Apple iPhone jen na půl cesty k opravdové navigaci

Aplikaci XRoad G-Map pro Apple iPhone jen stěží můžeme prohlásit za navigaci konkurující známým značkám. Opět je to spíše jen digitální atlas. Více než padesát obrázků.
Apple iPhone jen na půl cesty k opravdové navigaci
Minulý týden se zdálo, že se objevila bomba – první aplikace pro Apple iPhone, která nahradí navigační přístroje a programy. XRoad G-Map slibuje všechny funkce, jaké u navigací známe. Mapy jsou uložené ve vnitřní paměti a na rozdíl od vestavěných map Googlu se nestahují online z internetu. Aplikace najde cíl, naplánuje trasu, řidiče vede do cíle, využívá vestavěný GPS přijímač iPhonu 3G. Zkrátka jako běžná navigace.

Za zlomek ceny

XRoad G-Map je zatím v prodeji pouze ve verzi s mapami středozápadu Spojených států amerických. Navigace po východoamerických státech měla být dostupná do konce prosince, Evropa se pak plánuje na první čtvrtletí příštího roku. Asijské a další země přijdou na řadu o čtvrtletí později.


Pokrytí západoamerické verze

Docela překvapí poměrně nízká cena. V současnosti dostupný západ USA je v Apple AppStore k mání za šestnáct eur (424 Kč), což je několikrát méně, než za kolik se prodávají jiné navigace. Neváhal jsem a XRoad do rodinného iPhonu koupil, přestože aplikace hned po přípravě tohoto článku půjde pryč. Alespoň se budete moci podívat na jiné než čtyři standardní obrázky, které se šíří internetem.

Gigabajt dat: stáhnout a nainstalovat

Protože navigační mapy jsou uloženy přímo v paměti iPhonu, musí se stáhnout do iTunes a nainstalovat. V případě západních zemí USA jde o balík 913 MB dat. Velikost ale celkem odpovídá i ostatním navigacím, například mapám pro TomTom.

Takže právě stahuji a mezi tím hledám informace na internetu. Třeba na oficiální stránce výrobce, kde je stručný přehled funkcí a rozdílů. Uživatelské ohlasy ze světa ale nejsou zrovna příznivé. XRoad G-Map nepřináší mnoho nového ve srovnání s mapami Googlu, které jsou v iPhonu jako standardní aplikace. Hlavní rozdíl je jen v tom, že Google stahuje data online prostřednictvím mobilní sítě nebo pomocí Wi-Fi, aplikace XRoad má mapy na kartě.

Nejvíc zarazí absence hlasového navádění. Troufám si tvrdit, že pokud aplikace nenabídne tuto základní funkci, nemůžeme o ní mluvit jako alternativě k navigačním přístrojům. Opět jsme zpět u digitálního atlasu, což je užitečný program, ale pro navigování v autě jsme už zvyklí na něco lepšího.

Aplikace je stažena a nainstalována v iPhonu. Instalace z iTunes do přístroje také trvala velmi dlouho, gigabajt dat je znát. Pojďme se teď podívat na obrázky.

Navigace pro iPhone na vlastní oči

Spuštění aplikace trvá necelých pět sekund, hned se ukáže hlavní nabídka s následujícími možnostmi: 

 
Základní nabídka

Začnu volbou View Map, která zobrazí mapu. XRoad G-Map se mimochodem hned po spuštění zeptá, zda má na mapě ukázat aktuální polohu, což v mém případě nemělo smysl. Mapa je vždy orientována k severu, neumožňuje ani otáčení ve směru trasy, natož pohled z perspektivy. Při navigaci to může být velký problém, protože se severem nahoře se navigují jen největší tvrďáci.


Použít aktuální pozici?

Posouvání mapy není nejrychlejší, pro překreslení vždy musím chvilku čekat. Mapy Googlu na iPhonu, které data stahují z internetu, jsou v tomto ohledu rychlejší. Není to ale na druhou stranu ani nesnesitelně pomalé.

   
Pohled na mapu s různými měřítky; indikátor měřítka mimochodem chybí

Nepodařilo se mi zjistit, jaké mapy XRoad G-Map používá, zda Navteq, Tele Atlas nebo má jiného dodavatele. Neobjevil jsem ani žádný z atraktivních 3D pohledů, kterými se výrobce chlubí při vlastní prezentaci.

 
3D pohled na křižovatku nebo na celou ulici jsem ani jednou neobjevil, je zřejmě jen na několika místech

Volba Where to rozvine rozsáhlou nabídku s možnostmi volby cíle cesty:

 
Možnosti volby cílového místa

Zkusme napřed najít adresu. Aplikace nedokáže hledat v celé databázi, vždy je nutné zvolit stát, následně město, ulici a číslo budovy.

  
Výběr státu • města • jde to i pomocí PSČ

  
Stačí vybrat ulici • a čáslo budovy • výsledek zobrazený na mapě

Vyhledávání adres je poměrně uspokojivé. Se zájmovými body se pracuje hůře, protože neumožňují prohledávání. Výsledky se zobrazí seřazené podle vzdálenosti, nemohu na ně aplikovat filtr zpřesněním názvu. Nebo jiná věc: na jednu stranu lze ocenit podrobné rozdělení restaurací podle typu jídla, nelze už ale najít konkrétní podnik podle názvu, nebo vyhledávat v rámci všech podkategorií. 

  
Kategorie POI na dvou obrazovkách • samostatně stojí kategorie Emergency (v nouzi)

 
Chci jíst, iPhone nabídne typy restaurací • ve výsledcích už potom nelze vyhledávat

   
Nalezené zájmové body je možné zobrazit na mapě a prohlédnout si k nim další informace


Pokud je u bodu uvedeno telefonní číslo, dá se na něj rovnou z iPhonu zavolat

Cíl cesty je možné vyhledávat i dalšími způsoby. Aplikace umožní zadat zeměpisné souřadnice, zájmové body umí prohledávat i podle telefonních čísel. Pro uživatele jsou připraveny dvě kategorie: oblíbené a uživatelské POI. Není mi ale jasné, jaký je mezi nimi rozdíl, chovají se úplně stejně. Poslední nálezy se ukládají do samostatné složky, odkud jsou rychle k dispozici.

 
Vyhledávání zadáním zeměpisných souřadnic

   
Velmi netypické vyhledávání telefonních čísel • poslední nalezené cíle

   
Nalezená místa můžete uložit mezi oblíbené nebo vlastní POI, nijak se ale neliší

Stisknutí tlačítka Go začne počítat trasu mezi aktuálním místem a zadaným cílem. Výpočet je docela pomalý, a to i u míst, která jsou blízko sebe. Jednou se také aplikace během vyhledávání sama zavřela.


Počítání trasy

Po spočítání se trasa zvýrazní na displeji. Od aktuální polohy vede fialová „trubka“ až k cíli. Chybí ale jakékoli souhrnné informace, pouze v pravém spodním rohu displeje se při samotné navigaci zobrazí vzdálenost k cíli a doba, za kterou k němu dojedete.

     
Před zahájením navigace je možné prohlížet mapu s naplánovanou trasou

Navigaci jsem samozřejmě nemohl vyzkoušet, G-Map ale nabízí simulaci. Funkčnost se nijak zvlášť neliší od vestavěných Map Googlu. Na displeji se pohybuje tečka, s ní se posouvá mapa. Nikde není vidět vzdálenost k další křižovatce, nikde není symbol následujícího manévru, ukazuje se jen název aktuální a příští ulice. To je ale podle mého názoru málo.

    
Takhle vypadá navigace s G-Map

Způsob výpočtu trasy se dá ovlivnit podrobným nastavením: 

 
Možnosti nastavení optimalizace trasy

S vypočtenou trasou lze provádět další kejkle. Dá se obrátit, využít manuálně zadanou objíždku. Mezi startovní a cílový bod je možné vložit také další průjezdní body. Trasa by se teoreticky měla dát uložit, nikde jsem ale neobjevil příslušnou volbu – soudím jen dle možnosti Open Route.

   
Informace o aktuální trase • možnosti objížděk


G-Map umí pracovat i s průjezdními body

Navigace nenavigace

Aplikaci XRoad G-Map jsem s pochopitelných důvodů nemohl vyzkoušet v reálném provozu. S ním počkám až na evropskou verzi. Z testu nanečisto mám ale mírně rozporuplný pocit. Na jednu stranu je určitě dobré, že pro iPhone budou k dispozici „offline“ mapy využitelné i bez připojení k internetu. Navíc cena programu je velice příznivá.

Mám ale trochu problém nazývat G-Map navigací. K tomu aplikaci chybí základní funkce, navigace od křižovatky ke křižovatce. Když se to spojí s uživatelsky nepřátelskou orientací mapy k severu a neexistující hlasovou navigací, stále mi z toho vychází, že G-Map není navigační aplikace, ale digitální atlas. Dobrý atlas, ale pořád jen atlas.

Stále se proto těším na opravdovou navigaci s Apple iPhonem.

(Po zkušenostech s jinými články o iPhonu raději rovnou připomenu, že diskuze na Navigovat.cz se musí týkat stejného tématu jako samotný článek – tedy navigaci s iPhonem. Příspěvky mimo téma, například ty hodnotící samotný Apple iPhone nebo jiné přístroje, budou odstraněny.)

Diskuze (36) Další článek: O2 nabídne v novém roce „nahé“ ADSL

Témata článku: Apple, Pro řidiče, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, #Apple, Půl, APP, Trubka, Standardní obraz, Rozporuplný pocit


Určitě si přečtěte

Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone