Apple iPhone 4S: lepší je jen uvnitř [recenze]

Dnes se v Česku začíná prodávat iPhone 4S. Vyplatí se investovat do telefonu, který vypadá úplně stejně jako rok starý předchůdce?

Nejnovější smartphone z dílny kalifornského giganta, který se o půlnoci 28. října 2011 začal prodávat i u nás, jsme měli možnost krátce vyzkoušet. Nový iPhone 4S je vzhledem i rozměry prakticky totožný se svým předchůdcem. Důležitější je ale to, co novinka nabídne uvnitř. Mezi nejdůležitější vylepšení patří osmimegapixelový fotoaparát s výbornou světelností a schopností natáčet Full HD video, dvoujádrový procesor Apple A5 a rychlejší datové přenosy. Významnou novinkou je v iPhonu 4S inteligentní asistentka Siri, díky které se iPhone naučil nejen poslouchat, mluvit, ale tak trochu i myslet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabička od iPhonu 4S je o něco menší, uvnitř se ale ukrývá stále to samé

Apple iPhone 4S 16GB
Klepněte pro větší obrázekiPhone 4S je pátou generací oblíbeného telefonu od Applu. Vypadá stejně jako čtvrtá, ale přináší dvoujádrový procesor, propracované hlasové ovládání Siri, 64GB paměťovou verzi, rychlejší datové přenosy a 8MPx fotoaparát se schopností natáčet Full HD video.rozměry a hmotnost: 115 × 59 × 9,3 mm, 140 g
displej: 3,5'', IPS LCD, 640 × 960, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 512 MB RAM
baterie: 1 420 mAh, procesor: 2× Cortex-A9 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr, gyroskop
operační systém: iOS 5
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
79%
hardware
N/A*
software
kataloginfo výrobce
cena: 14 500 Kč

Pátá generace

Nový iPhone 4S je pátým telefonem od Applu, i když na tu skutečnou pátou generaci teprve čekáme. Vypadá až na detaily stejně jako jeho předchůdce, totožné jsou i rozměry 115,2 × 58,6 × 9,3 mm. Hmotnost povyrostla o tři gramy na rovných 140 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled nic nepoznáte

V novince je použit také stejný displej. iPhone 4S tak stejně jako předchůdce nabídne 3,5 palcový IPS displej s rozlišením 640 × 960 pixelů, ten však stále patří na špičku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A to ani zezadu

Podrobné technické specifikace najdete v našem katalogu mobilů. Pojďme se ale podívat na rozdíly, které přece jen v Apple iPhonu 4S jsou.

Hlavní změny se udály uvnitř a tak trochu i na povrchu. Apple vyřešil problémy s anténou, která dělala majitelům předchozího modelu nemalé vrásky. Ale v iPhonu 4S jsou antény pro jistotu hned dvě a smartphone mezi nimi umí inteligentně přepínat, takže se ztráty signálu už nemusíte obávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedním z mála rozdílů je jiné rozdělení antény

Nový iPhone 4S se dočkal také mírně větší baterie, což by se podle papírových údajů mělo podepsat na delší výdrži. Ovšem dle dosavadních zkušeností je novinka díky použití výkonných komponent daleko nenasytnější a někdy budete mít problém i s celodenní výdrží. Jak je to doopravdy ale prokáže až dlouhodobé testování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod zadním krytem se ukrývá větší akumulátor, ale ani ten moc nepomůže

Nejnovější smartphone od Applu pohání dvoujádrový procesor Apple A5 taktovaný na 800 MHz a doplněný samostatným grafickým čipem. Stejný chipset je použitý i v iPadu 2. Podle výrobce přináší procesor až sedminásobné zrychlení. Pravdou však je, že ani iPhone 4 nikdy nešlo označit za pomalý telefon a nový iPhone 4S je ještě rychlejší. A jestli je to skutečně sedmkrát, to těžko poznáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud vám připadá tlačítko zvláštní, tak vězte, že jsem z něj zapomněl sloupnout fólii. Tady se změna nekoná

Novinka podporuje rychlé datové přenosy HSPA, kdy zvládne stahovat rychlostí až 14,4 Mb/s a odesílat data až 5,8 Mb/s. Jde také o jeden z mála telefonů, který si poradí jak se sítěmi GSM a 3G, tak i CDMA, dovoláte se s ním všude. To jsou ale jediné dvě změny v datové výbavě, sítě čtvrté generace chybí a technologie budoucnosti NFC jakbysmet. Navíc si rychlá data na většině míst u nás těžko užijete.

