Apple už pracuje na vlastních 5G modemech. V telefonech je uvidíme za dva roky

Přestože iPhony již druhým rokem podporují sítě 5G, narozdíl od procesorů si je Apple stále nenavrhuje sám, ale využívá hotové 5G modemy od Qualcommu. To však v Cupertinu chtějí změnit a již pracují na vlastních modemech pro 5G. Podle informací agentury Nikkei Asia by se v prvních iPhonech měly objevit již v roce 2023.

Zatím však není jisté, zda na začátku Apple přejde na své modemy úplně. V příštím roce bude Qualcomm pro Apple dodávat nový modem Snapdragon X65, který má nabídnout podporu 5G s maximální rychlostí až 10 Gb/s. Firma tak počítá, že i v roce 2023 bude stále ještě pro Apple dodávat cca 20 % modemů, kterými se pokryjí některé regiony.

Prioritou však v budoucnu pro Apple budou jen vlastní čipy. Zaměřit se přitom chce jak na klasické 5G sub6, tak rychlejší variantu mmWave. Apple si také pohlídá efektivnost a úsporu čipů.

Kapacity na vývoj takových čipů Apple rozhodně má díky akvizici modemové divize Intelu z roku 2019. O výrobu čipu by se pak mělo postarat TSMC, které pro Apple vyrábí i špičkové procesory jako je M1 či A15 Bionic. Podle zdrojů Nikkei již TSMC nyní modemy testuje s využitím aktuálního 5nm procesu, ale do masové výroby bude spuštěno až se 4nm architekturou. 

Apple A15 Bionic:

Zdroj: MacRumors

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Vybíráme 15 top smartphonů pro nejnáročnější uživatele. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Snapdragon, Qualcomm, Sítě 5G, Mobilní čipsety, Modem, Intel, 4nm, TSMC, Čip, Výroba, Nikkei Asia, Macrumors, Telefon, Cupertino, Apple iPhone na Heureka.czFortnite Chapter 3 odhalena. Dostaneme nový ostrov, režimy a Spider-Mana

Fortnite Chapter 3 odhalena. Dostaneme nový ostrov, režimy a Spider-Mana

Velkolepé finále druhé kapitoly Fortnite je tu a my se můžeme vrhnout do zcela nové éry battle royale hitu.

Michal Maliarov
Epic GamesFortniteVideo
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
RECENZE: Asus Zenfone 8 Flip – výstřední telefon s otočným foťákem

RECENZE: Asus Zenfone 8 Flip – výstřední telefon s otočným foťákem

** Výstřední otočný mechanismus fotoaparátu ** Velmi dobrý fotografický výstup ** Jinak po hardwarové stránce ale telefon nevyčnívá z řady

Jan Pánek
Vyšší třídaOtočný fotoaparátRecenze