Apple může mít svoje AI zařízení dřív než OpenAI. Stačí plně využít potenciál Apple Watch | Ilustrace: AI Perplexity

Ilustrace: AI Perplexity

Apple může mít svoje AI zařízení dřív než OpenAI. Stačí plně využít potenciál Apple Watch

  • Samostatná AI zařízení už jednou nezaujala
  • Proč jsou ale firmy stále posedlé zcela novým typem zařízení?
  • Ideálním AI společníkem mohou být klidně Apple Watch, které už teď máme na rukou

První vlna samostatných AI zařízení (Humane AI Pin, Rabbit R1) rozhodně nezaujala, z jejich chyb se však mohou poučit další výrobci. Největší potenciální hrozbou pro Apple je projekt, na kterém aktuálně pracuje Jony Ive – bývalý designér Applu – společně s OpenAI. Má se jednat o minimalistické zařízení na krk bez displeje, ale s fotoaparátem a mikrofony, které sice nemá nahradit iPhone, ale jako zařízení nové kategorie od velkého hráče ve světě AI vzbuzuje minimálně respekt. Apple má přitom v rukou všechny nástroje k tomu, aby nástup tohoto nového zařízení zcela eliminoval – a to přímo na zápěstí.

Klepněte pro větší obrázek
Nějak takto by mohlo vypadat nové AI zařízení od OpenAI. Není však lepší využít nositelnost, kterou už spoustu let nosíme na těle?

Současný trend spočívá v hledání zařízení nového typu, ať už jsou to chytré brýle, sluchátka s umělou inteligencí nebo AI přívěsky. Osobně si však myslím, že na další samostatné mobilní zařízení není prostor. Kromě telefonu nosíme u sebe tablety, chytré hodinky, sluchátka nebo chytré prsteny. Právě Apple Watch zřejmě nejlépe splňují definici ideálního mobilního zařízení – už teď je máme na ruce, mají mikrofony, reproduktory a podle zákulisních zpráv do nich chce Apple v budoucnu přidat i fotoaparát pro účely takzvané „vizuální inteligence“.

Kdyby se Apple trochu snažil, mohl by ukončit snahy o samostatná AI zařízení ještě dříve, než by se o ně veřejnost začala zajímat.

Není třeba vymýšlet další zařízení na tělo

Problém spočívá v tom, že Apple Watch jsou v současné době vnímány primárně jako zdravotní a fitness zařízení. Prozradí vám, jak se hýbete, jak (ne)dobře spíte nebo třeba detekují vaše pády. Aby se z nich mohlo stát primárně AI zařízení, bylo by nutné na zápěstí dostat opravdu chytrou Siri nebo zcela novou podobu umělé inteligence. Apple má hotové propojení s iPhony, pro úsporu energie by stačilo deaktivovat displej a rázem máme na zápěstí AI nositelnost, která je všude s vámi.

Apple Watch jsou vlastně ideální kandidát, protože první generace skutečně plnohodnotných AI hodinek by nepotřebovala fotoaparát. Mohly by poslouchat, co se kolem děje. Hodinky by mohly fungovat jako druhá paměť – věděly by, kdy vám někdo něco řekl, nebo jim můžete cokoliv nadiktovat. Příkaz by zprostředkoval iPhone, ať už lokálně, nebo v cloudu. Pro spuštění AI v hodinkách by stačilo jen přeprogramovat boční tlačítko. Apple má vše připravené, tedy téměř vše – chybí mu kvalitní umělá inteligence.

Apple zatím jen ve světě umělé inteligence neúspěšně dohání konkurenty OpenAI a Google, což je bohužel velmi znatelné. Přesto má na dosah ruky AI hodinky, díky kterým bychom o jakákoliv další samostatná AI zařízení ztratili zájem. Jenže k tomu by musel hodně zabrat a udělat ze své AI nepostradatelný nástroj. Zatím bojuje s tím, aby AI fungovala alespoň tak, jak uživatelé očekávají a aby fungovala po celém světě. S tím konkurenční OpenAI, Gemini a Xiaomi nemají žádný zásadní problém.

Osobně by pro mě byly AI hodinky logickým vyústěním aktuálních snah o mobilní umělou inteligenci. Když má něco udělat AI, stejně musím vzít telefon do ruky, vyvolat patřičný režim a nadiktovat, co po AI potřebuji. Hodinky na zápěstí by to všechno podstatně vylepšily a možná přesvědčily spoustu uživatelů o tom, že má mobilní umělá inteligence hlubší smysl. A že neslouží jen k mazání objektů na fotkách.

Zdroje a další informace: PC Mag

Určitě si přečtěte

Články odjinud