Je to už 10 let od doby, kdy na iPhone přišla hlasová asistentka Siri. Byl to jeden z prvních asistentů umělé inteligence (AI) pro telefony, jemuž šlo nejen zadávat různé povely, ale také s ním konverzovat. Siri byla představena spolu s iPhonem 4S a Apple už tehdy demonstroval, jak dokáže ženským hlasem předpovědět počasí, naplánovat trasu do práce, odpovědět na zprávy nebo přidat schůzku do kalendáře.
Vzhledem k tomu, že do té doby nic podobného neexistovalo, sklidila Siri velký úspěch. Bylo to přitom již podruhé v historii, kdy Apple ohromil mluvícím zařízením. Pamětníci jistě vzpomenou na legendární představení prvního počítače Macintosh z roku 1984. Zatímco, tehdy šlo jen o předprogramovanou řeč, Siri opravdu dokázala reagovat na dotazy a i Apple to na konferenci prezentoval tak, že pomalu přichází doba mluvení na věci, kterou jsme dříve znali jen z filmů.
Představení Apple Siri v roce 2011:
Nejen Siri, ale všem hlasovým asistentům obecně se předpovídala zářná budoucnost. Mnozí si mysleli, že se z ovládání hlasem a komunikace s umělou inteligencí se konečně stane nový normál. O deset let později vidíme, že tyto úvahy byly možná opět až příliš ambiciózní.
Víte, jak vznikl název Siri?
Je to zkratka pro Speech Interpretation and Recognition Interface, tedy rozhraní pro rozpoznávání a interpretaci řeči.
Počátky Siri
Historie Siri však nezačíná v roce 2011, ale ještě mnohem dříve. Vznikla jako vedlejší projekt společnosti SRI International, který měl přinést hlasové funkce a ovládání pro Android a Blackberry. Siri tehdy vyšla jako samostatná aplikace a málokdo pamatuje, že byla dostupná dokonce i pro iPhone. Stáhnout si ji mohli uživatelé iPhonu 3GS. Plány společnosti se však rychle změnily a v roce 2010, jen dva měsíce po vydání aplikace, firmu koupil Apple a z aplikace se stala integrální součást iOS.
Takto vypadala úplně původní aplikace Siri v roce 2010, pouhé dva měsíce před jejím odkoupením Applem. Už tehdy fungovala na iPhonu.
Stalo se tak přesně 4. října 2011, kdy byla představena spolu s iPhonem 4S. Nutno však říci, že Siri nebyla úplně první integrovanou asistentkou v telefonu. Ve stejnou dobu už vlajkový model Samsung Galaxy S2 nabízel také hlasové ovládání, kdy skrze frázi „Hey, Galaxy” byl schopný vykonávat určité základní úkoly. Siri ale byla jiná, pokročilejší. Hned od začátku byla schopna u vybraných akcí pochopit i kontext a rozhovor se neomezil na zadání jediného povelu.
Kdo mluví hlasem Siri?
První dva roky až do září 2013 měla Siri hlas, který ji propůjčila americká komentátorka a zpěvačka Susan Bennett. Apple toto jméno nikdy nepotvrdil, ovšem na veřejnost s tím přišla sama herečka a po analýzách hlasu jí dali za pravdu i přední audio experti. Bennetová údajně svůj hlas Siri propůjčila již v roce 2005 v raných fázích vývoje aplikace, ovšem tehdy nemohla tušit, že se stane tak ikonickou součástí technologických dějin.
Takto vypadala Siri při svém představení na iPhonu 4S. Vyvolávala se podržením domovského tlačítka.
Podobnou situaci zažil i Brit Jon Briggs, který jako moderátor a vypravěč propůjčil svůj hlas první mužské verzi hlasového asistenta od Applu. Vše se ale změnilo v roce 2013 s příchodem iOS 7, kdy originální lidské hlasy zmizely a Apple začal hlas syntetizovat.
Pod útokem konkurence
Jak už bylo zmíněno, když nebudeme počítat základního hlasového asistenta u Samsungu, byla Siri od Applu první pokročilou asistentkou v telefonu a už kvůli funkcím, které dostala hned při svém představení v roce 2011, se od ní čekala slibná budoucnost. Každý tehdy už viděl, že toto bude cesta, jakou se budou telefony ubírat dál.
Po hvězdném startu začali Siri dohánět první konkurenti
Přestože asistentka už na začátku uměla reálně komunikovat a rozpoznat kontext otázky, stále měla velice omezené možnosti a nerozuměla zdaleka všemu. A je třeba uznat, že Apple její schopnosti rozhodně nevylepšoval tak rychle, jak by si všichni přáli. Po hvězdném startu tak začali Siri dohánět první konkurenti. Už v roce 2012 byl představeno Google Now (předchůdce dnešního Asistenta), o další rok později přišla Amazon Alexa.