Siri, osobní asistentka s umělou inteligencí

Většina dnes prodávaných telefonů, a mnoho už dávno stažených z prodeje, nabízí hlasové ovládání. To většinou potřebovalo ale přesné hlasové povely, i když časem už se telefony naučily hlas rozpoznávat a nebylo si třeba nahrávat vlastní pokyny, jako za dob černobílých Nokií. Siri ale zdaleka není jen hlasové ovládání, daleko vhodnější termín je inteligentní asistentka.

Jde o přizpůsobivou umělou inteligenci, kterou několik let vyvíjela agentura Darpa, působící pod americkým ministerstvem obrany. Projekt se jmenoval Calo a měl za úkol usnadnit získávání a syntézu dat. Když se ale vojenský nástroj dostal do rukou Applu, nabralo to všechno samozřejmě daleko jiný směr.

Jak Siri funguje? Stačí podržet hlavní tlačítko nebo přiložit iPhone k uchu. V tu chvíli se na displeji objeví lišta se Siri a můžete začít mluvit, což názorně uvidíte i na ikonce mikrofonu. Siri si bohužel zatím poradí jen s angličtinou, němčinou a francouzštinou, můžeme ale doufat, že se třeba někdy dočkáme i češtiny, stejně tak jako jsme se dočkali české lokalizace uživatelského prostředí.

Abyste si se Siri rozuměli, nemusíte se učit žádné zvláštní pokyny. Stačí na ni mluvit tak, jak jste zvyklí mluvit na lidi. Siri už ve většině případů pochopí, co jste mysleli. Můžete se ptát na cokoli, co vás napadne. Siri umí hledat na internetu, ve Wikipedii nebo vyhledávači Wolfram Alpha, zvládne třeba i vytvořit událost v kalendáři nebo najít nejbližší restauraci, i když to u nás (zatím) nefunguje.

Siri ale zvládne třeba i přečíst nebo napsat textovou zprávu, nastavit budík nebo ukázat předpověď počasí. Neobvyklé je také to, že se Siri můžete skutečně konverzovat. Pokud si není něčím jistá, třeba vytvořením události, když už jinou ve stejný čas máte, raději se ujistí.

Největší výhodou Siri je ale přirozenost. Mluvíte na telefon prostě tak, jak byste mluvili s kýmkoli jiným. Stejně tak přirozeně formuluje i věty. Nebýt přece jen ještě trochu robotického hlasu, tak byste chvílemi možná ani nepoznali, že mluvíte s robotem.

Na druhou stranu má ale Siri poměrně velký problém, když nemáte výslovnost rodilého mluvčího. Stejně tak občas význam věty prostě nepochopí a vám se tak dostane odpověď na úplně jinou věc, než jste se chtěli vlastně zeptat.

I tak jde ale o malou revoluci v hlasovém ovládání, protože takhle jsme ho doposud neznali. I když umělá inteligence už tu byla, nasazení do reálného použití se chopil až Apple. I tak má před sebou ale ještě hodně, hodně dlouhou cestu.

