Apple si dal záležet, aby udělal telefon, který má být po dlouhé době jiný, má být nejlepší a má definovat směr, jakým se budou mobily odebírat v dalších několika letech. Dokonalý není, ale má k tomu blíž, než si myslíte. Většinu fandů telefonů musí štvát ohraná písnička o inovativním Applu, ale je nutné, aby zazněla právě teď.
Před více než deseti roky změnil Apple mobilní telefony. První iPhone se stal na celou dekádu mustrem, který přijali všichni výrobci, kdo šel proti proudu, skončil špatně (BlackBerry, Nokia). Systém kapacitního dotyku, k tomu navržený operační systém atd. O tom, jak nadčasový to byl nápad, není třeba pochybovat. Všechny chytré telefony vypadají více méně jako první iPhone a obdélníkové tělo s typickým tlačítkem uprostřed spodní strany, se stalo v podobě piktogramu mezinárodním symbolem pro chytrý telefon.
Apple po deseti letech zásadně mění design, mění logiku ovládání, na kterou jste byli zvyklí, a říká, že tohle je nový mustr na příští dekádu. Bezrámečkový design, kdy displej pokrývá maximum přední plochy, určitě není nápadem Applu. Sám výrobce tvrdí, že nemusí být první, ale chtějí v tom být nejlepší. Jak moc se tohle rčení podaří naplnit, je ale už jen na lidech, kteří hlasují svými platebními kartami.
|
| rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze iPhonu X začíná na následujícím listu.
Apple iPhone X zapůjčil k testování operátor T-Mobile.
Design
Design zařízení je subjektivní věc, ale já se přiznám, že se mi desítka líbila už od okamžiku uvedení. Velkou kritiku si odneslo ono vykousnutí v horní části displeje, kam výrobce umístil telefonní reproduktor, přední kameru a nezbytná další čidla, mimo jiné pro Face ID. Do těch malých „čertovských“ růžků se pak vměstnají informace o čase, Wi-Fi, baterce a síle mobilního signálu. Zbytek displeje je pak využitý naplno a díky tenkým rámečkům zabírá téměř 83 % celé plochy.
iPhone X je nápadný už na pohled, je poměrně robustní a dobře zpracovaný
Ano, konkurence umí více procent, má tenčí rámečky a napasovala by sem ještě větší úhlopříčku, ale na druhou stranu, desítka se díky tomu dobře drží a když telefon obejmete prsty, nespustíte něco omylem. Mám vyzkoušeno, že třeba u S8 od Samsungu se mi něco podobného několikrát podařilo, nebylo to často, ale stávalo se to. A Apple se tak možná záměrně vyhnul softwarovému kouzlení s dynamickým snižováním citlivosti u krajů panelu tím, že ty okraje udělal o kousek širší.
Vystouplá čočka duálního fotoaparátu
Šasi tvoří pevný kovový rám, který není z hliníkové slitiny, ale z nerezové oceli. Telefon díky tomu působí robustně, ale je pocitově docela těžký. Papírová váha 174 g je prostě na relativně malém telefonu znát. Bohužel to má ještě jeden neduh, u stříbrné varianty telefonu jsou prakticky hned vidět mikroškrábance, které si pamatují majitelé iPodů. Přehrávač taky vypadal hezky jen asi 10 minut po vytažení z krabičky a pak se majitel musel smířit s tím, že iPod pomalu dostává „patinu“. U testované tmavé varianty nejsou mikroškrábance zase tolik vidět.
Zadní strana je o něco méně elegantní než u iPhonů 8 a 8 Plus
Na spodní straně najdete klasicky Lightning konektor mezi dvěma vrtanými mřížkami. Pod jednou je reproduktor, pod druhou mikrofon. Druhý reproduktor je kombinovaný s telefonním sluchátkem, dohromady tedy tvoří stereo a ten zvuk je velmi povedený, hlasitý až muzikální. Tohle se povedlo. Regulace hlasitosti a přepínač vibrací jsou stále na svém místě vlevo nahoře. I šuplík pro jednu nanoSIM je stále na pravé straně, nicméně se změnilo zapínací tlačítko, které je teď o dost větší a nově dlouhým stiskem spouští Siri, ale můžete použít i klasické zvolání: „Hey Siri.“ Pro vypnutí telefonu jej musíte podržet s jedním z tlačítek hlasitosti.
Velké tlačítko na zapínání teď zapíná Siri
Skleněná záda jsou prakticky stejná jako u osmiček, dle Applu mají být obě skla velmi odolná, přesto bych telefon záměrně nepouštěl na zem, oprava bude hodně drahá. Jediná velká změna oproti osmičce plus je umístění čoček pod sebou, ale vystupují nad úroveň zad pořád stejně pitomě, takže se telefon na stole houpe, ani tady se asi bez pouzdra neobejdete. A bez překvapení je absence 3,5mm jacku. Jak to bývá u Applu dobrý zvykem, všechno je perfektně slícované. A já mám po dlouhé době opravdu dojem, že držím prémiový telefon.
Stříbrná verze má hned poškrábané boky z nerezu.
Zásadní změnou designu je vypuštění tlačítka Home, na které byli uživatelé zvyklí dobrých deset let. iPhone tím ztratil něco, co jej designově definovalo celou dekádu. A pochopitelně se i dramaticky změnila logika ovládání, ale o tom později. Zásadní je, že ten minimalistický design z fotek nedoceníte, chce to držet telefon několik minut v ruce, abyste si uvědomili, jak hezký a povedený je to kus hardwaru. Nebo jej odsoudili a trvali na starém designu, který i u nových osmiček pořád slaví úspěch.
Displej
Změna designu si pochopitelně vyžádala i změnu technologie zobrazovače. AMOLED u iPhonu je úplná novinka, ale u Apple Watch jsou OLED panely už nějakou dobu. IPS u iPhonu 8 a 8 Plus jsou zřejmě labutí písní technologie, protože dosáhla svého vrcholu a už od iPhonů 6 a 6 Plus se dopředu posouvala jen velmi pomalu.
Apple v roce 2017 poprvé použil AMOLED displej
AMOLED je tak pro Apple velkou změnou, která nabízí absolutní černou, ta se dá efektně využít při správné volbě tapety ke schování „čertovských“ růžků. Druhou změnou, na kterou nejsou uživatelé iPhonů moc zvyklí, je typické zmodrání nebo zezelenání displeje, při určitém pohledu z boku. Je to znát hlavně u nižších jasů a jen při určitém natočení telefonu, ale to vlastnost všech AMOLED panelů.
Měření displeje:
- minimální a maximální jas: 2/627 cd/m2
- gamma: 2,18
- průměrná a maximální barevná odchylka (Δe): 2,53/5,44
Musím pochválit naladění panelu, který má téměř ukázkovou gammu a malé barevné odchylky. Druhým dechem dodávám, že iPhony 8 a 8 Plus měly odchylky ještě menší, a i Galaxy S8 a Note 8 jsou na tom lépe. Je třeba říct, že u takto malých odchylek, se nějaké barevné odlišnosti i při přímém srovnání hledají skutečně špatně, takže jde bez pochyb o špičkový panel. Zobrazovač používá netradiční poměr stran 19,5:9 a nabízí rozlišení 2 436 × 1 125 px.
Funkci 3D Touch představenou u iPhonů 6s a 6s Plus si užijete i na Xku. Podporují ji nejen systémové aplikace, ale i aplikace od vývojářů třetích stran.
Stejně jako u osmiček i tady využijete 3D Touch, široký barevný prostor DCI-P3 a technologii True Tone, která se stará o lepší vyvážení bílé při různých světelných podmínkách, typicky v teplém světle displej mírně zežloutne a pod bílou zářivkou zase trochu zmodrá. Výsledkem je pak o něco přirozenější podání barev v daných světelných podmínkách. Navíc má X ale podporu HDR10 a Dolby Vision.
I přes změnu poměru stran se Apple drží matice ikon 6 × 4 + 4 ikony v docku. Rohy displeje ukazují čas, Wi-Fi a sílu signálu, případně v nich najdete tlačítko Hotovo, pro ukončení režimu mazání a přemisťování ikon aplikací.
Apple nazývá svůj panel Super Retina HD a očividně mu hodně věří. Já za sebe musím vyzdvihnout skvělou oleofóbní vrstvu a hlavně to, že displeje není jak zrcadlo. Má skvělou čitelnost na slunci a není přitom třeba vyhánět jas do maxima. Pro neznalé je ještě třeba dodat, že díky úzkým rámečkům a využití téměř celé přední strany se Applu podařilo nacpat 5,8“ displej do těla, které je jen trochu větší než 4,7“ iPhone 8.