Kromě Siri v poslední dekádě vznikli i další hlasoví asistenti jako Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung Bixby nebo již trochu zapomenutá Microsoft Cortana.
Zatímco Google Now šel spíše „strojovou cestou” a vracel převážně textové odpovědi na dotazy, Alexa se inspirovala Siri a dávala si záležet na stylu konverzace. Výhodou Alexy bylo její úzké napojení na ekosystém Amazonu. Díky tomu se zejména v USA velice rychle rozšířila a firma nad ní postavila široký ekosystém, který v té době neměl ani Apple. V roce 2016 se pak do hry přidal Google Assistant, který způsob hlasové komunikace posunul opět dál.
Siri tedy sice byla první, ale novinky do ní přibývaly velmi pomalu. Ze všech asistentů tak měla nejpomalejší vývoj. V přímém srovnání její konkurenti dokázali nabídnout daleko lepší funkce i výsledky. Znát to bylo i u výrobců zařízení pro chytré domácnosti, kde Alexa od Amazonu díky své otevřenosti téměř ovládla trh.
Novinky v Siri
Vývoj Siri se naštěstí úplně nezasekl na místě a asistentka se každý rokem zlepšovala. Dnes nabízí daleko lepší výsledky, než tomu bylo ještě několik let zpět. První velký posun nastal s iOS 11 v roce 2017. Siri od té doby dokáže udržet konverzaci a odpovídá i na navazující otázky.
Zatímco ostatní konkurenti vylepšovali hlavně samotného asistenta, Apple se roky zaměřoval na lepší integraci do systému. Z pojmu Siri se pomalu stal ekvivalent pro chytré funkce telefonu napojené na umělou inteligenci. Jako například funkce Návrhy Siri z roku 2018, kdy mezi widgety přibylo okno s výběrem doporučovaných aplikací podle toho, které používáte. Nebo aplikace Zkratky Siri, které pomáhají zautomatizovat různé úlohy.
Označení Siri se začalo objevovat u všemožných chytrých funkcí iPhonu.
Větší vývoj byl znovu vidět v roce 2019, kdy Apple oznámil SiriKit (soubor nástrojů, které umožní vývojářům využívat funkce Siri) a začal se opět věnovat samotné asistentce. Dokonce ji v ten rok přinesl i na počítače Mac. S příchodem iOS 14.5 na jaře 2021 přišlo další vylepšení, kdy Apple zapracoval na hlasu asistentky.
Nyní má mnohem realističtější hlas, který více připomíná živou osobu a vůbec poprvé také nabídl více druhů hlasů i přízvuků hlasu. Žádná volba přitom není výchozí a volba je od začátku na uživateli. S iOS 15 pak Siri konečně nevyžaduje plnou komunikaci se servery, takže základní úlohy jako vytáčení hovorů už zvládne i offline lokálně přímo v telefonu.
Co bude dál?
Kdybyste se před 10 lety při představení Apple Siri někoho zeptali, jak to vidí se smartphony v průběhu další dekády, pravděpodobně by hlasovou asistentku označil jako jednoznačnou budoucnost. A částečně se tak i stalo. Dnes Siri kromě smartphonu máme i v hodinkách Apple Watch, na Macboocích, v iPadech a využívat ji lze i skrze sluchátka AirPods, kde vám například nadiktuje přijaté zprávy. Přes reproduktory HomePod či HomePod mini s ní můžete ovládat chytrou domácnost.
Siri není jen o iPhonu. Dnes jí lze využívat i skrze reproduktory HomePod (mini) k ovládání chytré domácnosti.
Stále se však ani zdaleka nedostala do stavu, kdy dokáže vyřídit vše pouze v rámci běžné konverzace. Na to si určitě ještě několik let počkáme. Rozšíření však brání další aspekty, jako je například jazyková bariéra. O tom, že se Siri naučí česky, slýcháme už dlouhé roky a stále se nic nepohnulo. Právě pomalá lokalizace brání jejímu rychlejšímu rozšíření.
Veškeré činnosti na mobilu tedy Siri rozhodně nenahradí, přesto se alespoň dostala do té role, kterou zvládá obstojně: asistentka. Kolik toho bude umět a zda se časem stane hlavním rozhraním pro běžný život, ukáže až čas. Jisté je, že budou potřeba ještě lepší algoritmy a pravděpodobně také vyšší výpočetní výkon.
Zdroj: TechRadar, TechCrunch, Apple, The Unofficial Apple Keynotes Channel
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium