Apple nabídne v App Storu skryté aplikace. Dostupné budou jen vyvoleným s odkazem

Vzhledem k tomu, že Apple na iPhonech nepodporuje sideloading aplikací, byla vždy hlavní cestou oficiální obchod App Store. Výjimku tvořily pouze podnikové nebo školní iPhony, kde bylo možné v rámci zařízení vlastněné organizací distribuovat interní aplikace i mimo App Store.

Nyní se Apple přišel s elegantnějším řešením, jak distribuovat aplikace bezpečnou cestou, aniž by musely být někde zveřejněny. Využíván k tomu bude opět obchod App Store, ovšem půjde o novou formu neveřejných aplikací. Ty se budou chovat jako ty tradiční, jen budou pro veřejnost skryté. Nebudou zalistovány v žádné z kategorií, ani je nebude možné v obchodě vyhledat podle názvu.

Zobrazí se jen přes odkaz

Dostupné budou totiž výhradně skrze odkaz, který ji uživateli v obchodě zpřístupní. Případně tyto linky bude možné použít i v nástrojích Apple School Manager a Business Manager, které nyní slouží k distribuci aplikací mimo App Store.

Apple si od funkce slibuje využití hlavně u firem a škol. Hodit se totiž bude například pro sdílení firemních/školních aplikací externím pracovníkům, partnerům, brigádníkům nebo bude skvěle využitelný například pro franšízy, kdy mateřská společnost vydá aplikaci a bude si ji takto moci sáhnout, jakýkoliv provozovatel zapojený do jeho řetězce. Využití skryté aplikace najdou i u zaměstnanců, kteří chtějí využívat interní firemní aplikace na soukromém telefonu, který není zapojený do firemního programu.

Neveřejné aplikace budou dostupné globálně. Možnost vytváření skrytého softwaru by měla být dostupná pro všechny vývojáře. Ti budou moci při tvorbě zažádat o nezveřejnění v App Storu, což ovšem musí být potvrzeno i ze strany Applu. Na aplikace jsou však i tak prochází bezpečnostní kontrolou a jsou na ně kladeny vysoké nároky. Nabízet touto formou bude možné jen hotový software, nikoliv jeho beta verze.

Co je to sideloading?

Zdroj: Apple

Váš názor Další článek: Číňan si doma vyrobil největší powerbanku na světě. Nabije naráz 60 smartphonů, televizi a nastartuje motocykl

Témata článku: Apple, iPhone, Mobilní aplikace, iOS, Apple App Store, Obchod s aplikacemi, Software, Odkaz, Aplikace, App Store, Obchod, Apple iPhone na Heureka.cz