Apple iPhone: nejvýznamnější patenty

K ochraně svého iPhonu požádala firma Apple o 200 patentů. Přináší skutečně tolik nového? Některé budou uplatněny až v příští generaci.
Apple iPhone: nejvýznamnější patenty

Dnes už vím, že Apple iPhone nebude žádnou bombou co do výbavy, ale stále nedočkavě čekám na první osobní zkušenost. Steve Jobs nám tvrdí, že je ovládání a používání „znovuobjeveného telefonu“ naprosto revoluční, jedinečné a originální. Bude ale také skutečně použitelné? Apple si je svými technologiemi natolik jistý, že investoval nemalé prostředky do jejich právní ochrany. 

Přestože se k iPhonu váže (ať už přímo, nebo nepřímo) více než 200 patentů, nepřináší vlastně až tak moc nového a spíše jen zdokonaluje dříve vymyšlené. Dobře to ve svém citátu vyjádřil publicista Steven Wellman: „Lidé v Apple nevynalezli MP3 přehrávač; prostě jej zdokonalili a udělali z něj masovou záležitost. Podobně to bylo už s počítačem Mac a jeho grafickým uživatelským prostředím. Apple je neskutečně dobrý, jeho produkty jsou šik, nejsou složité a hlavně je radost je používat.“

Cítíte tu jemnou hranici mezi invencí a inovací? Opravňuje firmu k patentu pouhé zlepšení? Podle některých názorů ne, podle práva ano. Apple si tak chrání jakousi přidanou hodnotu – podstatu onoho vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Pojďme se teď podívat, které ze dvou set patentů stojí za vypíchnutí. Patenty, které vyčnívají nad ostatní, patenty, na kterých bude stát iPhone.

Multi-dotykový displej

Nejznámějším, nejdiskutovanějším a nejatraktivnějším prvkem celého iPhonu je bezpochyby dotykový displej, který zvládá sledovat několik bodů naráz. Ani jedna z dosud používaných technologií (odporová, kapacitní, infračervená, akustická, elektromagnetická, optická, mechanická) tuto inovaci neumožňuje. Konstruktéři Apple tedy museli zapracovat a vymysleli mřížku složenou z lineárních, vzájemně odizolovaných elektrod, nebo chcete-li rovnoběžných seskupení vodivých linek vyrobených z ITO (Indium tin oxide, slitina In2O3 a SnO2). Ty jsou podle souřadnic schopny identifikovat více bodů dotyku ve stejném čase.

Linky jsou umístěny do dvou vrstev, což umožní rozpoznat sílu dotyku. Softwarovou záležitostí pak je eliminace nechtěných (tedy slabých) dotyků.

Prstová gesta

podstata dalšího významného patentu úzce souvisí s tím prvním a je jeho softwarovou nadstavbou. Výše je popsán technický princip rozpoznání několika současných dotyků, definovaná gesta jsou pak výsledkem interpretace vzájemných pohybů prstů. Operační systém iPhonu rozezná listování, plynulé posunování stránky, otáčení, zvětšování a zmenšování obrázků. Další funkce mohou být jednoduše (na programátorské bázi) definovány na základě požadavků konkrétních programů. Součástí textu patentu je popis téměř sta operací, které patrně pokrývají veškeré funkce, na které si konstruktéři Applu vzpomněli.

Akcelerometr

Další významný patent úzce souvisí s tím prvním a je jeho softwarovou nadstavbou. Jde právě o onen triviálně jednoduchý způsob změny orientace obsahu displeje pouhým otočením celého přístroje. Aplikace postavené na akcelerometru budou mít širší využití. Některé programy jej budou schopny využít, jako další ovládací prvek. Vzhledem k tomu, že dokáže sledovat všechny tři dimenze pohybu, je potenciál využití skutečně široký.

Unikátnost tohoto modulu spočívá v tom, že nevychází pouze z pohybu, ale v omezené míře je schopen rozeznat také orientaci nehybného přístroje. Je to možné kvůli funkci elektronického kompasu, který se orientuje podle magnetického pole Země.

Multitasking

Jde o příliš známý pojem na to, aby si jej Apple jednoduše nechal patentovat. V čem je tedy vtip? Výrobce v tomto případě definuje multitasking jako současné používání jednotlivých modulů iPhonu. Myslí tím „iPod-část,“ internetový terminál a mobil.

Až dosud je vymahatelnost tohoto patentu u soudu přinejmenším pochybná. Co však Apple přináší do multitaskingu mobilních zařízení je zobrazení více aplikací naráz. Displej se v takovém případě rozdělí na dvě, případně více nezávislých částí. Není mi zcela jasné, jak konkrétně hodlá Apple tuto funkci využít, na prezentaci při premiéře iPhonu jsme v tomto směru neviděli nic neobvyklého.

Multifunkční kapesní zařízení

Tento patent svým způsobem zastřešuje všechny ostatní a podle mého názoru pramení z nemalého sebevědomí Applu. Samotný text by se dal shrnout následovně. Zařízení spojuje iPod, mobilní telefon a internetový komunikátor, jeho důležitou součástí je akcelerometr. Displej pokrývá téměř celou plochu čelní strany a je hlavním ovládacím prvkem přístroje.

Pokud tedy někdo v budoucnosti bude chtít vydělat na zařízení, které by se dalo popsat stejně, dost možná bude mít problémy s věhlasným týmem právníků firmy Apple. Až na akcelerometr by se podobným způsobem dala popsat spousta komunikátorů, které již na trhu jsou, nebo se na něj v nejbližší době chystají. Jak hodlá Apple uplatňovat právě tento patent ukáže až budoucnost, případný spor by byl patrně dosti složitý.

Další iPhone patenty pouze v bodech:

  • Spojení a přenos obrazu z iPhonu na jiná zobrazovací zařízení, jako např. televize, kamera, nebo tiskárna. Svůj vlastní patent si vysloužila obdobná funkce pro zvuk.
  • Uživatelské prostředí nezávislé na rozlišení displeje. Systém se automaticky dokáže přizpůsobit ploše, kterou dostane k dispozici. Zde si dovolím trochu spekulovat. Tato funkce najde využití při výše popsaném způsobu multitaskingu, ale podporuje také hlasy, které mluví o nástupcích prvního iPhonu.
  • Správa a synchronizace podcastů. Zde jsem si vystačil se třemi slovy, ale Apple potřeboval na postižení této oblasti tři samostatné patenty.
  • Kromě již zmíněného dotykového displeje si Apple nechal patentovat také dotykový rámeček displeje. Ten má být rozdělen do několika segmentů, jejichž funkce se bude interaktivně měnit dle požadavků programu. Žádost byla podána mezi ostatními uvedenými, ale tato funkce na iPhonu využita není. Možná až v příští generaci…
  • Mnoho dnešních mobilních zařízení má mód, který má zajistit nižší spotřebu energie a tedy větší výdrž baterie. Firma Apple však usoudila, že právě ten její způsob zaslouží právní ochranu.
Diskuze (24) Další článek: Orange SK nabídne služby optické sítě

Témata článku: Apple, Dotykový rám, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, APP, Obdobná funkce, #AppleRecenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Redmi Note 10 Pro – Když je 120 hertzů víc než 108 megapixelů

RECENZE: Redmi Note 10 Pro – Když je 120 hertzů víc než 108 megapixelů

** Excelentní OLED displej s 120Hz obnovovací frekvencí ** Výborná výdrž na jedno nabití ** Fotoaparát zaostal za očekáváními

Jan Pánek
Střední třídaRecenze
Rustler je středověké GTA, které si zahrajete už koncem srpna

Rustler je středověké GTA, které si zahrajete už koncem srpna

Izometrických akcí není nikdy dost, a těch inspirovaných oldschool GTA hrami už vůbec.

Michal Maliarov
VideoAkce
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Sony potichu vyrobilo novou revizi PS5. Je o 300 gramů lehčí

Sony potichu vyrobilo novou revizi PS5. Je o 300 gramů lehčí

Sony už po necelém roce vyrábí upravený PlayStation 5

Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Sony
Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

** Američtí vědci objevili pod mořským dnem terénní vlny ** Důkazy naznačují, že vznikly po srážce s asteroidem ** Víme víc o jednim z nejdramatičtějších dnů v historii naší planety

Karel Kilián
KatastrofyZeměAsteroidy