Apple přemýšlí o budoucnosti. Kdo převezme hlavní role a kdo nahradí Tima Cooka?

Generální ředitel Tim Cook začíná svůj desátý rok u kormidla monstrlodi jménem Apple. Muž, který v roce 2011 nahradil legendu Steva Jobse, se spolu se svými nejvyššími zástupci začíná poohlížet po nové generaci manažerů, kteří by mohli vést jednotlivé divize. Rýsuje se ale i kompetentní nástupce samotného Tima Cooka.

Budoucí skupina lídrů bude mít před sebou více nelehkých úkolů. Tím hlavním bude udržení Applu v pozici největší společnosti světa. Tu firma získala letos v létě, kdy její hodnota překonala dva biliony dolarů, a předstihla ropného giganta Saudi Aramco. Kromě toho se budou příští manažeři muset vypořádat s rostoucími antimonopolními restrikcemi, vybudovat pevnější vztahy mezi vývojáři a snížit závislost na čínském trhu. 

Apple hodlá vytipovat nové tváře především do hlavních divizí…

Marketing

Tady teprve od srpna dnes vládne Greg Joswiak (56). Divizi převzal od Phila Schillera, který jej se svou funkcí roky sbližoval. Marketing v Applu vypadá jinak. Není to separátní oddělení, které má za úkol prodat předložený produkt, ale do hloubky ovlivňuje jeho vývoj.

Joswiak pracuje v Applu od 80. let a je o pouhé tři roky mladší, než Schiller, takže firma už teď vytipovává možného nástupce. K tomu má nejblíže Kaiann Drance (42), který je v současnosti na pozici viceprezidenta marketingu pro iPhony. 

Software

Stěžejní součást Applu. Šéfem je Craig Federighi (51), který je nejmladším ze všech top manažerů. Na jeho místo by mohli zasednout Sebastian Marineau-Mes, který v minulosti vyvíjel software pro telefony BlackBerry, nebo Jon Andrews zodpovědný za open-source operační systém CoreOS.

Hardware

Již od roku 2012 vládne veškerému dění okolo hardwaru v Applu Dan Riccio (57). Dohlíží na vývoj téměř každého zařízení, které společnost vyvíjí. 

Jako nejlepší zástupce se rýsuje pětačtyřicetiletý John Ternuse. Ten pracuje ve společnosti už několik let a má na starosti vývoj hardwarových produktů pro iPad a Mac. Přispívá i k vývoji dalších výrobků firmy.  

Služby

Jeden z nejrychleji rostoucích segmentů společnosti zahrnuje služby jako Apple TV+, Apple Music, iCloud, Apple Maps a další aplikace a funkce. Tomu všemu šéfuje jeden z veteránů společnosti, pětapadesátiletý Eddy Cue, který u Apple pracuje více než tři dekády.

Jeho pozici by mohl nahradit Peter Stern (48). Ten je součástí firmy od roku 2016 a na starosti má vedení Apple News, Apple Books, iCloudu a současně řeší také reklamní a obchodní náležitosti.

Až nebude Cook

Ačkoliv současný šéf Applu Tim Cook nedal najevo, že by měl odejít do důchodu, jednou to přijde a čím dál častěji se jako o nástupci mluví o vrchním provozním řediteli společnosti Jeffu Williamsovi (57). 

Ten už roky řídí globální operace a je Cookovým přímým spolupracovníkem. V roce 2013 převzal vývoj především zdravotních funkcí Apple Watch. Loni měl hlavní slovo i při vývoji hardwaru a softwaru u těchto chytrých hodinek. 

Williams je údajně vnímán spíše jako pragmatický člověk a výkonný pracovník jakým je současný ředitel Cook, než jako produktový vizionář jakým byl Steve Jobs.  

Diskuze (8) Další článek: Skládačky budou důležitější. Řada Galaxy S má brzy započít pomalý sestup z trůnu

Témata článku: Apple, Tim Cook, Apple Watch, Spekulace, Apple Music, Hospodaření a finance, Apple TV, Marketing, Hardware, Steve Jobs, Phil Schiller, Apple News, MAC, Apple Maps, ICloud, Jeff Williams, Hlavní role, Craig Federighi, Greg Joswiak, Vývoj, Apple TV na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

Výběr nového televizoru není složitý. Nabídka je sice obrovská a cenové rozpětí široké, ale při dodržení jednoduchých pravidel dokáže svůj ideální televizor vybrat každý.

Jaromír Puk
Televizory