Víc megapixelů, ale i víc světla

Výrobci mobilů i fotoaparátů se předhánějí v počtu megapixelů a málokdo už myslí na to, že pro kvalitní fotku je základem dostatek světla. Naštěstí v Applu na to nezapomněli, a tak je Apple iPhone 4S vybaven nejen papírově skvělým fotoaparátem, ale i vylepšeným snímačem. Ten využívá technologii zpětného odrazu světla (back-illuminated sensor), kdy jsou fotodiody umístěny před elektroniku a dopadá tak na ně o 73 procent více světla.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky tomu dopadá na jeden pixel i při jejich větším počtu (a tedy menší ploše) více světla, než tomu bylo u iPhonu 4. Kromě toho Apple připravil i vylepšenou optiku se světleností F/2.4. Díky výkonnějšímu hardwaru fotí iPhone 4S až o třetinu rychleji. Nechybí ale ani LED blesk, zaostřování dotykem na displeji, přidávání informací o poloze nebo rozpoznávání obličejů.

iPhone 4S se tak zařadil mezi nejlepší fotomobily současnosti, a to nemluvě o tom, že zvládne i nahrávání videa v rozlišení FullHD (1920 × 1080 pixelů). Ovšem za šera a ve tmě to stále není žádná sláva, zrcadlovku vám iPhone skutečně nenahradí.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát vypadá skoro stejně, má ale důmyslnou optiku a lepší snímač

iOS 5 ho nezachrání

Apple označuje iOS 5 za největší upgrade, který zatím dotykové placky od Applu dostaly. To ale iPhonu 4S nepomůže, protože drtivá většina funkcí je dostupná i pro starší zařízení, která se upgradu už před pár dny dočkala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

iOS 5 přináší přes dvě stě nových funkcí. Jednou z nejdůležitějších jsou notifikace, které umí zobrazit jak na zamknutém displeji, tak po vytažení lišty z horní části displeje. Inspirace Androidem se nedá popřít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nově je do systému plně integrován Twitter, je zde nové komunikační centrum iMessage, kdy si můžete mezi zařízeními s nakousnutým jablkem psát zdarma, Kiosek pro noviny a časopisy nebo správce úkolů.

Důležitá je ale i integrace služby iCloud, kdy můžete synchronizovat až 5 GB libovolného obsahu mezi zařízeními od Applu. Příjemná je ale i možnost synchronizace s iTunes přes WiFi. A málem bych zapomněl, že iPhone 4S jako první už můžete používat hned po vybalení z krabice, nevyžaduje totiž připojení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To, že je iCloud důležitý, dosvědčuje i jeho přítomnost rovnou na krabičce

Atraktivní fešák

O úspěchu nového iPhonu 4S je zbytečné pochybovat. Apple jen za první tři dny prodal už více než čtyři miliony kusů. iPhone 4S se tak znovu stal nejprodávanějším telefonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stále stejné materiály i design…

A i když iPhone 4S na první pohled nepřináší žádné zásadní vylepšení, ostatně to bylo vidět i na zklamání fanoušků hned při představení, jde o důležitý mezikrok. Inteligentní asistentka Siri, vylepšený fotoaparát, výkonný hardware a to vše ve spojení s novým operačním systémem iOS 5 a ukládáním dat do iCloudu. To děla z iPhonu 4S opět atraktivní produkt, i když asi ne tolik pro současné majitele iPhonu 4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
…aneb proč měnit něco, co funguje

A velkým plusem pro iPhone 4S je bezesporu i to, že stihl předvánoční trh. Apple tak na rozdíl od některých ostatních výrobců získává náskok v tom prodejně nejhojnějším období celého roku. A to přestože iPhone 4S přichází s docela vysokou cenou: v nejlevnější variantě s 16 GB pamětí vás vyjde na 14 490 Kč, nemluvě o tom, že u operátorů je ještě dražší. Za 32 GB variantu si pak připlatíte na 16 990 Kč, za 64 GB dokonce bez deseti korun dvacet tisíc. A to v dnešní době není za telefon vůbec málo.

Diskuze (157) Další článek: Sony kupuje Sony Ericsson za miliardu eur (oživeno)

Témata článku: Apple, iPhone, Video, Recenze, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple iPhone 7, Nejnovější smartphone, Lep, #Apple, Hlavní tlačítko, Dosavadní zkušenost, Přirozenost, APP, Papírový údaj, Výkonný komponent, Apple iPhone na Heureka.czJak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace