Apple iPhone: víme víc

Co nového víme o iPhonu a co je stále utajeno? Přinášíme odpovědi na nové otázky k nejočekávanějšímu mobilnímu telefonu.

Náš první článek o iPhonu jsme psali jen několik málo okamžiků po ukončení tiskové konference a zmiňujeme v něm informace v této době známé. Během několika následujících dnů však došlo k upřesnění informací jak samotným Applem, tak i jinými novináři, kteří měli možnost v zákulisí MacWorldu na iPhone sáhnout. Pro představu dodávám, že jen Steve Jobs poskytl za ty dva dny tři rozhovory, v nichž další informace odhaluje. Co tedy víme, a co je stále zahaleno rouškou tajemství?

x ScreenHunter_9.png

Bude iPhone blokovaný?

Co víme: Ano, iPhone prodávaný ve Spojených státech bude dotován a také blokován.

Bude se iPhone prodávat také u nás?

Co víme: Ano, Apple iPhone by se měl prodávat jak plošně v Evropě, tak i v České republice. Dostupnost by měla být ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Co očekáváme: Podle dostupných informací jedná Apple s operátorem O2 o výhradní distribuci pro celou Evropu. Dá se tedy očekávat, že jeho prostřednictvím bude telefon dostupný také u nás. Cena po dotování není známa, ovšem na německé mutaci Amazonu se na několik hodin objevila možnost objednat si nedotovaný Apple iPhone za 899 Eur.

Bude mít výměnný akumulátor?

Co víme: Akumulátor nebude výměnný, protože SIM karta se vkládá do telefonu prostřednictvím malého šuplíčku na horní hraně telefonu. Také skutečnost, že iPhone vychází z iPodu na tuto skutečnost ukazuje, protože iPody ještě nikdy výměnné akumulátory neměly.

Může iPhone spouštět programy určené pro Mac OS X?

Co víme: Nebude, a také nikdy neměl. Tuto nepravdu rozšířili někteří komentátoři na základě prvních přepisů Keynote. Operační systém iPhonu je OS X, nikoli Mac OS X! To znamená, že ze stolní verzí systému známé z osobních počítačů Apple přebírá jádro systému, systémové knihovny (CoreImage, CoreAnimation) i aplikační rozhraní (Cocoa). Stávající aplikace pro Mac OS X nebude možné bez úprav na telefonu spouštět.

Jaký je procesor v iPhone?

Co víme: Při slavnostním uvedení nebyla uvedena informace o použitém procesoru. Spekulovalo se třech možných platformách (ARM, PowerPC, X86), nyní již víme, že iPhone používá procesor z rodiny ARM, jehož výrobcem je Samsung. Známe také výrobce dalších komponent: Marvell (802.11), Infineon Technologies (základní deska), Broadcom Corp. (dotykový displej), a Cambridge Silicon Radio (Bluetooth)

Bude možné do iPhonu instalovat vlastní software?

Co víme: Ne, ale i ano. Jak v jednom z rozhovorů prohlásil Steve Jobs, nebude iPhone umožňovat volné stažení a instalaci aplikací. Bude však možné do něj aplikace instalovat prostřednictvím iTunes Store – stejně, jako můžete nyní instalovat hry do svého iPodu. Tato skutečnost je vedena snahou o zachování kontroly na softwarem telefonu.

Co očekáváme: I přes toto prohlášení bude možné do iPhonu instalovat také aplikace třetích stran. Pouze musí tyto aplikace projít kontrolou, certifikací Apple. Ten ji na základě dodržení nastavených pravidel (využívání dotykového displeje, korektní volání knihoven, apod.) autorizuje a zařadí ji do softwarového kanálu iTunes Store. V podstatě úplně stejně to funguje již dnes, po splnění kriterií Apple můžete například svůj Podcast přidat do iTunes Store.

Apple ukradl značku iPhone a žaluje jej Cisco

Co víme: Ano, společnost Cisco skutečně podala na Apple žalobu pro zneužití tohoto jména. Apple však podle vyjádření Jobse prohru neočekává. Proč? Podle expertů na problematiku ochranných značek jsou zde dvě důležité informace: podle jejich vyjádření Cisco ztratilo práva používat značku Apple iPhone již v minulém roce (právo používat značku propadá tehdy, pokud totiž držitel práv nepoužije ochrannou známku – tedy nedá na trh produkt – po dobu šesti let). Podle dalších expertiz je zde také rozpor ve znění ochranné známky: Cisco drží práva na iPhone jako na „internetový telefon“, zatímco Apple iPhone není internetovým (tedy VoIP) telefonem. Navíc práva společnosti Cisco zahrnují pouze americký kontinent.

Co očekáváme: Mimosoudní vyrovnání v horizontu nejdéle dvou měsíců. Obě společnosti získaly tímto sporem nikoli bezvýznamnou reklamu i v periodicích, ve kterých se běžně neobjevují.

Podporuje webový prohlížeč Flash?

Co víme: Podle obecně dostupných informací ne, nicméně podle informací z Adobe si Apple vývoj Flash pluginu pro mobilní verzi prohlížeče Safari objednal.

Co očekáváme: Webový prohlížeč by mohl již při svém uvedení podporu pro Flash obsahovat.

Umí iPhone prohlížet dokumenty Microsoftu?

Co víme: Ne, podle dostupných informací umí iPhone prohlížet pouze formáty podporované aplikací Preview, tedy obrazové soubory (JPG, PNG, BMP, PSD a další) a soubory PDF.

Dotykový displej bude neustále špinavý

Co víme: Ovládání prsty na dotykovém displeji s sebou přináší riziko znečištění displeje. Přestože má být dotyková vrstva podle prohlášení Apple „neušpinitelná“, jistá míra nečistoty se dá očekávat. Potvrzují to také komentátoři, kteří měli možnost si na iPhone sáhnout – otisky prstů na displeji ve velmi přijatelné míře zůstávají, bylo je však možné velmi jednoduše očistit. Ostatně otisky na displeji jsou viditelné také na záznamu z Keynote.

Více informací o Apple iPhone:

Diskuze (51) Další článek: Geosat 5: svéráz s obrovským displejem (test)

Témata článku: Apple, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, První článek, Infineon, Jádro systému, APP, Mimosoudní vyrovnání, #Apple, Americký kontinent, Jistá míra, Výměnný akumulátor, Apple vývoj