Hardware
Hardwarová část je prakticky stejná jako u iPhonu 8 Plus, tak je pro zopakování: procesor A11 Bionic je doslova bestie, která zatím trhá rekordy na benchmarcích. V pohybu v systému to možná ani nepoznáte, ale spouštění aplikací, načítání her, a hlavně stříhání videa je neskutečně rychlé. A11 ale není jen o brutálním procesorovém a grafické výkonu. Obsahuje i čip přímo určený pro umělou inteligenci, který se stará o učení a zpracování dat. Jde o jiný přístup, než má Google, který UI provozuje na serverech a odesílá potenciálně citlivá data, Apple všechno drží v zařízení. Druhou podstatnou součástí A11 je obrazový signálový procesor (ISP), který kouzlí u fotek.
Při delším hraní je cítit lehké zahřívání, ale rozhodně není nepříjemné. Nejméně bylo znát u modelu 8 Plus, nejvíce zase u modelu 8. Xko je tak někde uprostřed. Pravděpodobně za to může plocha zad telefonu a možná je to do jisté míry dáno i materiálem. Na skle je lokální zahřátí více cítit, zatímco dříve se teplo po hliníku více „rozlilo“. Stran výkonu rozhodně nebudete mít problém, systém běhá nádherně rychle a aktuální verze iOS 11.2.1 řeší většinu prvotních problémů, jako bylo třeba zaškubnutí animací. Apple systém neustále vylepšuje a ladí, nicméně už teď bych celek označil za bezproblémový. Konečně.
Měření výkonu benchmarkem AnTuTu:
- celkové skóre: 223 037
- 3D: 82 671
- UX: 71 119
- CPU: 54 106
- RAM: 15 141
iPhone X pracuje se 3 GB RAM, což je stejně, jako má 8 Plus. Tato hodnota se optikou majitele androidového smartphonu může jevit jako slabina, nicméně díky architektuře systému to není žádný problém. Musel jsem spustit více než 80 aplikací, abych přinutil Safari „zapomenout“ načtené stránky a ony se musely znovu načíst. Samozřejmostí je pak plná podpora LTE, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11ac/a/b/g/n, GPS, GLONASS, GZSS a Galileo. Testovaný model měl 64 GB paměti, přičemž po startu máte dostupných asi 57,8 GB. V případě dražší 256GB varianty bude úbytek místa velmi podobný.
Systém a předinstalované aplikace si vezmou kus místa, když smažete iMovie, a celý balík iWork a další věcí, získáte další 2 až 3 GB k dobru.
Stran baterie se Apple opět pyšní rychlým nabíjením, ale pro rychlejší nahánění procent musíte koupit nabíječku z MacBooku nebo MacBooku Pro s kabelem USB-C / Lightning, což je investice 799 Kč za kabel (1 m délka), případně 1 090 Kč (2 m délka). Adaptér k Macbook s výkonem 29 W vás pak přijde na 1 590 Kč. Budu se opakovat, ale tohle mělo být v balení, obzvlášť u telefonu za 30 000 Kč. S výdrží je na tom Xko o kousek lépe než osmička plusko. Při aktivním používání vydrží asi den a půl, ale není problém, aby telefon vydržel i celý víkend. Kapacita baterie činí 2 716 mAh.
Měření výdrže:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 9:47 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 11:23 h
- Nabíjení z 15 na 90 %: 1:14 h
K Face ID jsem byl, přiznám se, hodně skeptický. Snímání obličeje a duhovky jsem zkoušel už na mnoha telefonech, vždy to ale bylo pomalé, nespolehlivé a celkově nepohodlné. Zlatý otisk prstu. Jenže Face ID je trochu jiná liga. Právě ve výřezu displeje je schovaný celý zázrak. První důležitou součástkou je bodový projektor, který na váš obličej promítne více než 30 000 neviditelných bodů, infračervená kamera tento obraz sejme a díky bodům vytvoří perfektní 3D model vašeho obličeje, který se uloží do bezpečného modulu přímo v čipu A11 Bionic. A pro případ špatného osvětlení je tu přisvětlovací LED, kterou ale nevidíte, protože funguje v infračerveném spektru.
