Apple stále vládne smartphonovému byznysu. Bere 75 % zisků z celého trhu

Většina statistik z mobilního trhu sleduje objem prodeje a s ním související tržby jednotlivých výrobců. Dalším podstatným ukazatelem je ale provozní zisk, tedy suma, kterou si z prodeje telefonů firmy připíšou po odečtení všech provozních a dalších souvisejících nákladů. Pokud by například marketing na uvedení některého modelu byl příliš štědrý a telefonů se pak prodá málo, skončí firma v minusu.

Podle analýzy Counterpoint Research se ukazuje, že dostatečně ziskové na celém trhu dokážou být vlastně jen dvě firmy – Apple a Samsung. Z toho první jmenovaná výrazně více. Ostatní výrobci se podle této analýzy přinejlepším plácají okolo nuly a rentabilita takového podnikání zřejmě nebude příliš vysoká. Teoreticky ale může některým firmám stačit zůstat na provozní nule, protože mohou mít i další výnosy z jiného podnikání.

Grafy studie Counterpoint Research zachycují tržní podíl šesti firem v průběhu dvou let z pohledu prodaných smartphonů, tržeb a zisku ze smartphonů. Podle prodaných kusů se o první a druhé místo nejčastěji přetahovaly značky Apple a Samsung. V posledním kvartále zůstal Samsung ve vedení a na druhé místo se vyhouplo Xiaomi, které cupertinského giganta nechalo až na třetím místě.

Na ostatní zbývají drobky

Právě Xiaomi dosud razilo strategii „objem nad hodnotu“ a dávalo přednost velkému počtu prodaných zařízení s nižší cenou. S malými maržemi na levných telefonech se ale těžko dosahuje ziskovosti. To potvrzují analytici, podle kterých se až v letos poprvé od roku 2019 dostalo Xiaomi na znatelně kladný provozní zisk. Přispělo k tomu uvedení a prodej dražších zařízení, zejména řada Mi 11 a na asijských trzích i první skládačka čínské značky Xiaomi Mi Mix Fold.

Z pohledu tržeb a zejména zisku je to ovšem „jiná písnička“. Ukazuje se, že Apple je dlouhodobě stále jediný, kdo na telefonech dokáže pořádně vydělat. Aktuálně má na smartphonech 75 % zisku z celého trhu. Tím, že prodává převážně drahé telefony, do jeho firemní kasy plyne i 40 % tržeb z celého odvětví.

Z pohledu zisku je druhý Samsung, který má 13% podíl. Zbylých 12 % si pak musí rozdělit celý zbytek trhu, což jsou desítky dalších výrobců, včetně velkých značek jako Oppo, Vivo nebo Lenovo (Motorola). Většina z nich tak zřejmě operuje s téměř nulovou marží, a to i přesto, že podle počtu prodaných smartphonů se podíl čínských firem na trhu neustále zvyšuje. Výjimkou je Huawei, jehož podíl vlivem amerických sankcí klesá ve všech třech sledovaných ukazatelích.

Zdroj: Counterpoint

Applu pomohl hlavně start prodeje iPhonů s 5G:

Diskuze (24) Další článek: Honor bude v Evropě nabízet i model Honor 50 Lite. Jedná se však jen o převlečený Huawei Nova 8i

Témata článku: Apple, iPhone, Statistika, Hospodaření a finance, Counterpoint, Prodeje smartphonů, Byznys, Xiaomi Mix Fold, Telefon, Tržby, Prodej telefonů, Counterpoint Research, Celý trh, Zisk, Counterpoin Research, Apple iPhone na Heureka.czVybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika