Apple se podřídil. Ruské iPhony nabídnou vládou schválený software

Dlouhé roky pouze Apple rozhodoval, jaký software bude předinstalovaný na iPhonech. Uživatelé tak byli zvyklí pouze na originální software od Applu. To se teď změní, alespoň v Rusku. Od 1. dubna bude součástí úvodního nastavení iPhonu seznam doporučených aplikací, které schválila ruská vláda. Aplikace budou defaultně vybrané k instalaci, nicméně uživatel by měl mít možnost je nenainstalovat.

Apple v tomto kroku nebude sám. Připojí se k další firmám, které se od dubna musí přizpůsobit novému ruskému zákonu O ochraně práv spotřebitele. Uděluje výrobcům povinnost doporučovat software od ruských vývojářů schválený ruskou vládou.

Jak upozorňuje ruský server Vedomosti.ru, povinnost se nebude týkat pouze smartphonů, ale i tabletů, počítačů či chytrých televizí. Mezi software, který budou společnosti muset doporučovat, patří například produkty Kaspersky Lab, Yandex, Mail.Ru a dalších firem, seznam však pravděpodobně poroste. Povinnost by se měla týkat jen aplikací, které jsou pro danou platformu běžně dostupné i za normálních okolností.

Pro Apple je to velký krok, protože předinstalace softwaru třetích stran je něco, s čím již roky úspěšně bojuje. Jednu dobu se spekulovalo, zda Apple ruský trh raději neopustí. Vzhledem k tomu, že jeho tržní postavení se smartphony v Rusku stále roste a aktuálně zde drží 3. místo s podílem 16%, rozhodl se nakonec ruský zákon přijmout.

Zdroj: 9To5Mac, Vedomosti.ru

Diskuze (125) Další článek: Řada Galaxy Note stále žije... jenže Samsung letos žádný nový Note neukáže

Témata článku: Apple, , , , , , , Vláda, Povinnost, Spotřebitel, Instalace, Aplikace, Ruská vláda, Vedomosti, Ruský zákon, Yandex, Rusk,