Pro naučení stačí dva skeny, pak chytnete telefon, potáhnete prstem po displeji nahoru a během těchto krátkých chvil, vás systém rozpozná a telefon odemkne. Celé je to malinko pomalejší než Touch ID, nicméně teď v zimě nemusíte sundávat rukavice. UI si bezpečně poradí s brýlemi, tedy dioptrickými, pokud máte tmavá skla, systém vás nepozná. Problém nejsou vousy, vlasy, šála (nesmí být přes ústa a nos), čepice atd. Počítá se i se stárnutím, případně drobným šrámem na tváři. Pokud vás telefon z nějakého důvodu nepozná a vy ověříte totožnost zadáním hesla nebo PINu, přidá se nový otisk tváře (přesně se aktualizuje stávající), aby příště nebyl problém.
Pokud se starší aplikace dožaduje otisku prstu (Touch ID), umí ji systém „obelhat“ a nahradí jej Face ID. Aplikace je tak spokojená, a vy vlastně taky. V nastavení se dá vypnout i nutnost očního kontaktu, což se může hodit, defaultně je ale tato funkce zapnutá. Na zamykací obrazovce stačí jen přejet prstem od spodního okraje nahoru a je odemčeno.
Určíte vás zajímá, kdy technologie hapruje. Upřímně jsem našel jen dva příklady: ostré světlo zešikma přímo do senzoru, případně pokud máte světlo přímo za hlavou a je kolem vaší tváře silná světelná aura. Musel jsem ale Face ID hodně trápit a takovéto situace záměrně hledat a zkoušet. Při denním používání se mi telefon neodemkl jen 1× ze stovek pokusů. Což je skvělá bilance a může být klidně tma jako v pytli.
Doplním ještě několik drobností, Face ID nefunguje při držení telefonu na šířku. Netuším, jestli je za tím nějaká technická komplikace, nebo na to v Applu zapomněli, ale třeba v autodržáku, to může být hodně nepříjemné. Další věc, telefon se odemkne jen při očním kontaktu, pokud tedy koulíte očima, Face ID nefunguje, až se podíváte přímo na displej, pak se odemkne. Tato funkce jde vypnout, nicméně v základu je zapnutá. Sečteno podrženo: funguje to a funguje to skvěle.
Software
Operační systém iOS 11 asi není třeba nijak zvlášť představovat. Zásadní změnou oproti osmičkám ale prošlo ovládání. Ovládací centrum stahujete trochu nešikovně v pravého horního rohu, na což jsem si dlouze zvykal, a i s ohledem na výšku telefonu to není moc ergonomické. Tahem odspodu minimalizujete otevřenou aplikace, ale nezavřete ji.
Ovládací centrum se konečně dá modifikovat, vývojáři sem ale přístup nedostali, takže můžete vybírat jen systémové utility.
Pokud při tahu podržíte prst cca uprostřed obrazovky, objeví se všechny spuštěné aplikace a můžete mezi nimi přepínat, ale nemůžete je zavřít. To jde až v okamžiku, kdy na seznamu aplikací podržíte prst, pak se objeví ikonky pro zavření. Je to trochu krkolomné, ale je v tom jasný vzkaz Applu: „Aplikace nemusíte zavírat, nepřemýšlejte, co máte otevřené a co ne. Proste telefon používejte, Xko to zvládne.“
Přejedete prsten od spodního okraje a chvíli podržíte prst v cca polovině obrazovky, pak se vám objeví další spuštěné aplikace. Pokud je chcete pozavírat, musíte prst zvednout a pak znovu dlouze podržet, aby se objevili znaky „minus“. Jasný vzkaz Applu: aplikace není třeba zavírat.
Další záležitosti jsou prakticky shodné s iPhony 8 a 8 Plus: podpora rozšířené reality, přičemž aplikace už vesele plní App Store. Masivní nasazení umělé inteligence, která umí vytáhnout „dlouhou expozici“ z Live Photos, umí vyhledat fotky, kde je kůň, obloha atd. Spoustu dalších inteligentních funkcí je spřaženo se Siri, která stále nekomunikuje v češtině, takže je použití u nás dost problematické.
U psaní zpráv si nemůže pomoct, ale nedalo by se to volné místo nějak rozumně využít? Třeba zobrazit číslice nad poslední řadou kláves?
