Apple smazal z App Storu nejpoužívanější ruskou sociální síť VKontakte. Rusové požadují vysvětlení

Pokračující sankce na Ruskou federaci se tentokrát dotkly tamní oblíbené sociální sítě VKontakte. Apple ji ve středu 28. září smazal z App Storu. Aplikaci, které se přezdívá „ruský Facebook“, používá v Rusku 75 milionů lidí každý měsíc. Ruský regulační úřad pro komunikaci požaduje po Applu vysvětlení.

To je přitom poměrně jednoduché. Apple reagoval na rozšíření sankcí uvalených Velkou Británií poté, co v Ruskem okupovaných územích Ukrajiny proběhlo podle všeho zcela zmanipulované referendum, ve kterém se mělo na 99 % tamních obyvatel vyjádřit, že si přeje aby oblasti Doněcka a Luhanska připadly Rusku.

Vazby na Putina

Sankční seznam uvalený britskou vládou se v pondělí rozšířil na 92 ruských fyzických osob a společností. Mezi nimi je i generální ředitel společnosti VK (provozovatel sociální sítě VKontakte) Vladimir Kirijenko a jeho otec Sergej Kirijenko, který je ve funkci prvního zástupce náčelníka generálního štábu prezidenta Vladimira Putina.

Apple uvedl, že se řídí zákony v jurisdikcích, kde jeho společnost působí. A protože vydavatel aplikace VKontakte je kontrolován subjekty, na něž jsou uvaleny sankce, nezbyla jiná možnost, než vyhovět sankčním požadavkům a aplikaci smazat. VKontakte teď už nejde stáhnout z App Storu ani v zemích mimo Rusko. Uživatelům, kteří už ji v telefonu mají, samozřejmě zůstane.

Ruský regulátor označil rozhodnutí za diskriminační a uvedl, že porušuje právo ruských uživatelů internetu na svobodné informace a komunikaci. Je to přitom ten stejný regulátor, který v minulosti nutil Apple i další výrobce předinstalovat do smartphonů „vládně spřízněné“ aplikace od VK, vedle VKontakte například VK Mail.ru, a naopak blokuje „západní“ sociální sítě Twitter a Facebook.

V Týdnu Živě jsme řešili, jak vypadá ruská náhrada Instagramu:

Zdroj: South China Morning Post, Wionews

Diskuze (45) Další článek: T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

Témata článku: Mobilní aplikace, Internet, Kauzy, Sociální sítě, Facebook, Instagram, Twitter, Rusko, Politika, Ukrajina, Vysvětlení, App Store, VKontakte, Dema, South China Morning Post, Velká Británie, Sankce, Britská vláda, SMA, Big Tech, Vladimir Putin, Aplikace