Apple iPhone: nečekejte na zázrak

Objevte s námi odvrácenou stranu jasné hvězdy posledních dní. Nový iPhone není tak skvělý, jak o něm Apple říká!

Již mnoho odstavců bylo věnováno tomu, jak skvělý bude Apple iPhone a miliony lidí na celém světě tomu skutečně věří. Bude to ale skutečně tak? Jak velká část mýtu je hi-tech a co je pouze marketing? Naše první obsáhlá zpráva o právě představeném zařízení se jmenovala Apple iPhone: srazí smartphony na kolena. Možná to ale bude jinak...

iphone_hero.jpg iphone_home.jpg iphone_inhand.jpg iphone_inhandhome.jpg
Apple iPhone: oficiální fotografie

Už jednou jsme hledali odpověď na trhu s cennými papíry. Po tiskové konferenci na MacWorldu začaly akcie prudce stoupat a ještě druhý den vypadal pro Apple pozitivně. Avšak s tím, jak začaly na světlo světa vyplouvat nové informace o iPhonu, akcie stagnovaly a ještě tentýž týden jejich cena znovu poklesla.

Ani Apple iPhone nemá nadpřirozené schopnosti a neuspokojí každého. Dnes už můžeme říct, že to rozhodně nebude příkladný pracovní nástroj. Vlastně je to možná jen nejlepší iPod s přidaným komunikačním modulem. A pokud budeme i nadále sledovat paralelu s úspěšným přehrávačem... Nikdy nebyl tím nejlepším, co se dalo koupit. Slabá podpora hudebních formátů, svázanost s iTunes a takto bychom mohli pokračovat.

Přesto si bílé přehrávače s kolečkem podmanily 60% amerického trhu a staly se hitem po celém světě. Za to vděčí Apple svým obchodníkům a specialistům na image a reklamu. Povede se to i s novinkou? Pokusme se teď odkrýt tuto roušku a přijít na to, jaký skutečně bude iPhone a pro koho bude určený.

K práci s rukama dozadu

Už jsem zmínil, že rozhodně nepůjde o pracovní nástroj. Podle posledních zpráv bude chybět podpora kancelářských formátů MS Office. Přijde-li budoucímu majiteli e-mail s přiloženým wordovským dokumentem, bude mít prostě smůlu a bude muset hledat stolní počítač.

Bez hardwarové klávesnice se obejdou i některé současné komunikátory určené pro práci, ale psaní na dotykovém displeji jednoduše není to pravé. Navíc také chybí podpora rozpoznávání psaných znaků což situaci dále komplikuje.

04.jpg 09.jpg
E-maily a zprávy

Tyto dva problémy by nebylo těžké vyřešit doinstalováním patřičného programu, ale iPhone nebude chytrým telefonem v pravém slova smyslu. Programy nebude moci vyvíjet jen tak někdo, tak jak je tomu u zavedených mobilních operačních systémů. Doinstalovat bude možné pouze software prověřený a certifikovaný firmou Apple. Aplikace budou drahé a nebude jich mnoho. Možná se ale mýlím a firma zvolí jinou cestu, aby podpořila masové rozšíření své novinky. Doufejme.

Se smartphony bude mít iPhone společný jeden nepříjemný rys: vysokou spotřebu energie. Pokud se u běžného „chytráka“ dlouhodobým intenzivním používáním opotřebuje baterie, stačí za pár stokorun koupit novou a pokračuje se dál. S iPhonem to tak jednoduché nebude. Po vzoru dnešních iPodů bude mít integrovaný akumulátor. Jeho výměna nebude nemožná, ale podstatně dražší. Na cestování s náhradní baterií rovnou zapomeňme, výměnu zvládnou pouze profesionálové.

Uzavřeme tuto kapitolu konstatováním, že už dnes jsou dostupné lepší pracovní nástroje, než je iPhone, který se k nám navíc dostane nejspíše až koncem roku.

Omezené gigabajty pro hudbu a video

Pláč kvůli kancelářským funkcím je zbytečný, už dlouho před premiérou bylo jasné, že půjde především o multimédia. Apple iPhone bude centrum zábavy, revoluční přehrávač s propracovaným uživatelským prostředím a ovládáním.

14.jpg
Přecházení prstem mezi hudebními alby

Sami posuďte, jestli je pro vás 8 resp. 4 GB úložného prostorů málo, nebo moc, ale jedno (ne moc) staré přísloví říká: „paměti není nikdy dost.“ iPhone tedy už dopředu ztrácí body za absenci slotu na paměťovou kartu. Je to patrně součást filosofie iTunes. Hudba se nebude snadno a nekontrolovatelně kopírovat přes rychlé čtečky, jedinou cestou bude připojení k počítači.

To je fakt, na který si zvykli majitelé iPodů. Od komunikátoru nové generace, neboli „znovuobjeveného telefonu“ (jak Apple s oblibou uvádí) bychom však čekali víc. Na cestách je potřeba stáhnout si novou hudbu nejsilnější, ale přes bezdrátové sítě to pravděpodobně nepůjde. Ponechme stranou rozdíl rychlostí integrované technologie EDGE a chybějící 3G, nepříjemné je, že to nejspíše nepůjde ani přes WiFi. Nejenže hudbu do iPhonu nedostaneme bez počítače, ale dokonce ani bez kabelu. Mrzuté.

iPhone především reprodukuje. Pustíme si hudbu i video, ale pořizování vlastních médií je až na druhém místě. Bylo by předčasné shazovat integrovaný fotoaparát, ale pravdou je, že dva megapixely dnes již nikoho neohromí. Je to sice stále ještě solidní hodnota, ale před Vánocemi 2007? Ne.

iPhone má znamenat iTelefon

3G? Zapomeňme. Pro Apple je na prvním místě domácí trh a tam se na sítě třetí generace nehraje. Internet je plný spekulací o „evropské“ 3G verzi, ale mně osobně se to nezdá moc pravděpodobné. Nejspíše se dočkáme až s iPhone II. Tím přichází novinka o bohaté možnosti, které 3G nabízí. V české kotlině to ještě několik let nebude zásadní nedostatek, ale druhá verze by na sebe neměla nechat dlouho čekat.

Apple-iPhone-velikost.jpg
Porovnání velikosti Apple iPhonu s jinými telefony

Telefony posledních let přebírají funkce jiných zařízení. O multimédiích a fotoaparátu už jsem se zmínil, ale co třeba navigace? Bohužel. Integrovaný čip čekat nelze a složité to bude i s připojením bezdrátového modulu. Bluetooth se na palubu iPhonu sice dostal, ale problém bude s ovladači a navigačním programem. V základu nic takového nebude a o instalování dalších aplikací už jsem psal výše. Znovu tedy platí, že může Apple pouze příjemně překvapit, ale ani navigace není pro iPhone prioritou.

Je vysoce pravděpodobné, že americký Cingular bude své dotované přístroje blokovat. U nás tato móda již naštěstí odezněla, ale smluvní vztahy jsou složité. Je tak klidně možné, že v česku zakoupený iPhone bude pouze pro jedinou síť. Jak to celé dopadne uvidíme za necelý rok. Kdo bude distributorem pro Českou Republiku? Nejhlasitěji se mluví o O2, ale T-Mobile a Vodafone jsou jedni z nejsilnějších hráčů a jistě větří šťavnaté sousto.

Kouzlo osobnosti hlavním trumfem

Dnes, několik měsíců před uvedením produkční verze iPhonu září jeho hvězda jasně. V iPody poblázněné Americe je úspěch téměř zaručen, ale Evropa je jiná. Uvidíme, jak rychle poběží čas pokroku a jak silně bude konkurence dýchat Applu na záda. Už teď je zřejmé, že iPhone bude mít zdatné soupeře, o mnohých ještě dnes nemáme ani tušení, ale na pulty obchodů se mohou dostat ještě dříve.

01.jpg03.jpg
Kulaté, barevné a šik

Apple nám na tiskové konferenci tvrdil, že bude iPhone nejlepším telefonem všech dob, ale dnes už víme, že je to trošku jinak. Nechme se tedy překvapit, jak silná bude jeho gloriola, marketingové čáry nakousnutého jablka a kouzlo barevných ikonek se zaoblenými rohy. Nedílnou součástí prodejní strategie je cena. Stále není jasné, zda se iPhone nestane jen přepychovou modlou zpoza vitrín.

Diskuze (150) Další článek: Tři exkluzivní telefony McLaren Mercedes

Témata článku: Apple, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Zázrak, NEC, Produkční verze, Solidní hodnota, Představené zařízení, #Apple, APP, Slabá podpora