Apple včera představil iPhone, mýty opředený jablečný chytrý mobil. Jaký je, co umí a kolik bude stát? Video!
Na jednoduchou otázku položenou v perexu můžeme dát i jednoduchou odpověď: iPhone je ještě lepší, než jsme čekali. Je to natolik zajímavý produkt, že si ale takhle zjednodušující vysvětlení nezaslouží. Jak to tedy všechno začalo?
Společnost Apple Computer – od včerejšího večera již Apple Inc. – je známá utajováním svých připravovaných produktů až do poslední chvíle. Málokdy se předem ví, co na připravovaných akcích představí. Tato skutečnost však vytváří dokonalé podhoubí pro spekulace všeho druhu. A právě iPhone je nejstarší spekulací mezi všemi ostatními jablečnými produkty.
Tip: podívejte se na 41 představ a fám, jak si lidé představovali iPhone
Vše začalo již před lety, kdy si Apple registrovat doménu iphone.org. V té době začínaly hudební přehrávače iPod teprve nastupovat svou vítěznou cestu na americký trh a již samotný název této domény dával tušit skutečně zajímavý produkt. Proto se pokaždé, když Apple připravil nějakou akci spojenou s představováním nových produktů, očekávalo představení telefonu iPhone. Mnoho let se čekalo marně, teprve od včerejšího večera doména ožila a iPhone přišel na svět.
Video: telefonování s iPhonem
Konkurence nespí
Uvedení iPhonu se tentokrát opět očekávalo a všechny okolnosti naznačovaly, že se tak opravdu stane. Někteří komentátoři získali jistotu po shlédnutí přednášky Billa Gatese před dvěma dny na veletrhu CES v Las Vegas, který se z významné části dotýkal konvergence mezi počítači, přehrávači a mobilními telefony. Protože v oblasti přehrávačů hraje na domácím trhu obou společností iPod se svými pětašedesáti procenty trhu první housle, bylo jisté, že v zájmu zachování vedoucí pozice musí Apple přijít s nějakou výraznou inovací.
Přehrávání hudby, e-maily, zprávy
Než se ale pustíme do popisu iPhone, poohlédněme se ještě po konkurenci, kterou Apple v současnosti má. Microsoft mu v současnosti začíná konkurovat s přehrávačem Zune, který ale zatím získal jen dvě procenta amerického trhu. Zune konkuruje iPodu na všech frontách: stejným způsobem se synchronizuje s počítačem, nabízí podobné funkce i ovládání. Navíc disponuje větším displejem vhodnějším pro sledování filmů a bezdrátovou konektivitou, byť funkčně omezenou pouze pro vzájemné sdílení hudby mezi přehrávači.
Video: přehrávání hudby na iPhonu
Další konkurenci je opět Microsoft se svými operačními systémy. Záměrně hovořím v množném čísle: nejedná se jen o nové Windows Vista, ale nepřímo také o Windows Mobile. Apple z vlastní zkušenosti ví, že právě doplňky a různé gadgety dokážou mnoho uživatelů přimět k nákupu konkrétní platformy - vždyť velká většina nových uživatelů Mac OS X přešla na tuto platformu právě kvůli iPodu. Jenže podobné je to i v případě mobilních oken: nadšený uživatel chytrého mobilu s Windows Mobile asi těžko vymění své PC s Windows za konkurenčního Maca.
Uživatelská nabídka a hlavní displej
Apple tedy potřeboval zaútočit hned na dvě strany, respektive hned dvakrát proti jednomu soupeři: musí být schopen konkurovat Zune (větší displej, konektivita) a potřebuje přitáhnout nové uživatele ke své počítačové platformě prostřednictvím chytrého mobilu. A ano, samozřejmě je zde také velikost a meziroční nárůst trhu s chytrými mobilními telefony.
Jeden? To je málo!
Tohle vše zavřené do jediné krabičky je iPhone. Chytrý mobilní telefon s plnohodnotným operačním systémem OS X, PMP přehrávač s 8 GB nebo 4 GB úložné paměti a internetový komunikátor.
Telefonování
Apple iPhone je svými rozměry opravdu nejvíce podobný svému třetímu podobenství, internetovému komunikátoru. Velký displej o úhlopříčce tři a půl palce v poměru šestnáct ku devíti zkrátka potřebuje svůj životní prostor. Rozměry přístroje jsou tudíž 115 × 61 milimetrů, přičemž tloušťka je velmi příjemných 11,6 milimetrů. Při těchto rozměrech se podařilo dosáhnout přijatelné hmotnosti 135 gramů. iPhone je vysoký jako Nokia E50, široký skoro jako Nokia 6630 a tenký jako Motorola L6. Má menší objem než 75 % současných mobilních telefonů.
Rozlišení displeje je 480 × 320 obrazových bodů, displej je aktivní a plně dotykový v pravém smyslu toho slova. U telefonu totiž nenajdete žádný stylus, dotyková vrstva je uzpůsobena pro ovládání dotyky prstů. Dokáže navíc vyhodnotit více než jeden dotyk současně a na této vlastnosti je postaveno ovládání mnoha funkcí. Zmíním zde dva možné scénáře, které budou pro ilustraci dostatečné:
Prohlížíte si fotografii ve fotogalerii synchronizované se stolním počítačem a chcete ji přiblížit nebo oddálit. Položíte tedy na displej dva prsty, které vzdalujete (fotografie se oddaluje) nebo přibližujete (fotografie se přibližuje).
Video: práce s fotkami na iPhonu
Chcete zajímavý odkaz z webového prohlížeče odeslat emailem. Odkaz tedy uchopíte jedním prstem (například ukazováčkem) a volným palcem téže ruky klepnete na spodní lištu obsahující aplikace. Tím spustíte poštovní klient, do jehož okna upustíte fotografii drženou palcem. Poté jen zadáte adresu příjemce a fotografii odešlete.
Přecházení prstem mezi hudebními alby
Vícedotykovosti displeje využívá také softwarová klávesnice, která se svými vlastnostmi přizpůsobuje vašim možnostem psaní. Podle prvních informací je dotyková vrstva displeje matná a překvapivě odolná proti uchovávání otisků prstů.