Apple prodal méně iPhonů, přesto má za sebou rekordní třetí čtvrtletí

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za třetí kalendářní čtvrtletí (červenec až září) roku 2020. Do nich se vlivem pozdějšího uvedení letošních nových iPhonů nestačily promítnout jejich prodeje. I přesto se Applu podařilo zejména díky rostoucím výnosům ze služeb navýšit celkové tržby meziročně o jedno procento na 64,7 miliardy dolarů a překonat tak rekord pro třetí čtvrtletí v historii firmy.

Hrubá marže dosáhla 38 %. Čistý zisk po zdanění poklesl o 7 % na 12,67 miliardy dolarů. Do výzkumu a vývoje investoval Apple za uvedené období 5 dolarů, tedy necelých 8 % dosažených tržeb. Američané už druhým rokem neuvádějí počty kusů prodaných zařízení. Spokojit se tak musíme s údajem tržeb generovaných v jednotlivých segmentech zařízení nebo služeb, případně tržeb dosažených v jednotlivých světových regionech. Na všech hlavních trzích s výjimkou Číny Apple meziročně rostl.

Tržby z prodeje iPhonů tentokrát výrazněji poklesly, důvodem je opožděné uvedení iPhonu 12, jehož prodejní čísla se letos „propíšou“ až do čtvrtého kvartálu. Prodeje iPhonů klesly meziročně o 21 % a na celkových tržbách už se podílejí pouze 41 procenty. Pokles na telefonech si ale tentokrát Apple bohatě vynahradil ve všech ostatních kategoriích.

Druhé nejdůležitější z pohledu objemu tržeb jsou služby, kam patří například App Store, Apple Music nebo Apple TV. Tržby v tomto segmentu meziročně vzrostly o 16 % na 14,55 miliardy dolarů. Tržby z prodeje notebooků a počítačů Mac narostly o 29 %, iPady utržily dokonce o 46 % víc než ve stejném období loni. Opět se tak projevil pozitivní efekt ze zvýšené potřeby práce i studia na dálku během doby sociálního distancování. Vytrvale roste také segment nositelností, příslušenství a chytré domácnosti, kam patří třeba hodinky Apple Watch nebo sluchátka Air Pods.

Diskuze (2) Další článek: Samsung začne nabízet One UI 3 již od listopadu. Prvně jej dostanou topmodely

Témata článku: Apple, Apple Watch, Čína, Statistika, Apple TV, Apple Music, Hospodaření a finance, Air Pods, MAC, Segment, Čtvrtletí, Dolar, Tržby, App Store


Určitě si přečtěte