Apple také zapracoval na šetření místem na úložišti. Fotky a videa se nově ukládají do formátů HEIF (fotky) a HEVC (video). Oba formáty slibují menší datovou náročnost a lepší kvalitu výstupu. Při exportu mimo Apple svět se pak pochopitelně mění na zaběhlé formáty JPG a MP4. Druhou volbou je pak Odkládání aplikací – iOS v případě nedostatku místo smaže aplikace, které jste dlouho nepoužili, ale ponechá si z nich všechna data, takže se pak dají snadno obnovit. A poslední je režim Nerušit při řízení, ten se může zapnout automaticky pokud dojde ke spojení Bluetooth s vaším vozem. Pak si můžete vybrat, kdo se vám v autě dovolá, automatickou odpověď na SMS zprávy atd.
Fotoaparát
Stran fotoaparátu se Xko od 8 Plus liší jen v jediné věci: teleobjektiv má stabilizaci. A je to sakra znát, už tak skvělé výsledky z 8 Plus, jsou s Xkem ještě lepší. IPS procesor v A11 Bionic je ale tou nejzásadnější součástkou celku. iPhone lépe rozpoznává obličeje, pohybující se objekty, a hlavně pustí na fotky UI. Primární 12Mpx čip je shodný s iPhonem 8 a 8 Plus, jeho čočka má optickou stabilizaci a ohniskovou vzdálenost 28 mm. Výsledkem jsou nádherné snímky za všech okolností, přičemž Apple stále klade důraz na neutrální barvy, proto se na první pohled nemusí zdát fotky až tak líbivé. Máte ale o dost více prostoru pro případné úpravy ať už systémovou aplikací, nebo stovkami fotoeditorů v App Store.
Fotoaparát je výraznou součástí iPhonu X. Nejen vizuálně, ale i kvalitativně
Za úplné tmy vidíte na displeji v živém náhledu silný šum, ale pak pořídíte fotku a šum prakticky nevidíte. Umělá inteligence také sama pozná, kdy zvolit HDR a o kolik moc expozičních kroků se mají jednotlivé snímky rozestoupit a tohle funguje moc dobře. Pokud fotíte na sněhu a řeknete kompenzací expozice, že chcete snímek světlejší, tak další fotku už takto upravovat nemusíte, UI pozná podobnou scénu a učí se, jak chcete, aby fotka vypadala. Finální fotky i přes hodně nepříznivé světlo dopadly výborně, mám přímé srovnání s Mate 10 Pro od Huawei, se kterým sem fotil ve stejnou dobu a Xko je dle mého o malý krůček lepší.
Obě čočky hlavního fotoaparátu jsou opticky stabilizované
Druhý objektiv je také stabilizovaný a má světelnost f/2.8 (primární disponuje světelností f/1.8). Rozlišení čipu je pak stejně 12 Mpx. Tato kombinace vám dovoluje dělat optické 2× přiblížení. Stejně jako u osmiček za vás automatika rozhoduje, jestli použije reálný snímek z dlouhého objektivu, nebo jen digitální výřez z primárního objektivu, případně se mohou oba snímky kombinovat. Ze systémové aplikace nemáte možnost ovlivnit, jak se má automatika chovat, nicméně v aplikacích třetích stran je možné dlouhý objektiv vynutit. Je ale třeba říci, že právě optická stabilizace hodně posouvá limity, kdy je použit digitální výřez, dovolí totiž delší expoziční časy a tím pádem méně často nastává okamžik, kdy dlouhé ohnisko neudržíte z ruky.
Díky umělé inteligenci teď o dost lépe funguje rozostření pozadí v režimu portrét, a hlavně znovu pomáhá optická stabilizace u teleobjektivu, který je pro portréty používaný jako primární. Automatika lépe rozpoznává tvary a umí je podstatně lépe vsadit do rozmazaného pozadí. U tváří to fungovalo dobře už loni, nicméně teď si můžete troufnout i na jiné předměty, kde sedmička plusko hodně zmatkovala. I tak se ale netrefí úplně vždy, nicméně ten pokrok je hodně znát. Po stránce rozmazávání prostředí jsou snímky prakticky stejné jako z 8 Plus, jen jsou ostřejší díky nižšímu ISO, za což znovu může optická stabilizace. Rozostření pozadí si můžete nově užít i na předním foťáku, kdy se pro rozostření používá systém technologií Face ID, výsledky jsou sice o kousek horší než ze zadního foťáku, hlavně z důvodu nižšího 7Mpx rozlišení, ale i tak jsou výborné.
Ukázkové fotografie (vlevo výchozí ohnisko, vpravo 2× optický zoom):
Další ukázkové fotografie naleznete v posledním listu recenze
Vyloženě pro focení portrétů můžete použít portrétní nasvícení, které je ale stále v beta verzi. Umělá inteligence rozpozná obličej a vy jej pak můžete prosvětlit studiovým světlem, obrysovým pro zvýraznění kontur, případně použijete jevištní reflektor, který vytáhne zaostřenou postavu a vloží ji do černého pozadí. Poslední volbou je monochromatický jevištní reflektor, který udělá objekt focení černobílý a znovu jej vsadí do černého pozadí. U focení lidí to funguje obvykle velmi dobře, je třeba hlídat vzdálenost, trochu rozumné světlo a také vzdálenost fotografované osoby od pozadí. Čím je dál, tím líp. U neobličejů je umělá inteligence často zmatená, takže výsledky jsou špatné, nebo podivné. Ale to rozhodně neberte jako chybu, je třeba pamatovat na to, že je to beta a určená primárně pro obličeje.
Ukázkové fotografie z předního fotoaparátu (a spokojený autor):
I tady umí blesk pomalou synchronizaci. Při nižší rychlosti závěrky nepálí naplno a výsledkem je pak lépe exponovaný obličej, který není vypálený a portrét působí o hodně přirozeněji. Ale funguje to třeba i ve focení interiéru, který je osvícený rovnoměrněji, nemáte tak vypálené popředí a tmavé pozadí. Pochopitelně je třeba myslet na to, že malý blesk má smysl do vzdálenosti maximálně 5 m, pak už je zpravidla neúčinný.
Ukázkové video – den:
U videa se iPhone vytáhl, 4K při 60 fps je bomba a navíc perfektně vystabilizovaná. Zajímavější ale možná bude Full HD video při 240 fps, pro zpomalené záběry. Je ale třeba mít na paměti, že 4K video při 60 fps potřebuje hodně světla, jinak se poztrácí detaily. Kupříkladu ve tmě nemá smysl telefony trápit na 60 fps ani u Full HD, 30 fps je v tomto případě daleko lepší volba. A teď má navíc smysl točit i videa teleobjektivem, protože získáte krásně hladké záměry. Navíc v noci, kde už elektronická stabilizace nestíhala, má ta optická stále účinek.
Ukázkové video – noc:
Závěr
iPhone X je fantastický telefon, ale není pro každého. Applisté možné těžce ponesou jak cenu, tak i zásadní změnu ovládání, na kterou se ale dle mého dá zvyknout velmi rychle. iPhone 8 Plus dává z tohoto pohledu daleko větší smysl. I tak jde ale o výborně vybavený telefon, který má v současné špičce své neoddiskutovatelné místo. Fototechnika je fantastická a výkon v podstatě nevyčerpatelný současnými aplikacemi.
Drahý, ale jedinečný. Takový je iPhone X
Apple se pustil do zcela nového přístupu k telefonu, který má být mustrem pro další dekádu. Mě osobně hodně zajímá, kolik výrobců v příštím roce ukáže skenování obličeje na bázi Face ID. Pokud nějací budou, pak je možné brát iPhone jako revoluci a jako stroj, který udává trendy.
|
| rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Telefon s bestiálním výkonem a fantastickou dvoučočkovou fototechnikou, které nabízí optickou stabilizaci u obou čoček. Má své kvality, které si nechá zaplatit a nabízí pro Applisty zcela novou logiku ovládání telefonu.
Plusy:
- Fantastický foťák
- Neskutečný výkon
- Rychlý systém
- Kvalitní konstrukce
- Skvělé zpracování
- Face ID funguje skvěle
- Optická stabilizace obou čoček
Minusy:
- Rychlonabíječka není v balení
- Astronomická cena
- Absence 3,5mm jacku
- Pro někoho absence Touch ID
- Když to spadne, bude to hodně drahé
Apple iPhone X zapůjčil k testování operátor T-Mobile.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium