Apple má něco přelomového a kupodivu se tím moc nechlubí. Poradíme, jak aktivovat Spatial audio

Apple v červnu na WWDC celkem nenápadně představil funkci prostorového zvuku Spatial audio pro sluchátka AirPods Pro. Až teď se s příchodem plné verze iOS 14 dostala mezi lidi. Novinku jsme vyzkoušeli a prostorový efekt nás naprosto uhranul! Zážitek je úplně jiný, než u stávajících 5.1 či 7.1 systémů. 

Se Spatial audio ve sluchátkách slyšíte zvuk přicházet směrem od telefonu. Poznáte to, když otáčíte hlavou, otočíte se k telefonu zády, nebo začnete chodit po místnosti – zvuk stále vychází z místa, kde leží váš telefon. Funguje to i naopak – když se díváte stále stejným směrem, ale změníte pozici telefonu. Sluchátka k tomu využívají pohybových dat (gyroskop a akcelerometr) z telefonu a ze sluchátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostorový zvuk najdete u sluchátek v nastavení Bluetooth nebo v ovládacím centru.

Funkce je velmi efektní a stojí za vyzkoušení, má ale několik omezení. Tím hlavním je omezení pouze pro sluchátka AirPods Pro. Dále musíte mít iOS 14 / iPadOS 14 a novou verzi firmwaru 3A283 ve sluchátkách. Až poté se vám možnost objeví v nastavení sluchátek na iPhonu/iPadu.

Podporovaná zařízení:

  • iPhone 7 a novější
  • iPad (6. generace) a novější
  • iPad mini (5. generace) a novější
  • iPad Air (3. generace) a novější
  • iPad Pro 12,9" (3. generace) a novější
  • iPad Pro 11" (1. generace) a novější

Posledním kritériem je podporovaný obsah. Ať už jde prostorový zvuk 5.1, 7.1 či Dolby Atmos, AirPody si je překlopí do formátu pro spatial audio. Bohužel pouze u podporovaných aplikací. Vyzkoušet jej můžete u titulů s Dolby Atmos v rámci Apple TV a TV+ a třeba Disney+. U nás populární služby Netflix, YouTube ani další Spatial audio zatím nepodporují.

PS: V úterý 13. října startuje keynote a hlavní hvězdou budou nové iPhony, ale spekuluje se, že uvidíme také velká sluchátka AirPods Studio. V nich by se funkce Spatial audio posunula na vyšší level!

Diskuze (189) Další článek: Apple iPhone 12: výbava, ceny a dostupnost. Keynote je za dveřmi, poslední úniky prozrazují podrobnosti

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, Aktualizace softwaru, iPad, Netflix, Aktivní potlačení hluku, Apple TV, iOS 14, YouTube, AirPods Pro, WWDC, True wireless, Zcela bezdrátová sluchátka, iPadOS 14, AirPods Studio, Sluchátko, Prostorový zvuk, Spatial, AirPody, Zvuk, Telefon, Dolby Atmos, NEC, Spatial audio


Určitě si přečtěte