Apple rozšíří satelitní komunikaci do dalších zemí. Pokrytí nebude problém ani v Česku, horší bude byrokracie

  • Apple prý zvažuje rozšíření satelitní komunikace do dalších zemích
  • Dočkáme se jej i v Evropě?
  • V pokrytí problém rozhodně není

S příchodem iPhonu 14 přišel Apple s inovativní funkcí satelitní komunikace. Nejedná se o náhradu běžné sítě, ale o záložní síť určenou k přivolání pomoci ve stavu nouze tam, kde není tradiční pokrytí mobilními sítěmi. Stačí namířit telefon k obloze. Služba bude dostupná od podzimu, zatím pouze v USA a Kanadě.

U toho však nemusí zůstat. Jak nově informoval švýcarský server Macprime.ch, Apple plánuje rozšíření této služby v příštím roce i do dalších zemí. O které půjde, Apple serveru neprozradil.

Překážka není ve vesmíru, ale na zemi

Zde je však nutné dodat, že v tomto případě by nešlo o otázku technologie, ale spíše o byrokracii. Apple k satelitní komunikaci využívá síť Global Star, které fungují na nízké orbitě. Výhodou je, že s ní firma má pokrytou většinu planety včetně Evropy a dalších kontinentů. Z technologického hlediska tak iPhony dokáží i v Evropě komunikovat přes satelity.

Klepněte pro větší obrázek
Síť Spot od společnosti Global Star má pokrytí na většině světa, rozšíření do dalších zemí by tak pro Apple nebyl problém. Horší to bude s napojením na pozemské systémy

Otázkou je ale ta horší, byrokratická stránka. Důvodem aktuálního omezení funkcionality na USA a Kanadu není satelit, ale systém na Zemi. Komunikace skrze satelitní síť je totiž předávána integrovanému bezpečnostnímu systému a ten je napojený i na linku 911, které případně lidé na podpoře služby předávají komprimované informace získané od uživatele v nesnázích.


Nejoblíbenější Apple iPhony

Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 12 obchodů za ceny od 29 989 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 18 790 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 69 obchodů za ceny od 20 990 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 92 obchodů za ceny od 16 569 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené Apple iPhony


V případě rozšíření do Evropy by by tak bylo nutné stejné napojení i zde. Naštěstí i zde existuje univerzální evropská linka 112, se kterou by bylo v případě potřeby možné podobné případy řešit. Otázkou je, zda a jak rychle je možné, aby Apple podobnou funkci zavedl. Apple navíc řeší i další rozšíření služby o další satelitní sítě, údajně jedná i se sítí Starlink od SpaceX. Více však budeme vědět až v následujících měsících.

Představení Apple iPhonu 14 Pro:

Via Macrumors

Diskuze (21) Další článek: Paleta barev. První telefon dokáže měnit záda na různé odstíny, odkazuje tím na umělecké dílo

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, iOS, Mobilní sítě, USA, Pokrytí, SpaceX, Kanada, Satelit, Nouzový režim, Starlink, Vesmír, Apple iPhone 14, Apple iPhone 14 Pro, Global Star, Země, Nejmenší problém, Rozšíření, Evropa, Komunikace, Síť, Via MacRumors, Satelitní komunikace, Apple iPhone na Heureka.cz