní hraně se samozřejmě objevuje USB-C konektor, který má u Pro iPhonů s dokoupitelným USB 3.0 kabelem rychlost až 10 Gbps.

iPhony 15 Pro - souhrn základních specifikací, vlastností a funkcí
Apple také zapracoval na vnitřním uspořádání komponent, výměna displeje a baterie by tak měla být daleko jednodušší, než dříve. A nezapomnělo se ani na odolnost. Telefony vydrží až 30 minut v hloubce do šesti metrů pod vodní hladinou. U obou novinek se pak dočítáme o „celodenní baterii“. Přesné kapacity (opět) neznáme, přes kabel dobíjíte 20 Watty, bezdrátový výkon je maximálně 15W.
První 3nm procesor a nový název
Zatímco základní iPhony 15 využívají loňský procesor Apple A16 Bionic, „Pročka“ dostaly nový procesor s názvem Apple A17 Pro. Mimo změny názvu nás překvapila výrobní technologie. Apple všem vypálil rybník a už za pár dní začne prodávat první smartphony s mobilním procesorem vyrýběným 3nm EUV technologií. Jeho součástí je šest jader (2 pro výkon, čtyři pro úspornější úlohy), šesijádrová grafika a 16jádrový Neural Engine.

Apple všem vypálil rybník, jeho A17 Pro je 3nm čipset pro smartphony, který se dostane uživatelům do rukou jako první
U výkonových jader se dočkáme 10% zvýšení výkonu, úspornější jádra mají mít až 3× lepší poměr výkon/Watt, než konkurence. Celkem má čipset 19 miliard tranzistorů, NPU jednotka zvládá 35 bilionů operací za vteřinu. Díky tomu iPhone 15 Pro využívá umělou inteligenci, která funguje přímo na telefonu, a mimo jiné pomáhá i vylepšovat textury ve hrách. Samotná grafika je o 20% výkonnější, Apple u ní ladil i konstantní výkon při dlouhodobém hraní a těšit se můžete i na hardwarově akcelerovaný Ray Tracing. První „konzolové hry“ dorazí na iPhony začátkem příštího roku.
Sedm „očí“ iPhonu
Apple u iPhonu 15 Pro uvádí až 7 objektivů, ale to protože, hlavní 48Mpx fotoaparát umí přecházet mezi 24, 28 a 35mm ohniskovou vzdáleností. Základní model nabízí doplňkový 77mm teleobjektiv s 3× optickým zoomem. Pro Max místo toho dostal 120mm optiku s 5× optickým přiblížením a vylepšenou stabilizaci. Tzv. OIS 3D sensor shift modul zvládá korigovat stabilizaci obrazu až 10 tisíci mikroposuny za vteřinu. 12Mpx širokáč u obou telefonů použijete i pro focení makrosnímků (F2.2, 13 mm).

Sedm ohniskových vzdáleností u iPhonu 15 Pro Max
Nové defaultní rozlišení fotoaparátu bude 24Mpx, použitá optika eliminuje světelné odrazy, při focení je k dispozici vylepšené Smart HDR se širokým dynamickým rozsahem. Apple si na keynote chválil vylepšené noční portréty i profesionální využití iPhonů. Přes kabel je spojíte s Macem, na němž můžete fotky hned prohlížet nebo editovat, videa lze rovnou nahrávat na externí úložiště a při natáčení je „za chodu“ vyměňovat. A to se týká i ProRes videa, které je nově v rozlišení 4K s 60 fps.
Videa využívají univerzální barevný profil ACES (Academy Color Endocing System), který zajišťuje stejné barvy od zachycení až pro promítání. A za zmínku stojí i spolupráce s brýlemi Apple Vision Pro. Nové iPhony totiž dokáží pomocí hlavního snímače a širokáče natočit prostorové video, které si můžete s patřičným prostorovým efektem prohlédnout právě ve zmiňovaných brýlích.
iPhone 15 Pro na produktovém videu Applu:
iPhony 15 Pro je možné předobjednat od pátku, běžný prodej bude zahájen 22. září. Oba budou k dostání ve čtyřech provedeních – černý titan, bílý titan, modrý titan a přírodní titan. iPhone 15 Pro začíná na částce 29 990 Kč, uživatelé mohou volit z paměťových variant 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. iPhone 15 Pro Max začíná na částce 35 990 Kč. K dostání bude s 256GB, 512GB nebo s 1TB úložištěm.